11:55 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Poliitika
lühendatud link
Arnold Meri 100. sünniaastapäev (10)
102 0 0

Oma olemuselt on eesti rahvas alati olnud rahumeelne rahvas ega ole sõdima kippunud. Kuid ikka ja jälle on ta olnud sunnitud suures globaalpoliitilises lahingus ja võõrastes huvides etendama teisejärgulist, abistavat rolli, leiab dokumentaalfilmide režissöör ja operaator Oleg Bessedin.

Dokumetaalfilme luues tuleb Oleg Bessedinil tuleb uurida hulganisti arhiivimaterjale.

Raamatu Arnold Meri: viimne Eesti kangelane esikaas ja ümbrispaber
© Sputnik / Вадим Анцупов

Ajalooliste sündmuste pealtnägijate tunnistused ning erinevate ajajärkude dokumendid ja statistika on viinud dokumentaalfilmide looja järeldusele, et eesti rahvas on alati sattunud suurriikide poliitiliste huvide põrkumispiirile, ikka ja jälle kellegi, tihtilugu tahtliku ja sihipärase mõju alla.

Bessedin tõi esile andmed Teise maailmasõja statistikast. 1941. aastal astus Eesti aladel Punaarmeesse 25 000 meest ja lühikese aja jooksul põgenes sõjaväest 365 meest. 1944. aastal mobiliseeriti SS-vägedesse Eestist üle 54 000 inimese ning 1945. aastaks oli sealt pagenud 42 000 inimest.

"Kas mõistate, mis rahvas see selline on? Oma olemuselt on see rahumeelne rahvas – ta ei taha sõdida. Aga ta on oma geopoliitilise asendi pantvang," selgitas Bessedin.

Samas esitas filmidokumentalist kohutavaid näiteid, kuidas selle rahva konkreetsed esindajad sõjast ja võimutundest lummatuna võisid osutuda ääretult julmadeks – sellest kõnelevad Eesti surmalaagrites viibinute tunnistused.

Tallinnas õnnitlesid sajad inimesed veterane võidupäeva puhul >>

Eesti rahva tragöödia on selles, et ta on kogu oma ajaloo vältel alati olnud kellegi võimu all ega ole tundnud ennast vabana. Kuid õigluse nimel tuleb öelda, et parimat suhtumist Eestimaa rahvasse on kõigil aegadel üles näidanud nimelt Venemaa – olgu selleks Vene impeerium või Nõukogude Liit.

Bessedin nentis, et andmete võltsimine 1940. aastail represseeritud eestlaste kohta algas juba fašismiaegsel Saksamaal. Võltsingute eesmärgiks oli diskrediteerida eestlaste silmis nõukogude võimu. Viimase viie aasta jooksul aga on KGB arhiivid filmidokumentalisti sõnul saanud vabalt kättesaadavaiks.

Arnold Meri: Jumal on Eesti poliitikud tervest mõistusest ilma jätnud

"Represseeriti umbes 6000 inimest. On olemas täpsed dokumentaalsed arvud. Mart Laar aga (Eesti poliitik ja riigitegelane, 2011– 2012. aastal Eesti kaitseminister, kunagine parempoolse rahvuskonservatiivse erakonna Isamaa ja Res Publica Liit esimees – toim.) mainib oma raamatutes neid uuringuid, mida tegid fašistid 1942. aastal," ütles Oleg Bessedin. 

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et esimese eestlasest Nõukogude Liidu kangelase Arnold Meri sajanda sünniaastapäeva eel vahendas Oleg Bessedin oma mälestusi temast. Meri oli Eesti ajalooliselt tähenduslike sündmuste tunnistajaks ja valis oma isikliku hoiaku lähtuvalt oma rahva ajaloo sügavast mõistmisest.

Teema:
Arnold Meri 100. sünniaastapäev (10)

Samal teemal

Venemaal paigaldati mälestusmärk Arnold Merile
Tagid:
Arnold Meri, NATO, Teine maailmasõda, sõda, Eesti

Peamised teemad