06:05 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Poliitika
lühendatud link
6820

Türgi välisministri Mevlüt Cavusoglu sõnul on USA surve riigile ühepoolne otsus, mida pole isegi NATO partneritega kooskõlastatud. Seetõttu ei loobu Türgi oma valikust.

TALLINN, 26. juuni — Sputnik. Ameerika sanktsioonid Türgi vastu ei mõjuta Vene S-400 kohaletoimetamist riiki, kuna tehingu formaalsused on viidud lõpuni ja komplekside eest ka tasutud. Eelpoololevat kinnitas Türgi välisminister Mevlüt Cavusoglu intervjuus kohalikule ajalehele Hürriyet Daily News nagu omakorda vahendab RIA Novosti.

Diplomaadi sõnul, mida tsiteerib RT, arutatakse nüüd vaid S-400 Türgisse tarnimise graafiku detaile. Tõenäoliselt saabub Türki esimene partii õhutõrjekomplektist juba käesoleva aasta juulis.

Oma intervjuus lisas Cavusoglu veel, et "USA käitumine pole kooskõlas ei partnerluslepingu ega seadusega." Ta rõhutas, et ameeriklased lükkasid tagasi kõik ettepanekud probleemi lahendamiseks ja teatasid Türgi väljajätmisest hävitaja F-35 arendamise programmist.

Türgi välisminister mõistis Ameerika Ühendriigid sellise käitumise eest hukka, sest nagu ta ütles, oli tegu ainuotsusega, mida ei kooskõlastatud sõjalise liidu teiste partneritega, nagu Ühendkuningriik, Kanada, Norra ja Holland – väiksematest partneritest rääkimata.

Selgitades Venemaa õhukaitsesüsteemide ostmise põhjusi, märkis Cavusoglu, et NATO ei garanteeri Türgile rünnaku korral abi. Alliansi võimalused kaitsevad praegu ainult 30% riigi õhuruumist, mistõttu välisminister tänas Itaaliat ja Hispaaniat, kes on kasutanud Türgi abistamiseks oma õhukaitsepatareisid.

Ekspert ennustas Türgi S-400 ostu võimaliku keeldumise tagajärgi
© Sputnik / Евгений Одиноков

Sputnik Eesti teatel, allkirjastati 2017. aastal Venemaa ja Türgi vaheline leping S-400 õhukaitsesüsteemi nelja divisjoni tarnimiseks. Lepingu summa on 2,5 miljardit dollarit, millest osa maksab Ankara ise ja teise osa tasumiseks kasutatakse Venemaalt saadud laenu.

Ameerika Ühendriigid leiavad, et koostöö tihenemine Venemaa ja Türgi vahel on vastuolus Ameerika huvidega. Sellest tulenevalt ähvardab Washington talle omasel moel Ankarat sanktsioonidega. Asepresident Mike Pence hirmutas aga Türgit NATOst väljaheitmisega.

Venemaa välisministeerium märkis, et niisuguse käitumisega näitab Ameerika lihtsalt oma positsiooni nõrkust relvaturul.

Ametkonnas rõhutati, et Washingtoni arsenalis on "ainult ebaterve poliitilise surve hoovad, kuid suveräänsed riigid reeglina niisugusele survele ei allu."

Mobiilne mitmekanaliline õhutõrje raketisüsteem (ÕTRS) S-400 Triumf
© РИА Новости, Инфографика
Mobiilne mitmekanaliline õhutõrje raketisüsteem (ÕTRS) S-400 "Triumf"

Samal teemal

Ekspert ennustas Türgi S-400 ostu võimaliku keeldumise tagajärgi
Sõda S-400 pärast: USA esitas Türgile uued ähvardused
Türgi välisminister: S-400 õhutõrjerakettide ostu küsimus on otsustatud
Tagid:
NATO, S-400, Vene, Türgi

Peamised teemad