12:39 03. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1174
  • RUB76.8001
Poliitika
lühendatud link
3620

Venemaa ja Eesti saadikud rääkisid teemadest, mida nad Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) korralise Parlamentaarse Assamblee Luxembourgis alanud istungil enda jaoks kõige olulisemaks peavad.

TALLINN, 5. juuli — Sputnik. OSCE parlamentaarse assamblee istung algas Luxembourgis neljapäeval, 4. juulil. Venemaa delegatsiooni plaanides on kahe resolutsiooni eelnõu päevakorrast maha võtmine, Eesti esindajate kavatsused on mõnevõrra tagasihoidlikumad.

Sellest, et Venemaa delegaadid püüavad eemaldada PA päevakorrast resolutsioonieelnõud, mille eesmärgiks on hukka mõista Vene Föderatsiooni tegevus Lõuna-Osseetias ja Krimmi Vabariigis, rääkis ajakirjanikele Vene delegatsiooni juht, riigiduuma asespiiker Pjotr Tolstoi.

Заместитель председателя Государственной Думы РФ, руководитель делегации РФ в ПА ОБСЕ Петр Толстой
© Sputnik / Александр Натрускин
Pjotr Tolstoi, Vene Föderatsiooni riigiduuma aseesimees, OSCE Venemaa delegatsiooni juht

"Meie saadikud on valmis. Me hakkame tööle, sealhulgas ka päevakorraga, mida meie vastased pakuvad. Pakume välja kahe resolutsiooni eemaldamise: Krimmi ja Lõuna-Osseetiat puudutava," tsiteerib RIA Novosti Tolstoi sõnu.

Parlamentaarse assamblee istungjärgul arutamiseks ja vastuvõtmiseks kavandatud russofoobsed resolutsioonieelnõud kannavad nimetusi "Venemaa Föderatsiooni poolt ajutiselt okupeeritud Krimmi autonoomse vabariigi ja Sevastoopoli linna, Ukraina, Musta ja Aasovi mere militariseerimine" ning "Julgeoleku ja inimõiguste olukord Abhaasias, Gruusias ja Lõuna-Osseetia Tshinvali piirkonnas, Gruusias."

Esimese eelnõu autoriks on Ukraina parlamendisaadik Artur Gerassimov, teise puhul aga Sofia Katsarava, kes esindab Gruusia seadusandlikku kogu.

Gerassimov teeb ettepaneku arutada "käimasolevat ebaseaduslikku Krimmi okupatsiooni ja Vene Föderatsiooni anneksioonikatset."

Katsarava soovib, et OSCE PA istungil osalejad mõistaksid hukka "julgeolekuolukorra, inimõiguste ja humanitaarolukorra halvenemise okupeeritud Gruusia territooriumidel Venemaa Föderatsiooni ebaseadusliku tegevuse tõttu."

Millega Eesti saadikud Luxembourgi saabusid

Mis puudutab Eesti delegatsiooni, siis on ka tema delegaatide seas russofoobseid poliitikuid. Nii näiteks teatas Eesti Riigikogu liige Johannes Kert oma kavatsusest arutada Venemaa sõjalise aktiivsuse teemat Musta ja Aasovi mere piirkonnas ning tõstatada ka Krimmi poolsaare militariseerimise küsimust ning Venemaa toetust Kiievi-vastastele jõududele Donbassis.

Йоханнес Керт
© Фото : Reformierakond
Riigikogu liige Johannes Kert

Lisaks sellele tsiteerib Riigikogu pressiteenistus Kerti: "Vaatamata Venemaa agressiivsele poliitikale aitavad rahvusvahelised organsatsioonid parandada julgeoleku- ja inimõiguste olukorda Abhaasias, Gruusias ja Lõuna-Osseetias." 

Veel kaks Eesti delegatsiooni liiget, Helju Pikhof ja Anti Poolamets, vältisid enne Brüsselisse sõitu russofoobseid väljaütlemisi. Pikhof selgitas, et osaleb Demokraatia, inimõiguste ja humanitaarküsimuste komitee töös.

Komitee tegeleb laste kaitsmise probleemidega konfliktipiirkondades, koolilaste teavitamisega inimkaubanduse juhtumite vähendamiseks, religioosse sallivuse edendamisega usuvähemuste suhtes. Arutlusi peetakse ka ksenofoobia, agressiivse natsionalismi ja sallimatuse vastase võitluse teemadel.

Venemaa delegatsioon lahkus OSCE PA istungitesaalist
© Sputnik / Владимир Федоренко

Poolametsa arvates tuleks OSCE parlamentaarse assamblee istungil pöörata erilist tähelepanu terrorismi probleemile ja väljakutsetele, mis on seotud väljaspool oma kodumaad võitlevate inimeste tagasipöördumisega normaalse elu juurde ja nende ümberõppega.

OSCE PA istungi töö lõpeb 8. juulil Luxembourgi deklaratsiooni allkirjastamisega.

Varem, nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, on Moskva korduvalt Krimmi teemat puudutavate süüdistuste absurdsusele tähelepanu juhtinud.

Venemaa juhtkond tuletas meelde, et poolsaare liitumine Vene Föderatsiooniga toimus pärast rahvahääletust, kus järgiti kõiki rahvusvahelise õiguse norme. 96,77% Krimmi Vabariigi valijatest ja 95,6% Sevastoopoli elanikest hääletasid Venemaaga taasühinemise poolt.

Lõuna-Osseetia ja Abhaasia väidetavate rikkumiste süüdistuste puhul meenutas Moskva korduvalt, et piirkondade kaotamine Gruusia poolt 2008. aastal ei olnud põhjustatud mitte Venemaa agressiooni poolt, vaid tollase Gruusia presidendi Mihhail Saakašvili vastutustundetu kriminaalse tegevuse otsene tulemus.

Sellega seoses teatas Vene Föderatsiooni juhtkond kõige kõrgemal tasemel, et kahe endise Gruusia autonoomse piirkonna iseseisvuse tunnustamise otsust Venemaa poolt ümber ei vaadata, kuna see kajastab praegust tegelikkust.

Samal teemal

Venemaa kaitseb Sputnikut Prantsusmaa ametivõimude rünnakute eest OSCE abil
OSCE Donbassis: kui jänki hukkub õigel ajal
OSCE ja Vene saatkond kritiseerivad ajakirjanike akrediteeringuta jätmist
OSCE peasekretär pakkus välja meetmed Euroopa julgeoleku tugevdamiseks
Üllatus: Kiievis sülitati nii OSCE kui ka USA peale
Kodakondsusetuse probleem: OSCE seab Eesti naabritele eeskujuks
Tagid:
Luksemburg, poliitika, Eesti, Venemaa, OSCE

Peamised teemad