08:52 02. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1200
  • RUB79.6793
Poliitika
lühendatud link
13210

Venemaa Riigiduuma arvates tuleks Gruusia telesaatejuht Giorgi Gabunia, kes televisiooni otsesaates lubas endale Vladimir Putini suhtes ebatsensuurseid väljendeid, Venemaale välja anda ja kriminaalvastutusele võtta. Gruusias karistati ajakirjanikku vaid ajutise töölt eemaldamisega.

TALLINN, 9. juuli - Sputnik. Gruusia telekanali Rustavi 2 otsesaates Venemaa presidenti ja tema surnud vanemaid rängalt solvanud saatejuht Giorgi Gabuniat oodatakse Venemaal kannatamatult. Tõsi, üldse mitte avasüli.

Venemaa välisministeerium
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Venemaa Riigiduuma saadikud on ühel meelel, et skandaali korraldanud saatejuht tuleb kriminaalvastutusele võtta. Parlamendi esimehe Vjatšeslav Volodini sõnul võtsid kõik parlamendifraktsioonid Gabunia kõnet riigi ja kõigi Venemaa kodanike solvamisena, teatab RIA Novosti.

"Gruusia esindaja käitus häbematult, vääritult, riigipead solvates ning ta tuleb välja anda Venemaa territooriumile, nii et meie kohus saaks vastavalt meie riigi õigusaktidele tema vastutuse määra hinnata," ütles Volodin.

Tema sõnul tegid Riigiduuma liikmed ka ettepaneku keelata veini ja vee sissevedu Gruusiast. Veel üheks vastuseks Gabunia tegevusele võiks saadikute sõnul olla rahaülekannete keeld Venemaalt Gruusiasse. Täna, meenutas Volodin, on see riik Venemaalt tehtavate rahaülekannete hulgalt esikohal.

Председатель Государственной Думы РФ Вячеслав Володин
© Sputnik / Владимир Федоренко
Venemaa Föderatsiooni Riigiduuma esimees Vjatšeslav Volodin

Samal ajal ei ähvarda Giorgi Gabuniat tema kodumaal miski - Gruusia õigusaktid ei näe ette karistust teiste riikide riigipeade otse-eetris sõimamise eest, ütles Sputnik Gruusiale advokaat ja inimõiguste aktivist Gela Nikolaišvili. Tema sõnul peab saatejuht maksma trahvi või avalikult vabandama ainult siis, kui kannatanu kohtusse pöördub. "Kuid loomulikult ei kaeba Putin selle pärast kohtusse," ütles advokaat.

Vahepeal, järgmisel päeval pärast skandaalset saadet, sai teatavaks, et Giorgi Gabunia on töölt eemaldatud, tõsi ainult kaheks kuuks. Sellekohane otsus avaldati telekanali Rustavi 2 veebilehel.

Seadis isegi omad löögi alla

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Gruusia telekanali Rustavi 2 saatejuht Giorgi Gabunia kasutas pühapäevases programmis "Postscriptum" äärmiselt ebaviisakaid ja solvavaid väljendeid Venemaa president Vladimir Putini ja tema surnud vanemate suhtes.

See põhjustas Gruusia sotsiaalvõrgustike, avalikkuse ja poliitikute nördimuse. Sajad Tbilisi elanikud tulid Rustavi 2 hoone juurde nõudega vallandada saatejuht ja kanali direktor Nika Gvaramia. Avalike rahutuste taustal katkestati telekanali levi, kuid see jätkus juba järgmisel hommikul.

Ведущий программы Постскриптум Георгий Габуния во время эфира
© Фото : Rustavi 2
Programmi "Postscript" saatejuht George Gabunia telesaate ajal

Gabunia esinemine tekitas nördimust mitte ainult rahva hulgas, vaid ka Gruusia võimudes. Kriitikaga tema aadressil esines kogu riigi tippjuhtkond. Gruusia välisministeerium teatas, et Gabunia eesmärk oli teravdada veelgi Gruusia-Venemaa suhete juba niigi rasket olukorda.

Venemaa välisministeerium omakorda nimetas Giorge Gabunia esinemist "enneolematuks oma alatuse poolest".

"Peame seda Gruusia radikaalsete jõudude veel üheks avalikuks provokatsiooniks, mille eesmärk on õõnestada Venemaa-Gruusia suhteid," öeldaks välisministeeriumi avalduses. Välisministeerium rõhutas, et ootab rahvusvaheliste ja piirkondlike ajakirjandusringkondade ja teiste organisatsioonide reageeringuid.

Valati õli tulle

Gruusia ühe mõjukama telekanali skandaalne saade läks eetrisse viimase kümnendi Venemaaga suhete kõige sügavama kriisi taustal. Gruusia pealinna Thbilisit on haaranud massimeeleavaldused, kus protestijad olid algselt Venemaa esindajate osalemise vastu Õigeusu parlamentaarse assamblee istungil, millele seejärel lisandus siseministri ametist vabastamise nõue.

Gruusia õppetund Eestile >>

Nende sündmuste taustal allkirjastas Venemaa president Vladimir Putin ukaasi, millega keelati Venemaa lennuettevõtjatel teostada alates 8. juulist tsiviillende Venemaalt Gruusiasse ja soovitati reisikorraldajatel ja agentidel sellesse riiki reise mitte müüa.

Samal teemal

Roppused eetris: skandaal Gruusia telekanali ümber
Tagid:
kultuur, solvang, Vladimir Putin, ajakirjandus, Gruusia

Peamised teemad