15:54 30. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Poliitika
lühendatud link
Meedialahingud (290)
6201

Mõnede parlamendiliikmete väitel moonutavat agentuuri materjalid väidetavalt Leedu poliitika tegelikkust.

TALLINN, 18. juuni — Sputnik. Leedu erakonna "Isamaa Liit - Leedu kristlikud demokraadid (IL-LKD) liikmed Laurinas Kasciunas ja Audronius Ažubalis tegid ettepaneku keelata juurdepääs Sputnik Lietuva võrgulehele, teatas Leedu Seimi pressiteenistus, vahendab Sputnik Lietuva.

Ühtlasi ei välista poliitikud võrguteenuse pakkujatele sellekohaste kohustuslike ettekirjutuste tegemist. Seimi liikmete sõnul moonutavad agentuuri avaldatud materjalid Leedu poliitika tegelikkust, sealhulgas Leedu nn metsavendade ajalugu.

"Minu teada on Sputnikul üle 399 tuhande unikaalse külastaja kuus. Külastajate voo järgi otsustades on ligi veerand kõikidest lugejatest Leedu elanikud. Meie riigi jõupingutused kodanike infoturbe tagamisel on viljatud, kui me väldime resoluutsete sammude astumist meediasektoris," ütles Ažubalis.

Sputnik Lietuva peatoimetaja kinnipidamine Vilniuses

Mai lõpus peeti Vilniuse lennujaamas kinni Sputnik Lietuva peatoimetaja Marat Kasem, ta otsiti läbi ja kuulati üle. Seejärel anti talle dokument, et "ta kujutab ohtu riigi julgeolekule". Ühtlasi teatati ajakirjanikule, et ta on Läti kodanikuna kantud Leedus soovimatute isikute nimekirja ja tal keelati viieks aastaks riiki siseneda.

Sputnik Lietuva peatoimetaja kinnipidamine >>

Vahejuhtum toimus kaks päeva pärast Leedu presidendivalimiste teist vooru, mille võitis majandusteadlane Gitanas Nauseda. Sputnik Leedu oli üks vähestest meediaväljaannetest väljaspool Leedut, mis kajastas üksikasjalikult nii vabariigi presidendivalimiste mõlemat vooru, kahte referendumit, kui ka Euroopa Parlamendi valimisi.

Ajakirjanik nimetas oma kinnipidamist Leedu eriteenistuste "ettekavatsetud aktsiooniks", lisades, et ta kavatseb viieaastase sisenemiskeelu Leedusse edasi kaevata. Sputnik Lietuva peatoimetaja teatas, et Leedu eriteenistused tundsid huvi toimetusesiseste küsimuste vastu, muuhulgas palusid avaldada oma allikad.

Venemaa välisministeeriumi info- ja pressiosakond teatas, et Vilniuse tegevus näitab sõnavabaduse tegelikku väärtust Leedus. Ministeerium rõhutas, et Leedu ametivõimud esitasid ajakirjaniku kinnipidamiseks "absurdse põhjenduse" ja nõudis ametikohustusi täitvate Venemaa meedia esindajate vastu suunatud jõhkrate provokatsioonide lõpetamist.

Konservatiivide seisukoht

Leedu Konservatiivne partei on tuntud nii oma russofoobsete seisukohtade kui ka radikaalsete ettepanekute poolest. Parlamendiliikmed on teinud ettepaneku lammutada Nõukogude sõduritele püstitatud legitiimsed mälestusmärgid, tunnistada Leedu kommunistlik partei "kuritegelikuks ühenduseks" ja hoiatada Leedu üliõpilasi "Venemaa agressiooni eest". Varem kutsusid Kasciunas ja Azubalis üles piirama Leedu ja Venemaa ettevõtjate koostööd.

Vene meedia vastane kampaania Läänes

Mõnedes lääneriikides, eriti Baltimaades on käimas ulatuslik Venemaa meedia vastane kampaania. 2017. aastal võttis Euroopa Parlament vastu resolutsiooni, milles räägitakse "vajadusest võidelda Venemaa meedia vastu" ja nähakse peamiste ohtudena Sputnikut ja RT-d.

Venemaa ajakirjanikke ei lastud Leedus toimuvale foorumile, illustreeriv foto
© Sputnik / Виктор Толочко

Balti riigid keelavad regulaarselt Venemaa telekanalite edastamist "ainuõigest" seisukohast erineva vaatenurga esitamise ettekäändel, piiravad nende juurdepääsu ametlikele üritustele ja seavad ajakirjanikele muid takistusi. Muuhulgas on Leedu parlamendiliikmed rahulolematud "metsavendade" ajaloo kajastamisega, keda peetakse Leedus rahvuskangelasteks, vaatamata tõendusmaterjalile, et nad osalesid tsiviilisikute tapmises.

Üks viimaseid näiteid Venemaa meedia ahistamisest Leedus on keeldumine lubada ajakirjanikke kohtuotsuse kuulutamisele "13. jaanuari kohtuasjas", kus oli umbes 60 venelasest süüdistatavat. Leedu ametiasutused keelasid sissepääsu teiste hulgas Pevõi Kanali, RT, RIA Novosti ja Izvestia esindajatele.

Euroopa Ajakirjanike Föderatsioon (EFJ) mõistis Leedu keeldumise lubada Venemaa ajakirjanikud kohtuotsuse kuulutamisele hukka. OSCE esindaja meediaküsimustes Arlem Desir rõhutas, et olukord Sputniku ümber Balti riikides on vastuvõetamatu.

Teema:
Meedialahingud (290)

Samal teemal

Meedialahingud
Tagid:
poliitika, Läti Seim, sõnavabadus, Leedu, Sputnik Lietuva

Peamised teemad