15:45 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Poliitika
lühendatud link
5910

On selgunud Vladimir Putini ja Donald Trumpi eelseisva Osaka-kohtumise mõningad üksikasjad. Politoloog Anton Haštšenko märkis raadio Sputnik saates, et Venemaa ja USA on objektiivselt huvitatud koostöö taastamisest paljudes küsimustes.

TALLINN, 27. juuni — Sputnik. Vladimir Putini nõunik Juri Ušakov on RIA Novosti teatel avanud Venemaa ja Ameerika riigipea eelseisva kohtumise mõningaid üksikasju. Vladimir Putin ja Donald Trump suhtlevad 28. juunil Osakas G20 tippkohtumise raames. Nende vestlus toimub pärast tippkohtumise esimest istungit liidrite läbirääkimiste tsoonis, koha selleks valis Ameerika pool.

"Kohtumine Trumpiga on kavas kella kahe paiku, kell kolm algab tippkohtumise teine tööistung," täpsustas Ušakov. Seega on vahetuks suhtluseks eraldatud umbes tund aega, "kuid kohtumise kestus sõltub ainult liidritest endist", lisas diplomaat.

Ušakov ütles, et pooled kavatsevad arutada riikide strateegilist stabiilsust ja piirkondlikke konflikte, eriti Süüria, Iraani, Afganistani, Ukraina ja Venezuelaga seonduvat. Kuid samas lisas Ušakov, et palju sõltub sellest, kuidas liidrid oma vestluse üles ehitavad. Veel täpsustas vene presidendi nõunik, et liidrite dialoog toimub delegatsioonide juuresolekul.

"Venemaa ja USA võivad sisse seada efektiivse koostöö — võrdõiguslikkuse ja vastastikuse austuse põhimõttel. Ka Donald Trump on korduvalt teatanud püüdest sisse seada normaalne dialoog Venemaaga," tuletas Ušakov meelde.

Politoloog Anton Haštšenko märkis raadio Sputnik saates, et Venemaa ja Ühendriigid on objektiivselt huvitatud dialoogi taastamisest paljudes küsimustes.

"Nii Venemaal kui Ühendriikidel on terve ring teemasid, mis võiksid saada dialoogi objektiks, mille kohta võidakse vastu võtta mingid otsused. See puudutab esiteks kontrolli relvastuse, sealhulgas tuumarelvade üle. Teiseks vajavad lahendamist mitmed piirkondlikud probleemid, nende hulgas on muidugi olukord Iraanis, Süürias ja Lähis-Idas tervikuna ning võimalik, et ka Ukrainaga seotud probleemistik. Iseasi on muidugi, kas kohtumisel õnnestub jõuda mingitele kompromissidele. Tuleb meeles pidada, et Trumpil on otsuste tegemisel küllaltki palju piiranguid, mida talle seavad nii Kongress kui ka tema enda eelseisev presidendivalimiskampaania," ütles Anton Haštšenko.

Kuid, Anton Haštšenko lisas veel, et USA-s on kujunenud kahetine olukord. Ühelt poolt, kus paljud soovivad seda, et kahe liidri kohtumine oleks "diplomaatilises mõttes" mitte lihtsalt edukas, vaid just tulemusrikas.

Osaka tippkohtumisest saab selle toimumisel Venemaa ja USA riigipea kolmas isiklik kokkusaamine. Viimati kohtusid nad detsembris "Suure kahekümne" tippkohtumisel Buenos Aireses, kus nad suhtlesid põgusalt "püstijalu", sest enne seda oli Trump Kertši väinas toimunud vahejuhtumi tõttu täiemahulise kohtumise ära jätnud. Peale selle toimus Putini ja Trumpi poolt läbi viidud Venemaa ja USA tippkohtumine mullu suvel Helsingis.

Samal teemal

Putini ja Trumpi kohtumine Helsingis
Tagid:
Trump, Putin, poliitika, tippkohtumine

Peamised teemad