02:05 21. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1810
  • RUB92.0238
Poliitika
lühendatud link
2019. aasta Riigikogu valimised (94)
64 0 0

OSCE tuletas Eestile meelde vajadust aktiviseerida massilise kodakondsusetuse lõpetamist. Eesti parlamendivalimised märtsis läksid küll ladusalt, kuid rahvusvähemuste suurem kaasamine valimistesse tuleks asjale ainult kasuks.

TALLINN, 3. juuli — Sputnik. OSCE Demokraatlike Institutsioonide ja Inimõiguste Amet (ODIHR) kutsus Eesti valitsust üles lahendama kiiremini kodakondsuse probleemi. Sellekohased soovitused sisalduvad organisatsiooni aruandes Eesti märtsikuiste Riigikogu valimiste tulemuste kohta. 

OSCE dokumendis märgitakse, et Eesti parlamendivalimised korraldati professionaalselt, kuid kasuks tuleks rahvusvähemuste suurem kaasamine valimisprotsessi.

"Kuigi Eesti on teinud jõupingutusi, edendamaks rahvusvähemuste osalemist avalikus ja poliitilises elus, vajab määratlemata kodakondsusega isikute naturalisatsiooni tase jätkuvat tõstmist, et anda ka neile täielik hääleõigus," tsiteerib RIA Novosti väljavõtteid ettekandest.

Samuti on vajalik internetihääletuse riskide vähendamise strateegia ja süsteemivastaste küberrünnakute süüdistuste võimalike tagajärgede analüüs, teatas OSCE/ODIHR.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Eestis ja Lätis kehtib alates iseseisvuse taaskehtestamisest 1991. aastal ametlik kodakondsuseta isikute institutsioon.

Eesti mudel – valimised ilma valikuta >>

"Mittekodaniku" staatus on nendes riikides alaliselt elavatel isikutel, valdavalt venelastel, kes olid seni NSV Liidu kodanikud, kuid ei saanud pärast riigi lagunemist uut kodakondsust, samuti nende lastel. Tänase seisuga on Eestis üle 80 tuhande mittekodaniku, Lätis aga tervelt 300 tuhat. Kõigile mittekodanikele on väljastatud spetsiaalne isikut tõendav dokument.

Eestis on mittekodanikel õigus hääletada kohalikel valimistel, kuid neil puudub õigus valitud saada. Lisaks keelab Eesti põhiseadus kodakondsuste isikutel erakondadesse astuda. Lätis ei ole mittekodanikel õigust ei hääletada ega valimistel kandideerida, küll aga võivad nad erakondadesse kuuluda, millest mõistagi palju kasu ei ole.

Samas Euroopa liidulepingu kohaselt sõltub Eesti ja Läti saadikute arv Euroopa Parlamendis nende kogu elanikkonna suurusest.

Seega ei esinda Eestist ja Lätist pärit Europarlamendi saadikud kodakondsuseta isikuid, sest viimased ei saa valimistel osaleda. Selle tulemusena ei ole mittekodanikud Euroopa Parlamendis esindatud ning nendele riikidele eraldatud saadikukohtade arv on nende isikute arvelt, kel tegelik hääleõigus puudub, ebaproportsionaalselt suur.

Määratlemata kodakondsusega inimeste arv vähenes mullu >>

Moskvas peetakse massilist kodakondsusetust Euroopa Liidu häbiplekiks. Venemaa välisministri Sergei Lavrovi sõnul peaks selle nähtuse kõrvaldamisega tegelema mitte ainult OSCE ja Euroliit, vaid isegi NATO.

Ühel pressikonverentsil nimetas Venemaa välisminister mittekodanikele väljastatud passe "hundipassideks" ja avaldas lootust, et probleemile leitakse ühes või teises vormis lahendus.

Teema:
2019. aasta Riigikogu valimised (94)

Samal teemal

Läti mittekodanikud jäävad nendeks ka edaspidi - juba põhimõtte pärast
Keskerakond soovib määratlemata kodanike arvu vähendada
Euroopa Parlamendis tunnistati, ent "õigustati" Baltikumi venelaste diskrimineerimist
Putin puudutas "Otseliini" saates Baltimaade venelaste teemat
Kodakondsusetuse probleem: OSCE seab Eesti naabritele eeskujuks
Tagid:
naturaliseerumine, kodakondsuseta, Riigikogu valimised, raport, OSCE

Peamised teemad