04:15 27. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0875
  • RUB71.2368
Poliitika
lühendatud link
NATO idarindel (273)
7510

Sõjaline konflikt Venemaa ja Põhja-Atlandi alliansi vahel on vähetõenäoline, kuid siiski võimalik, räägitakse Tartu NATO Kaitsekolledži raportis "Miks Baltimaad on olulised. NATO kirdepiiri kaitse".

TALLINN, 22. juuni — Sputnik. Dokumendis märgitakse, et Baltimaadesse tuleb saata veel rohkem Ameerika vägesid. Eelöeldu on ühtlasi ka raporti autori Sven Sakkovi seisukoht, kelle hinnangul võib Balti riikidest saada Moskvale ajend Euroopa julgeolekuarhitektuuri pea peale pööramiseks.

Учения военнослужащих НАТО
© AP Photo / Mindaugas Kulbis
NATO sõdurid sõjapidamist harjutamas

"Viimasel kümnendil on Venemaa Föderatsioon näidanud, et ta püüab Euroopa julgeolekuarhitektuuri pea peale pöörata. NATO ja Venemaa vahelise sõjalise konflikti tõenäosus on väike, kuid selle võimalikkust ei saa välistada. Riskide vähendamiseks tuleks NATO heidutuspositsiooni Balti riikides tugevdada Ameerika vägede saatmisega Baltimaade pinnale. Vägede juurdesaatmist peaksid täiendama, mitte sellega konkureerima, olemasolevad tõhustatud kohaloleku meetmed," kirjutab dokumendi autor.

Varem on USA Kongressis tehtud ettepanek anda NATO Ida-Euroopa liikmesriikidele, kes kasutavad edasi Nõukogude relvastust, laene Ameerika tehnika ostuks. Seadusandjate arvates on liitlased sunnitud ostma Venemaalt varuosi ja sõltuvad seetõttu Moskvast.

Lääne poliitikud, sealhulgas NATO kõrged esindajad, räägivad pidevalt "Vene ohust". Seejuures on Moskvas korduvalt rõhutatud, et Venemaa ei hakka kunagi kedagi ründama.

Venemaa välisministri Sergei Lavrovi sõnul teatakse alliansis hästi, et Moskval taolised plaanid puuduvad, kuid ettekujutus Venemaa agresiivsusest on heaks ettekäändeks, et paigutada Venemaa piiri lähedale rohkem NATO liikmesriikide tehnikat ja pataljone.

Teema:
NATO idarindel (273)

Samal teemal

NATO idarindel
Tagid:
Venemaa, Balti Kaitsekolledž, NATO

Peamised teemad