18:32 29. Märts 2020
Kuula otse
  • USD1.0977
  • RUB86.3819
Poliitika
lühendatud link
41220

Eestil on eitaval seisukoht pagulaste vastuvõtmise küsimuses. Pagulaste vastuvõtjana on eesti ebakülalislahkeim riik Euroopa Liidus, rahuldatud taotluste poolest oleme Euroopa Liidus üks viimaseid.

TALLINN, 9 juuli - Sputnik. Eestil ei ole kohustust majutada pagulasi, kes sisenevad Vahemere kaudu massiliselt Euroopa Liitu. Nii ütles oma intervjuus ERR-ile EV välisminister, Isamaa partei liige, Urmas Reinsalu. See oli ka tema kommentaariks uudisele, et ELi liikmesriik Malta on lubanud Põhja-Aafrikast pärit pagulaste rühma oma territooriumile.

Tema sõnul ei tohiks Eesti vastu võtta sisserändajaid, kes maabusid Maltal ning kellele sealsed ametivõimud on lubanud, et nad paigutatakse teistesse Euroopa Liidu riikidesse. Välisminister lisas, et taolisele kummalisele, oma volitusi ületavale lubadusele, ei ole Malta esitanud ametlikku taotlust sinna saabunud migrantide paigutamiseks teistesse euroliidu riikidesse.

Reinsalu meenutas, et Eesti on kogu aeg olnud eitaval seisukohal sisserändajate vastuvõtmise küsimuses.

Nii vastas valitsus 2018-ndal aastal Itaalia valitsusele võtta vastu Vahemere piirkonnast pärinevaid pagulasi keeldumisega, teatades aga ametlikule Roomale, et Eesti on küll valmis abistama rändekriisi lahendada, kuid ainult Vahemere piirkonna raames. Välisministri sõnul lähtub Eesti täielikult Dublini lepingu põhimõtteid, mille kohaselt vastutab sisserändajate eest riik, mille territooriumile pagulased esimesena saabuvad.

© Sputnik / Shahnewaz Khan
Põgenikud Lõuna-Aasiast

Nagu teatas Sputnik Estonia, on Eesti alates 2016. aasta lõpust vastu võtnud Vahemere piirkonnast saabunud pagulasi vastavalt Euroopa Liidu kohustuslikele kvootidele. Samas oli ja on Eesti ühiskond pagulaste kohustusliku vastuvõtu suhtes äärmiselt negatiivne: massilised protestid pagulaste vastuvõtmise vastu tõid 2018. aasta sügisel kaasa tõsise valitsuskriisi.

Eesti, nagu paljud teised Euroliidu riigid, on vastu kohustuslike kvootide kasutamisele tulevikus ja jättis täitmata oma kohustuse vastu võtta ja majutada rohkem kui 500 sisserändajat.

2018. aastal rahuldas Eesti vaid kakskümmend varjupaigataotlust, olles seega Euroopa Liidu üheks kõike ebakülalislahkemaks riigiks. Eoroopa Liitu saabunud varjupaiga taotlejate üldarv 2018. aastal oli üle 333 tuhande, kuid see on siiski ligi 40% vähem kui aasta varem. Euroopa Liitu saabus kõige rohkem pagulasi Süüriast, Afganistanist ja Iraagist.  Kõige rohkem varjupaigataotlusi (ligi 140 tuhat) esitati Saksamaal.

Samal teemal

Türki tagasi saadetavad migrandid jõudsid Kreeka saarte sadamatesse
Hispaania rannavalve päästis merest üle poole tuhande migrandi
Hispaania enklaavi tungis üle 200 migrandi
Hispaania rannavalve päästis Vahemerelt 224 migrandi
Tagid:
Malta, Urmas Reinsalu, Eesti, poliitika, pagulased

Peamised teemad