03:43 22. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0801
  • RUB69.5480
Poliitika
lühendatud link
Venemaa hääleõigus ENPAs (53)
41 0 0

Euroopa poliitikud, kes lubasid ettevõtjaile, et kõik kahjumid kompenseeritakse pärast Venemaa murdmist, jõudsid järeldusele, et Moskva võitis vastasseisu ja trofeede jagamine jääb ära, selgitas poliitanalüütik Rostislav Ištšenko Sputnik Eestile.

TALLINN, 26. juuni — Sputnik. ENPA-s ei kahelnud juba kaks aastat tagasi keegi, et Venemaa naaseb Euroopa Nõukogu Parlamentaarsesse Assambleesse. Kogu see aeg toimus kauplemine tagasipöördumise tingimuste osas.

Sputnik Eestile rääkis sellest Süsteemse analüüsi ja prognoosikeskuse president Rostislav Ištšenko, kommenteerides 24. juuni sündmusi. Ta lisas, et nüüdseks on veelgi märgatavam, et Euroopa poliitikud on Ukraina delegatsiooni hüsteeriast väsinud.

Политолог Ростислав Ищенко
© Sputnik /
Poliitanalüütik Rostislav Ištšenko

Ištšenko tuletas meelde, et pärast 24. juunil toimunud hääletust naasis Venemaa delegatsioon ENPA-sse. Ukraina delegatsioon lahkus protesti märgiks saalist, Kiiev kutsus Euroopa Nõukogu suursaadiku konsultatsioonideks tagasi.

Assamblee juhtide valimistel olid eurooplased valmis kohe hääletamise õiguse ennistama.

"See tähendab, et ENPA ei soovinud pikka aega Venemaa kritiseerimise õigusest loobuda, takistades samal ajal Moskval süüdistustele vastamist," leiab Ištšenko.

Rahast hakkas kahju

Ja nad polekski seda olukorda muutnud, kui rahaline probleem neid selleks ei sundinuks, on ekspert kindel.

Venemaa aastane panus ENPA ülalpidamiskuludesse moodustab 32,8 miljonit eurot (ligikaudu 15% kogu assamblee eelarvest). Alates 2016. aastast hakkas Moskva makseid vähendama ja lõpetas alates 2017. a. rahaülekanded täielikult.

2019. aasta alguses andis Venemaa mõista, et kuna delegatsiooni volituste taastamise küsimusega ei tegeleta, kavatseb ta ENPA-st lahkuda.

"Seepeale näitasid eurooplased, kes olid end varem üsna aeglaselt liigutanud, tõhususe imesid," lisab Ištšenko irooniliselt.

Esimene katse Venemaa delegatsiooni volituste täielikuks taastamiseks tehti kuus kuud tagasi. Aga siis õnnestus vastastel see nurjata - Euroopas ei usutud veel, et Venemaa assambleest ka tegelikult lahkuda võiks. Nad olid sedavõrd harjunud, et igaüks Euroopa struktuuridega liituda püüab, et riigi väljaastumine ENPA-st tundus võimatuna, leiab ekspert.

Kuid kuue kuu jooksul saabus mõistmine, et Venemaa ei blufi ja tema lahkumine hävitab lõplikult "Euroopa mudeli" tsivilisatsioonilise vastupandamatuse müüdi koos Vana Maailma rahvusvahelise autoriteedi jäänustega.

Eesti saadik Euroopa Parlamendis Yana Toom
© Фото : из личного архива Яны Тоом

Euroopa poliitikud, kes lubasid äriringkondadele, et kõik kahjumid kompenseeritakse pärast Venemaa murdmist, jõudsid arusaamisele, et Moskva võitis vastasseisu ja trofeede jagamine jääb ära, muheles Ištšenko.

Ukraina on kõik ära tüüdanud

Teine oluline asjaolu on Ukraina delegatsiooni äärmuslik aktiivsus Venemaa-vastasel rindel. Alguses see toimis, kuid nüüdseks on käitumismall Venemaa tagasipöördumise keelu toetajate vastu pöördunud.

"Nii nagu viis aastat tagasi, ei tahtnud poliitiliselt motiveeritud eurooplased Venemaad kuulda ega kuulata, andes sanktsioonide hoorattale pöördeid juurde. Nüüdseks ignoreerivad Eurooplased isegi "rahvusvahelise uurimiskomisjoni" (russofoobsete Ukraina, Hollandi ja Suurbritannia – Toim.) esitatud MH-17 katastroofi uurimiskokkuvõtet, mis sisaldas jultunud ja täiesti põhjendamata süüdistusi Venemaa aadressil," lisas Ištšenko.

Tema sõnul lootis Ukraina, et suudab taas Venemaa delegatsiooni tagasipöördumise otsuse edasi lükata: "Mõni aeg tagasi oleks see õnnestunud. Kuid nüüdseks on Euroopa topeltstandardid Kiievi enda vastu pöördunud. Asjaolusid, mis veel eile Euroopas nördimust tekitasid, ignoreeritakse tänaseks ükskõikselt."

Nagu Sputnik Eesti juba teatas, hääletasid russofoobsed Eesti, Läti, Leedu, Gruusia ja Ukraina delegaadid ühehäälselt Venemaa ENPA-sse tagasipöördumise vastu. Andorra, Austria, Aserbaidžaan, Küpros, Hispaania, Prantsusmaa, Iirimaa, Island, Norra, samuti Serbia, San Marino ja Türgi toetasid aga ennistamist ühehäälselt.

Enamik Armeenia, Belgia, Šveitsi, Tšehhi Vabariigi, Saksamaa, Horvaatia, Itaalia, Portugali, Slovakkia, Moldova ja isegi Hollandi delegatsioonidest hääletasid Venemaa Föderatsiooni assambleesse tagasipöördumise poolt, samas kui enamus Poola, Rootsi ja Ühendkuningriigi esindajatest olid sellele vastu.

Teema:
Venemaa hääleõigus ENPAs (53)

Samal teemal

Venemaa hääleõigus ENPAs
Tagid:
Euroopa, Venemaa, poliitika

Peamised teemad