04:42 05. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1765
  • RUB86.7275
Poliitika
lühendatud link
44 0 0

Ukraina Ülemraada liige Mõhhailo Poplavskõi teavitas saadikuid kuidas toimuvad Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi kantseleis ettevalmistused kohtumiseks Venemaa presidendi Vladimir Putiniga.

TALLINN, 21. juuni — Sputnik. Arusaam oma ajaloolisest missioonist lõpetada sõda Donbassis sunnib Ukraina liidrit Volodõmõr Zelenskõid kohtuma Venemaa presidendi Vladimir Putiniga, nii arvab Ukraina Ülemraada liige Mõhhailo Poplavskõi.

Sõjalised meetodid Kiievit enam ei aita

Telekanali 112 Ukraina saates jutustas Poplavskõi sellest, kuidas Zelenskõi meeskond, mis on hiljuti ümber nimetatud "presidendi administratsioonist" (Адміністрація Президента України) "presidendi kantseleiks" (Офіс Президента України), teeb ettevalmistusi kohtumiseks Putiniga. Raadasaadiku sõnul saab selle kohtumise Zelenskõi-poolseks põhiteesiks avaldus Krimmi ja Donbassi kuulumisest Ukrainale.

Михаил Поплавский
Mõhhailo Poplavskõi

"Minu andmetel teeb meeskond ettevalmistusi, sest kohtumisel peavad olema konkreetsed tulemused. Lihtsalt kohale sõitmisest ei piisa, on vaja ettepanekuid, kooskõlastada diplomaatilised kanalid, ja seejärel peavad kaks presidenti vastu võtma juba väljakujundatud ja kooskõlastatud lahendused," teatas Poplavskõi.

Saadik on veendunud, et Zelenskõi mõistab oma ajaloolist missiooni lõpetada tulevahetus Donbassis ja teadvustab, et see küsimus tuleb lahendada koos Venemaa presidendiga.

"See on tragöödia, ja me ei ole juba viis aastat suutnud sellest olukorrast välja tulla. Praegu tuleb see küsimus lahendada otseläbirääkimiste kaudu Vladimir Putiniga, poliitilis-õiguslikel ja diplomaatilistel alustel. Sõjaliste meetoditega me soovitut ei saavuta," lõpetas saadik.

Ka Putin pooldab suhete taastamist. Selle eelduseks ja selle üheks komponendiks on aga Ukrainapoolse russofoobilise propaganda lõpetamine.

Rahutused Maidanil.
© Sputnik / Андрей Стенин

Vastates telesaates "Otseliin Vladimir Putiniga" küsimusele Ukraina presidendi kohta märkis Venemaa riigipea, et Zelenskõi on "andekas mees".

"Ma mäletan tema (V. Zelenski) esinemisi KVNis (huumorisaade Lõbusate ja Leidlike Klubi — tlk). Need olid andekad ja naljakad. Aga see, mis praegu Ukrainas toimub, et ole komöödia, vaid tragöödia. Tragöödia ja sellega seonduv tuleb aga lahendada," ütles Putin.

Varem, kommenteerides küsimust, kas talle ei tundu, et kahe riigi suhetes on tehtud paus, ütles Venemaa president, et suhete taastamine Ukrainaga on vältimatu. "Praegune olukord ei ole ühe ja sama rahva ühegi osa või teisisõnu kahe vennasrahva vahel võimalik," teatas ta.

Putin lisas, et see juhtub sõltumata sellest, millisteks on kujunenud suhted eilse Ukraina poliitilise koorekihiga, kes, nagu Venemaa riigipea rõhutas, on asetanud oma huvid ja Ukraina rahva arvel teenitud vara kõigest kõrgemale.

"Kuid uus juhtkond on loodetavasti sellistest piirangutest prii ja tunneb end vabalt, lootes usaldusele, mida Ukraina rahvas on üles näidanud äsja valitud presidendi vastu, suudab tegutseda energiliselt ning Ukraina ja Venemaa vaheliste suhete taastamise suunas," väljendas Venemaa liider veendumust.

Ta avaldas ka lootust, et Ukraina uus president ei poe venevastaste väljamõeldiste ja ideede taha, et hoiduda lahendamast Ukraina siseprobleeme, eelkõige majanduses ja ühiskonna elu korralduses.

"Ma tean oma kogemustest: selleks, et isegi tema ees seisvatest ülesannetest aru saada, on vaja tublisti aega. Loodan, et see kohanemine uue kvaliteediga toimub piisavalt kiiresti," lõpetas Putin.

Krimmi staatus ei saa üldse kõne alla tulla

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Krimm sai jälle Venemaa regiooniks pärast seal 2014. aasta märtsis korraldatud referendumit, millel 96,77% Krimmi vabariigi ja 95,6% Sevastopoli elanikest hääletas Venemaa koosseisu astumise poolt. Krimmi võimud korraldasid rahvahääletuse pärast Ukraina riigipööret.

Kiiev peab poolsaart endiselt omaks, kuid ajutiselt okupeeritud territooriumiks. Venemaa juhtkond on korduvalt teatanud, et Krimmi elanikud on demokraatlikul moel, täies kooskõlas rahvusvahelise õiguse ja ÜRO põhikirjaga hääletanud Venemaaga taasühinemise poolt. VF-i presidendi Vladimir Putini sõnul on Krimmi küsimus "lõplikult suletud".

Viis aastat pärast Venemaaga ühinemist on Krimm Venemaa regioonide edetabelis sotsiaal-majandusliku arengu tasemelt 40. kohal, selle vastavad näitajad kasvavad aasta-aastalt. Olulise tõuke poolsaare majanduslikule arengule on andnud Krimmi silla käikuandmine.

Samal teemal

Ukraina presidendivalimised
Krimm Venemaa koosseisus
Tingimine on antud juhul kohatu: kuidas Krimm Porošenko fantaasiatele vastas
Tagid:
Raada, Volodõmõr Zelenskõi, Vladimir Putin, Ukraina, Venemaa

Peamised teemad