08:51 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Poliitika
lühendatud link
Tallinna uudised (327)
6020

Poliitikud analüüsivad Keskerakonna populaarsuse langust pealinnas neljandale kohale.

TALLINN, 18. juuni — Sputnik, Aleksandr Lukjanov. Esmaspäeval, 17. juunil avaldati Kantar Emori arvavamusuuringu tulemused. Juunis langes Keskerakonna reiting pealinas 13,7%-ni, kuigi alles maikuus oli see 18%.

Nüüd jääb see alla juba kolmele erakonnale: Reformierakonnale, mida toetas 37,7% vastanutest, Sotsiaaldemokraatlikule erakonnale - 14,7% ja EKRE-le, mida toetas 14% vastanutest. Sputnik Eesti pöördus kommentaaride saamiseks Keskerakonna esindajate poole.

Reiting on erakonna uue juhtkonna poliitika tulemus

Keskerakonna liige Vladimir Velman usub, et küsitlustulemused kajastavad elanikkonna hinnanut erakonna juhtkonna tegevusele, mille peaeesmärk oli peaministri koha säilitamine.

Varem oli kõikvõimalike vigade puhul märgata erakonna juhtkonna tasakaalustatud lähenemist. Täna kuuluvad valitsuskoalitsiooni liiga erinevate poliitiliste hoiakutega jõud.

"Tallinna linnavõimudel ei ole sellega pistmist, nad ajavad oma asju targalt ja tsiviliseeritult, ilma suurte skandaalideta," märkis poliitik.

Velmani sõnul on praegu mõned poliitilised juhid justkui tardunud, neil puudub selge seisukoht ja algatused. Ainus erand on EKRE, mis teeb kõlavaid, enamasti skandaalse iseloomuga avaldusi.

"Keskerakonna valijaskonna vähenemine jätkub ka edaspidi," ütles Velman lõpetuseks.

Väljakuulutatud programmist ei saa taganeda

Küsimusele, kas Keskerakonna reitingu langemise põhjuseks kolmandalt kohalt koguni neljandale võivad olla mingid linnavõimude sammud, vastas Keskerakonna liige Andrei Korobeinik: "Ei, kui rääkida reitingu langemisest tervikuna, siis on see ikkagi Toompeal moodustatud koalitsiooni tagajärg."

Keskerakonna veendunud toetajad ei usu, et valitsuskoalitsioon praegusel kujul on hea mõte. Ainus võimalus neid ümber veenda on Keskerakonna programmilised algatused ellu viia.

Näiteks, kui muudetakse kodakondsusseadust. Siiani ei ole erakond ühestki valijatele antud lubadustest loobunud.

Erinevalt Keskerakonnast õnnestus EKRE-l näidata, et erakond tegeleb tema valijaid puudutavate küsimustega. Alkoholiaktsiisi vähendamine alates 1. juulist on tema algatus. Keskerakond nõustus koalitsioonipartneri ettepanekuga, kuid EKRE kandis selle võiduna enda arvele.

Kui rääkida Keskerakonna populaarsusest tervikuna, siis selle langus on lõppenud, sealhulgas ka venekeelsete elanike seas.

Sellest, et me ainult räägime, meie populaarsus ei suurene

Keskerakonna juhatuse liige, Euroopa Parlamendi saadik Yana Toom tõi Sputnik Eesti küsimusele vastates esile kaks põhjust, miks Keskerakond on Tallinnas populaarsuselt neljandale kohale langenud.

Esimene on EKRE-ga koalitsiooni moodustamise fakt iseenesest. Teine - valitsus, mille loomist nii valjult kuulutati, kuid mis oma tegutsemisega ei ole veel millegagi silma paistnud.

Igal reitingul on kaks komponenti, ühe määravad inimese emotsioonid ja teise ​- ​teod. Antud juhul on tegusid veel vara kommenteerida, see-eest domineerib emotsionaalselt intensiivne meediakajastus.

"Olukord ei ole hea, sellega tuleb tööd teha," märkis Yana Toom.

Keskerakond võitleb nii oma eestikeelsete kui ka vene keelt kõnelevate valijate eest. Ainult sõnadega oleks saanud seda teha, kui oldi opositsioonis. Täna on Keskerakond valitsuses ja peab oma tõhusust tõestama reaalsete tegudega.

Kõrvaltvaade probleemile

Tallinna Linnavolikogu Reformierakonna fraktsiooni aseesimees Ants Liimets ütles ERR-ile, et kuna Keskerakonna esindaja sai hiljuti Tallinna linnapeaks, tuleks Keskerakonna reitingu languse põhjust Tallinnas otsida Toompealt.

"Me näeme pigem ühiskonna reaktsiooni riigi tasandil toimuvale," ütles Liimets, lisades, et sügisel on näha, kuidas sündmused edasi arenevad.

Teema:
Tallinna uudised (327)

Samal teemal

Eesti valitsus - 2019
Tagid:
poliitika, koalitsioon, EKRE, Keskerakond

Peamised teemad