04:30 05. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1765
  • RUB86.7275
Poliitika
lühendatud link
5820

Tallinna Kunstikooli direktor Märt Sults ja MTÜ Vene Kool Eestis esindaja Dmitri Suhhoroslov leiavad, et nii venekeelse koolihariduse säilitamist ja ka selle täielikku üleviimist eesti keelele ohustab Eestis üks ja sama asjaolu – terav puudus õpetajatest.

TALLINN, 2. juuli — Sputnik, Aleksandr Lukjanov. Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart astus välja siinse venekeelse koolihariduse säilimise kaitseks. Ta tunnistas ka lastele eesti keele õppimise ja õpetamise tähtsust, nentides ühtlasi, et Eesti riigis on terav puudus õpetajatest.

Sputnik Eesti palus Kõlvarti öeldut kommenteerida Tallinna Kunstikooli direktoril Märt Sultsil ja MTÜ Vene Kool Eestis esindajal Dmitri Suhhoroslovil. Nagu selgus, ei tõmba kaadrinappus pidurit mitte üksnes valitsuse plaanidele kõik koolid eesti keelele üle viia, vaid takistab ka vene koolide võitlust oma ellujäämise eest.

Eesti keele õpetajaid napib

Tallinna Kunstikooli direktor Märt Sults oli Kõlvartiga sama meelt, nentides, et venekeelsest õpetusest pole vaja loobuda, vaid tuleb tõsta eestikeelse õpitöö taset. Selleks aga, nagu ta rõhutas, ei jätku eesti keele õpetajaid, rääkimata juba sellest, et ideaalis peaksid õpetajad olema kakskeelsed.

Sultsi arvates ei saagi leiduda piisaval määral õpetajaid, kuna riigil ei ole selle tarvis raha. Seetõttu on tähtajad, mil tahetakse vene koolid täielikult eestikeelsele õppetööle üle viia, ametnike koostatud plaanidele vaatamata ebareaalsed. Keelekümblussüsteemi tuleb Sultsi meelest juurutada järk-järgult ja väga delikaatselt.

Депутат парламента Мярт Сультс
© Sputnik / Вадим Анцупов
Märt Sults

Seejuures rõhutas ta ka Eestis vene kultuuri säilitamise tähtsust, kuivõrd see on vabariigi kultuuri üheks osaks. Sults on veendunud, et riik saavutab uue kõrgema arengutaseme siis, kui meie riigikeelest erineva emakeelega inimesed valdavad täiuslikult nii "oma keelt" kui ka riigikeelt. Kuid meie riigis on vene keele õpetajaid lihtsalt liiga vähe.

MTÜ Vene Kool Eestis esindaja Dmitri Suhhoroslov leiab, et Eestis venekeelse koolihariduse säilitamise vajalikkust ei tohiks kahtluse alla seada. On ju vene keel märkimisväärsele osale riigi elanikkonnast emakeeleks. Suhhoroslov lisas, et ka Mihhail Kõlvarti seisukoht selles küsimuses on hästi teada – ta on alati kaitsnud vene õppekeelega koolide alleshoidmist ja teinud seda järjekindlalt.

Член правления НКО Русская Школа Эстонии Дмитрий Сухорослов
© Sputnik / Вадим Анцупов
MTÜ Vene Kool Eestis juhatuse liige Dmitri Suhhoroslov

Ta on kindel, et vene keelt kõnelda ja vene keeles õppida on praegu moes. Näiteks tõi Suhhoroslov aktsiooni "Totaalne etteütlus", mille pealinnaks sai tänavu Tallinn. "Vaadake, kui palju oli neid, kes soovisid oma vene keele oskust kontrollida," toonitas vestluspartner.

Kuid tema arvates ohustab venekeelse hariduse säilimist Eestis, nagu ka koolide täielikku üleminekut eestikeelsele õppele ikka seesama õpetajate vähesus. Viimane on ka igati ootuspärane, sest Eestis haridussüsteem ei ole põhimõtteliselt võimeline koolitama piisaval hulgal õpetajaid vene koolide tarvis. Seetõttu sõltub siin vähe nii pealinna kui ka teiste ametivõimude soovidest, seni kuni on tegusalt lahendatud õpetajate koolituse küsimused.

Учительница первый моя
© Sputnik / Sputnik
Kakskeelne õpetaja

MTÜ Vene Kool Eestis esindaja Dmitri Suhhoroslov tõdes, et venekeelse hariduse probleem on igati murettekitav ja sõltub suuresti valitsuse edasistest otsusustest-tegevustest.

Riik saadab kõik ühtsesse kooli

Vaatamata Mihhail Kõlvarti avaldusele jääb vene koolide säilimine Eestis endiselt küsimärgi alla, kuivõrd president Kersti Kaljulaid, nagu Sputnik Eesti kirjutas, ütles veel käesoleva aasta algul otsesõnu, et tulevikus läheb vabariik nii või teisiti üle ühtsele eestikeelsele haridusele. Otsus selle kohta on tema sõnul tegelikult juba langetatud.

"Eesti peab jõudma ühtse eestikeelse haridussüsteemini. Seda tuleb teha nii, et kõigil lastel oleksid võrdsed võimalused. Me oleme selle otsuse tegelikult langetanud, kuigi me ei ole sellest rääkinud, sest Eestis ei koolitata õpetajaid vene koolidele," lausus Kaljulaid oma suures uusaastaintervjuus.

Moskvas on seevastu korduvalt sedastatud, et oleks lubamatu jätta riigi venekeelsed elanikud ilma võimalusest saada haridust oma emakeeles. Eelkõige sellest kõneles Venemaa välisminister Sergei Lavrov oma jaanuari keskel toimunud pressikonverentsil. Ta laitis maha "ühtse ainult eestikeelse kooli" idee. Eesti valitsuse poolt edastatu tähendab poliitilist otsust vene kogukonna assimilieerimiseks.

Samal teemal

Kaljurand nimetas end eesti- ja venekeelse kogukonna ühendajaks
Venekeelse noorsoo "euroremont" Baltimaades: saame sõpradeks Venemaa vastu?
"Kuldne Mask Eestis" ühendab taas eesti- ja venekeelse publiku
Eesti otsib võimalusi venekeelse elanikkonna integreerimiseks
Tallinna linnapea astus välja venekeelse hariduse kaitseks
Tagid:
Märt Sults, MTÜ Vene Kool Eestis, haridus

Peamised teemad