16:47 29. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1016
  • RUB77.9343
Poliitika
lühendatud link
Venemaa hääleõigus ENPAs (53)
7430

Poliitikateaduste doktor professor Aleksandr Gussev kommenteeris Sputnikule antud intervjuus mitme riigi demonstratiivset keeldumist ENPA juunikuu istungil osalemisest protestiks Venemaa delegatsiooni volituste taastamise vastu selles organisatsioonis.

TALLINN, 27. juuni — Sputnik. Protestiks Venemaale hääleõiguse tagastamise vastu Euroopa Nõukogu parlamentaarses assamblees otsustasid mitmed riigid, sealhulgas Eesti, jätta organisatsiooni juunikuu istungil osalemata.

Sellisele käitumist  hindas Venemaa Strateegilise planeerimise instituudi direktor, poliitikateaduste doktor, professor Aleksandr Gussev kui demonstratiivset ning mida tuleb vaadelda kui tühitegevust. Prof. Gussev on veendunud, et keegi "mässulistest" delegatsioonidest ei lahku lõplikult ENPA-st.

"Ja kui "mässulised" delegatsioonid ka juunikuu istungil ei osale, tulevad nad sügissessiooni ajaks Strasbourgi tagasi nii-kui-nii, jätkates seal endisel moel Venemaa delegatsiooni vastu töötamist. Tegelikult on „mässulised“ ju sundseisus. Loodetavasti nende riikide kodanikud pööravad tähelepanu oma eliidi ebaloogilisele ja ebakonstruktiivsele tegevusele," lõpetas oma arutluse prof. Gussev.

Mõni aeg tagasi kuulsime, et Ukraina esindajad, protesteerides Venemaa ENPA-sse tagasipöördumise vastu, teatasid, et nad on oma osalemise organisatsiooni töös peatanud.

Solidaarsust Kiievi delegatsiooniga väljendaski "mässuline" russofoobne "valvemeeskond" - Poola, Gruusia, Eesti, Läti ja Leedu delegatsioonide näol, kes Ukraina kolleegide eeskujul demonstratiivselt ENPA juunikuu istungjärgult lahkusid.

Nii reageerisid ülalmainitud riigid ENPA poolt vastu võetud resolutsioonile, mis ennistas Venemaa täiemahulise osalemise organisatsiooni töös. Hiljuti Venemaa presidendilt audientsi palunud Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid nimetas ENPA otsust häbiväärseks, peaminister Jüri Ratas aga sobimatuks ja poliitiliselt valeks.

Eesti juhtkonna seisukohta kommenteerides märkis Euroopa Parlamendi saadik Yana Toom Sputnik Eestile antud intervjuus, et Tallinn võiks Venemaaga dialoogi loomisele kaasa aidata, selle asemel, et takistada suhete taastamist Venemaaga.

Krimmi „ebaseadusliku“ taasühinemise tõttu oma emamaaga võeti Venemaalt  2014. aastal ENPA-s hääleõigus ja mitmed teisedki õigused selles organisatsioonis. Pärast taolist Venemaa delegatsiooni jätmist  võimaluseta täita oma ülesandeid ENPA-s,  otsustas Moskva lõpetada Venemaa osalemise assamblee töös ja peatas Euroopa Nõukogule liikmemaksude tasumise.

Venemaa kõikide volituste ennistamist nimetati Venemaa Föderatsiooninõukogus demokraatia võiduks. Föderatsiooninõukogu juhataja Valentina Matvijenko sõnul on oluline, et ENPA otsus Venemaa delegatsioon tagasi kutsuda ja kõik koos kõigi õiguste taastamisega, on selgelt vastu lääneriikide sanktsioonipoliitikale. Ka Kremlis suhtuti ENPA otsusesse positiivselt.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov nimetas samuti Parlamentaarse assamblee otsust positiivseks sammuks. Tema sõnul on oluline, et resolutsiooni poolt hääletanud delegatsioonid "väljendasid selgelt, et Venemaale tagastatud õigusi ei saa enam vaidlustada."

Teema:
Venemaa hääleõigus ENPAs (53)

Samal teemal

Venemaa hääleõigus ENPAs
Tagid:
poliitika, Kersti Kaljulaid, russofoob, ENPA

Peamised teemad