00:27 29. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Poliitika
lühendatud link
INF-lepe (19)
7810

Venemaa president Vladimir Putin allkirjastas kesk- ja lühimaarakettide likvideerimise lepingu peatamist käsitleva seaduse. Olukorda kommenteeris sõjandusekspert.

TALLINN, 5. juuli — Sputnik. Vladimir Putin allkirjastas kesk- ja lühimaa rakettide likvideerimise lepingu (INF) peatamist käsitleva föderaalseaduse, mis on avaldatud ametlikus õigusteabe veebiportaalis

Leping keelab lepinguosalistel riikidel toota ja kasutada keskmise (lennukaugusega 1–5,5 tuhat kilomeetrit) ja lühimaa  (lennukaugusega 500–1000 kilomeetrit) ballistilisi ja tiibrakette.

Pooled kohustusid hävitama kõik maapinnal paiknevad ballistiliste ja tiibrakettide süsteemid, mis kuuluvad määratud lennuvahemikku.

Oktoobris 2018 teatas USA president Donald Trump Washingtoni kavatsusest loobuda INF-lepingust, selgitades, et Moskva ei ole oma lepingujärgseid kohustusi väidetavalt täitnud. USA riigisekretär Mike Pompeo andis Moskvale kaks kuud aega lepingu tingimuste täitmiseks.

NATO haub Venemaa rakettidele "väärikat" vastust >>

Ameerika Ühendriigid rõhutasid, et Venemaa loobuks eelkõige 9M729 (SSC-8) raketist, mille lennuulatus Washingtoni väitel mahub INF-i ettenähtud vahemikku. Moskva nimetas neid süüdistusi põhjendamatuks, rõhutades, et seda raketti ei ole välja töötatud ega katsetatud lepingus kehtestatud vahemikus.

Veebruaris teatas Venemaa oma lepinguliste kohustuste täitmise peatamisest Ameerika Ühendriikide sellise tegevuse korral.

"Enda silmas palki ei näe": hoopis USA rikub INF lepingut >>

Venemaa Plehhanovi-nimelise Majandusülikooli politoloogia ja sotsioloogia kateedri dotsent, Venemaa Sõjapolitoloogide assotsiatsiooni ekspert Oleg Glazunov märkis raadio Sputnik eetris, et Venemaa vastas USA tegevusele adekvaatselt.

"See, et INF-lepingu peatamise seadus on allkirjastatud, on väga hea, sest Ameerika Ühendriigid ei ole seda lepingut täitnud juba ammu. Muidugi oleks kõigile kasulik, kui mõlemad riigid seda täidaksid, kuid kuna Trump loobus ühepoolselt lepingust, siis ei ole meilgi vaja teda toetada.

Sellepärast ongi nendega nii pingeline olukord. Nad kuulutavad meile sanktsioone ja asuvad russofoobsetele positsioonidele. Nendega pole üldse võimalik lepingulistes suhetes olla - kõik muutub kogu aeg meie kahjuks.

Tuleb välja, et meie peame lepingust kinni, nemad aga mitte. Kui nad seda ei täida, siis peame ka meie tegema seda, mis on meie riigi huvides," ütles Oleg Glazunov.

Teema:
INF-lepe (19)

Samal teemal

USA taganemine raketilepingust: Venemaa vastab, Euroopa on pinges
Kellele INF-leping ei kehti: USA valmistub keelatud rakette katsetama
Kuidas maailma ajakirjandus INF leppe lõpetamisele reageeris
NATO avaldas USA otsusele INF-leppest lahkuda täielikku toetust
Tagid:
seadus, Vladimir Putin, Venemaa, INF

Peamised teemad