12:55 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Poliitika
lühendatud link
Venemaa hääleõigus ENPAs (53)
13552

Eesti saadik Euroopa Parlamendis Yana Toom kommenteeris Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee hääletustulemusi, Venemaa naasmist ENPA-sse ja Eesti delegaatide eelistusi.

TALLINN, 26. juuni — Sputnik. Eesti eurosaadik Yana Toom arvab, et Eestil ei tasu oma välispoliitikas seilata Suurbritannia kiiluvees, iseäranis nüüd, Brexiti ning Saksamaa ja Prantsusmaa poolt Venemaa kasuks antud häälte kontekstis.

Enne rusikatega vehkima hakkamist poleks paha pisut mõtelda

Oma kodulehel sotsiaalvõrgustikus avaldas Keskerakonna eurosaadik Yana Toom oma arvamust ENPA delegaatide enamuse otsuse kohta Venemaa delegatsioonile tema volitused tagasi anda. Tema sõnul hindab ta erinevalt teistest Eesti poliitikutest Venemaa naasmist ENPA-sse positiivselt.

"Ma ei usu sanktsioonidesse ja leian, et rumal oleks hävitada platvormi dialoogi pidamiseks," teatas Toom.

Eurosaadik ei ole nõus Kersti Kaljulaidi ja teistega, kes "süüdistasid ENPA-t kõigis surmapattudes". "Poliitika on võimaluste, aga mitte protestimeele ilmutamise kunst," leiab ta.

Yana Toomi hinnangul osutusid hääletustulemused ENPA-s Eesti välispoliitikale ilmselgeks läbipõrumiseks – "ei maksa kõige kõvemini kära teha ega Suurbritannia kiiluvees seilata, eriti nüüd, Brexiti kontekstis." Ta täheldas, et mingil põhjusel ei leidnud Eesti meedia midagi mainimisväärset selles, et Venemaa naasmist ENPA-sse toetasid ka Angela Merkel ja Emmanuel Macron.

"Muuseas, me oleme Euroopa Liidu liige ja see tõsiasi vääriks vähemasti mainimist," toonitas eurosaadik. Kokkuvõttes arvab ta, et tegu on kõneka näitega selle kohta, et enne kui rusikatega vehkima hakata, tuleb mõelda tagajärgedele.

"Paradoksaalsel kombel on Venemaa ENPA-sse naasmisest paljude silmis rohkem võitnud kui sel juhul, kui ta polekski sealt lahkunud. Kuigi vaevalt küll see just eesmärgiks oli," nentis Toom kokkuvõtteks.

Eesti delegaatide jõupingutused olid asjatud

Enne Strasbourgi teelesaatmist tegi Eesti delegatsioon koosseisus Maria Jufereva-Skuratovski, Eerik-Niiles Kross, Indrek Saar ja Raivo Tamm läbi "ettevalmistuse" president Kersti Kaljulaidi juures, kes selgitas, mispärast Venemaale ei tohi tema volitusi ENPA-s tagasi anda.

Президент Эстонии Керсти Кальюлайд с будущими членами делегации Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ)
© Фото : Kersti Kaljulaid
President Kersti Kaljulaid delegatsiooniga ENPAsse

Delegatsiooni juhiks määratud keskerakondlane Jufereva-Skuratovski lendas ENPA ajaloolise istungi ajal ära USA-sse ning tema Strasbourgi jõudnud seltsimehed hääletasid üksmeelselt Venemaa vastu.

Endine luuretöötaja, reformierakondlane Eerik-Niiles Kross, kes on Venemaal kuulutatud rahvusvaheliselt tagaotsitavaks, teatas, et Venemaa delegatsioonile hääleõiguse tagasiandmine "õõnestab tõsiselt organisatsiooni autoriteeti, andes äärmiselt halva signaali inimõiguste kaitsjatele üle kogu maailma."

"Venemaa aga lõikab sellest absurdsel kombel kasu," väitis ta.

Kes kuidas ENPA-s hääletas

Telekanali RT poolt avaldatud andmete kohaselt hääletasid üksmeelselt Venemaa ENPA koosseisu naasmise vastu Eesti, Läti, Leedu, Gruusia ja Ukraina delegaadid. Naasmise poolt hääletasid üksmeelselt Andorra, Austria, Aserbaidžaan, Küpros, Hispaania, Prantsusmaa, Iirimaa, Island, Norra ning isegi Serbia, San Marino ja Türgi.

Enamik Armeenia, Belgia, Šveitsi, Tšehhi, Saksamaa, Horvaatia, Itaalia, Moldova, aga ka Hollandi, Portugali ja Slovakkia esindajad hääletasid Venemaa ENPA-sse naasmise poolt, enamik Poola, Rootsi ja Suurbritannia delegaate aga vastu.

Taani, Soome, Liechtensteini ja Rumeenia delegaadid olid isekeskis eri meelt, nende hääled jagunesid kummatigi võrdselt. Sloveenia ainus delegaat eelistas aga mis tahes otsusest üldse kõrvale jääda, talitades põhimõttel "ei teile ega meile".

Venemaa delegatsiooni kutsuti ENPA juuniistungile osalema >>

ENPA kutsus Venemaa delegatsiooni osalema juunikuu istungil, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti teisipäeval. Assamblee võttis asjakohase resolutsiooni vastu teisipäeva öösel pärast üheksa tundi kestnud arutelu.

Seega võtsid parlamendiliikmed vastu määruste muudatused, mis annavad Venemaale võimaluse organisatsiooni töö juurde tagasi pöörduda.

Teema:
Venemaa hääleõigus ENPAs (53)

Samal teemal

Venemaa hääleõigus ENPAs
Tagid:
Brexit, Eesti, Venemaa, ENPA, Yana Toom

Peamised teemad