12:50 22. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1852
  • RUB91.4095
Poliitika
lühendatud link
81 0 0

Vene suursaadik Eestis nimetas Eesti poliitikute visiite Venemaale positiivseks teguriks, mis annab lootust Vene-Eesti suhete parandamisele.

TALLINN, 9. juuli - Sputnik. Vene suursaadik Eestis Aleksandr Petrov rääkis, milline on Eesti presidendi Kersti Kalulaidi ja majandus- ja taristuministri Taavi Aasa Vene visiitide mõju Vene-Eesti suhetele. Oma intervjuus Baltnews.ee-le meenutas Venemaa diplomaatilise esinduse juht Moskva toetust Eestile ÜRO Julgeolekunõukogu mittealaliste liikmetele valimisprotsessil.

"Mul on volitused väljendamaks vene poole seisukohta - me toetasime Eesti riigi saamist ÜRO Julgeolekunõukogu mittealaliseks liikmeks. Arutasime seda küsimust Moskvas tipptasemel," ütles Aleksandr Petrov. Suursaadiku sõnul on Moskva teinud Eestile ettepaneku alustamaks poliitilisi konsultatsioone koostöö korraldamiseks ÜRO Julgeolekunõukogus.

Vene suursaadik Eestis märkis, et Kersti Kaljulaid ja Taavi Aasa visiidid Venemaale "on meie kahepoolsete suhete hoidmiseks väga vajalikud ning me seostame nendega positiivseid lootusi." Kuid Petrov meenutas, et siiski-siiski, "esimene pääsuke ei too veel kevadet".

Rääkides positiivsetest arengutest vene-eesti suhetes, märkis suursaadik, et oluline oli "topeltmaksustamise vältimise lepingu ajakohastamine ja vastavusse viimine tänase reaalsusega".

Saadiku sõnul viisid vene-eesti kontaktid Vene Föderatsiooni rahandusministeeriumi ettepanekuni pidada jätkuvalt konsultatsioone maksustamise alal.

"Ühise transpordikomisjoni koosoleku korraldamise kokkulepe on konkreetne, võib-olla veidi vähem silmatorkav, kuid igati positiivne punkt meie suhetes," lisas Venemaa suursaadik.

Intervjuu lõppedes rõhutas Petrov, et äärmiselt oluline on jätkata vastastikust mõistmist – Eesti Vabariigi ja Vene Föderatsiooni vahelistele probleemidele lahenduste otsimist. 

Керсти Калюлайд на GLOBSEC в Братиславе
© Фото : Globsec / Jan Zemiar
Kersti Kaljulaid

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, toimus 18.-19. aprillil 2019 Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi visiit Moskvasse. Venemaa pealinnas viibimise esimesel päeval kohtus ta presidendi Vladimir Putiniga. Pärast kõnelusi teatas Kreml, et "kontakt Tallinna külalistega tundub olevat igati kasulik".

Vene presidendi abi Juri Ušakovi sõnul on erinevustest hoolimata "dialoog parem kui kontaktide puudumine kõrgemal ja kõrgeimal tasemel."

Ta märkis, et Kersti Kaljulaid nõustus ka selle arvamusega, mis lubas temal ja Putinil rääkida asjadest nii nagu nad on, ausalt ja asjalikult.

"Konkreetsed küsimused tõstatati eelkõige eestlaste poolt, kes palusid meil toetada oma riigi kandideerimist ÜRO Julgeolekunõukogu mittealaliste liikmete valimisel aastateks 2020–2021. Seda teemat arutati, kuid loomulikult ei avalda me, nagu ka teisedki ÜRO Julgeolekunõukogu alalised liikmed, oma motiive hääletamise kujundamisel", - ütles Kremli esindaja.

Kersti Kaljulaid omakorda märkis, et tema kohtumine Vladimir Putiniga tõi Eesti uuele suhtlustasemele. Tema sõnul peab Eesti selleks, et olla teiste Euroliidu riikidega samal tasemel, rahvusvahelistes suhetes ise kaasa rääkima, mitte jääma ootama, et teised mõnes küsimuses oma seisukohti avaldaksid.

Samas rõhutas Eesti president, et oma Venemaa kolleegiga peetud läbirääkimiste käigus, ei ole ta kaldunud kõrvale Euroopa Liidu Venemaa poliitika aluspõhimõtetest.

Eesti riigi juht kommenteeris ka rahulolematust mõne Euroopa riigi ametiasutuse, eelkõige Leedu ametiasutuste hinnanguga tema Moskva visiidile. Kaljulaid nimetas Vilniuse väiteid, nagu ei oleks ta koordineerinud oma reisi Venemaa pealinna ühegi EL partneriga, ebakorrektseteks.

"Juba enne visiiti korraldasime Kadriorus õhtusöögil, kuhu olid kutsutud kõik ELi suursaadikud. Õhtusöögil informeerisin ma neid oma visiidi eesmärkidest. Seega teavitati kõiki meie partnereid visiidi eesmärkidest," ütles Eesti president oma reisi tulemusi kommenteerides.

Tagid:
Tallinn

Peamised teemad