22:42 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Poliitika
lühendatud link
Europarlamendi valimised - 2019 (48)
107 0 0

Euroopa Komisjon jagas volinike vastutusalad ümber, pannes seoses asumisega Euroopa Parlamenti lahkunud Eesti esindaja Andrus Ansipi volitused tema senisele kolleegile Maroš Šefčovičile.

TALLINN, 4. juuli — Sputnik. Eesti ja Rumeenia eurovolinike Andrus Ansipi ja Corina Crețu tagasiastumise tõttu enne praeguse Komisjoni ametiaja lõppu oli Komisjoni president Juncker sunnitud nende ülesanded ajutiselt üle andma oma kolleegidele Šefčovićile ja Johannes Hahnile, teatas Komisjoni pressiteenistus. Juncker oli Ansipi Euroopa Komisjonist ennetähtaegse lahkumise vastu. 

Марош Шефчович
© AFP 2019 / JOHN THYS
Maroš Šefčovič

Uued eurovolinikud, kelle kandidatuurid esitavad Euroopa pealinnad (Tallinn pakkus sellele kohale endise ministri Kadri Simsoni), ei saa oma kohustusi täitma hakata, sest Euroopa Parlament ei ole neid veel heaks kiitnud.

Eesti võib loobuda oma eurovolinikust Brüsselis >>

Volinikud Ansip ja Crețu astusid tagasi, et asuda täitma oma saadikuvolitusi vaatamata Junckeri nõudmisele töötada kuni praeguse Euroopa Komisjoni ametiaja lõpuni, st kuni sügiseni.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Juncker rääkis intervjuus Saksa väljaandele BILD am Sontagiga oma vastuseisust Euroopa Parlamendi volinike volituste ennetähtaegsele lõpetamisele.

Volinikke on palju, tööd vähe

Euroopa Liidu õigusaktide kohaselt otsustab Euroopa Komisjoni president, kuidas ja milliste jõududega ta oma ametkonna tööd korraldab. Brüssel teatas Euroopa Parlamendile ja Euroopa Liidu Nõukogu ajutisele esimehele, Soome peaministrile Antti Rinne'ile läbiviidud muudatustest.

"Ma kutsusin mitu korda üles vähendama volinike arvu. Lihtsalt pole nii palju tööd, et koormata terve päeva 28 volinikku," ütles Juncker.  ... Minu järeltulijal (tõenäoliselt saab selleks Ursula von der Layen - toim.) tuleb rakendada samasuguseid meetmeid, kui liidu riigid ei suuda kokku leppida volinike arvu vähendamises."

Valitsus toetas Simsoni saatmist Euroopa Komisjoni volinikuks >>

On äärmiselt ebatõenäoline, et ükski Euroopa Liidu liikmesriik lahkuva Junckeri nõudmisi kuulda võtab ja vabatahtlikult volinikukohast Euroopa Komisjonis loobub. "Volinike" töövaldkondade jaotuse ja sellest tulenevalt ka mõju määrab Euroopa Komisjoni president oma äranägemisel ning see peegeldab tavaliselt ühe või teise riigi "kaalu" organisatsioonis.

Teema:
Europarlamendi valimised - 2019 (48)

Samal teemal

Volinik Ansip: kadu rändlustasule, kadu!
Volinik Ansip sekkus Euronewsi skandaali
Volinik Ansipi viha läks Guessile maksma nelikümmend miljonit
Miks rikub volinik Ansip EL töötajate käitumisjuhendit
Tagid:
Kadri Simson, Jean-Claude Juncker, Andrus Ansip, eurovolinik, Euroopa Komisjon, EL

Peamised teemad