10:58 24. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1901
  • RUB90.3507
Poliitika
lühendatud link
INF-lepe (19)
58 0 0

Riigiduuma sõnul on lähi- ja keskmaarakettide likvideerimise lepingu (INF) peatamine vajalik Venemaa riiklike huvide kaitseks.

TALLINN, 18. juuni — Sputnik. Venemaa riigiduuma saadikud võtsid vastu seaduse Ameerika Ühendriikidega sõlmitud lähi- ja keskmaarakettide likvideerimise lepingu peatamisest. Otsus langetati teisipäeval, 18. juunil Venemaa parlamendi täiskogu istungil.

Nagu kirjas Riigiduuma veebilehel, toetasid eelnevalt seaduseelnõu kõik parlamendis esindatud parteid ja kolm komiteed - Rahvusvaheliste küsimuste, Kaitse ja julgeoleku ning Korruptsioonivastase võitluse komitee.

Riigiduuma spiikri Vjatšeslav Volodini sõnul on INF-lepingu peatamine vajalik Venemaa riiklike huvide kaitseks.

Ta meenutas, et Vene Föderatsioon tegi kõik selleks, et säilitada lepet, mille NSV Liit ja USA 1987. aastal allkirjastasid, sest see tagas kogu maailma turvalisuse.

"Kuid Ameerika Ühendriikide tegevus rikkus käesolevat lepingut ja meie korduvad ettepanekud kokkuleppe päästmiseks ebaõnnestusid," ütles Volodin.

USA ärkas: oleme nõus Venemaaga INF leppe üle läbi rääkima >>

Enne hääletust esines plenaaristungil Venemaa välisministri asetäitja Sergei Rjabkov, kes määrati antud seaduseelnõu läbivaatamise ajaks presidendi esindajaks. Ta meenutas, et 2. veebruaril 2019 käskis Vladimir Putin alustada "keskmaa raketisüsteemide loomiseks teadusuuringuid- ja arendustööd".

Eksperdid hoiatasid kriisist tuumaohutuse valdkonnas >>

Rjabkovi sõnul tuleb seda teha, et vajaduse korral USA potentsiaalile vastu seista.

"Kuid samal ajal hoidume me nende häirevalmidusse seadmisest seni, kuni Ameerika Ühendriigid seda teevad," ütles Venemaa Föderatsiooni välisministri asetäitja.

Milleks Poolale NATO õppused Tobruq Legacy 2019 >>

"Ma arvan, et see on meie hea tahte ja vastutustunde kõrgeim väljendus. Aga me hoiame oma püssirohu kuivana ja oleme valmis, kui USA peaks olukorra destabiliseerimist ja eskaleerimist jätkama," lisas Rjabkov.

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, teatasid USA ametivõimud 1. veebruaril 2019 ametlikult, et peatavad INF lepingust tulenevate kohustuste täitmise.

Raketi Tochka-U start
© Sputnik / Константин Чалабов

Moskva vastas sümmeetriliselt - Venemaa president Vladimir Putin käskis välisministritel ja kaitseministeeriumil Moskvapoolsete kohustuste täitmise peatada.

Kuu aega hiljem, 4. märtsil, allkirjastas riigipea korralduse, milles sätestati, et vastumeetmed kestavad "seni, kuni Ameerika Ühendriigid kõrvaldavad antud lepingust tulenevate kohustuste rikkumise või kuni leppe lõpetamiseni".

Mai lõpul esitas riigipea Riigiduumale kinnitamiseks seaduseelnõu, mis näeb ette Moskva INF-is osalemise peatamise.

Vastavalt parlamendi poolt juba heaks kiidetud seadusele antakse lepingu uuendamise õigus üle Venemaa Föderatsiooni presidendile.

Teema:
INF-lepe (19)

Samal teemal

USA: uskusime siiralt, et võitsime külma sõja ja Venemaa
Tagid:
lähi- ja keskmaaraketid, NATO, INF, USA, Venemaa

Peamised teemad