06:44 26. Jaanuar 2020
Kuula otse
  • USD1.1035
  • RUB68.1692
Poliitika
lühendatud link
5110

Ukraina presidendi nõunik ja presidendi partei Rahva teener Ukraina Raada liikmeks kandideeriv Nikita Poturajev arvab, et Vene keelt tuleks edaspidi nimetada veneliseks keeleks ja Venemaad tuleks nimetada Moskooviaks.

TALLINN, 11. juuli - Sputnik. Zelenskõi nõunik Nikita Poturajev nimetas end "filoloogiks" ja soovitas Ukrlife.TV kaudu Venemaa ja vene keel ümber nimetada.

Vene keelt tuleb kasutada relvana Venemaa vastu

Poturajevi sõnul erineb "ukraina" vene keel "vene" vene keelest ja üldiselt on need juba kaks täiesti erinevat keelt. "See on igati ilmne: ukraina vene keel on juba grammatiliselt, leksikaalselt erinev ning on erinev ka suržikust. Minu ettepanek on keeled ümber nimetada. "Tuleb öelda, et meil Ukrainas kõneldakse vene keelt, Venemaal aga venemaist keelt," just nii ütleski ukrainlasest filoloog Poturajev.

Poturajev meenutas, et riigil on nüüd üks ja ainus riigikeel – üks ühine ukraina keel ning nende kõrval rahvusvähemuste keeled, nende hulgas ka vene keel.

"Nimetamegi seda nii - vene keel. Meil ​​on ka russiini keel mida kõneldakse Transkarpaatias ja on vene keel, aga las neil seal olla veneline keel. Mida ja miks me kardame? See on kõik on tegevus meie tuleviku nimel. Kirjutagem oma maakaartidele Moskoovia. Mis ja kes saab meid peatada? " on presidendi nõunik enesekindel.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, allkirjastas käesoleva aasta mais endine riigi president Petro Porosenko seaduse "Ukraina keele kui riigikeele toimimine".

Dokument kohustab kodanikke valitsusasutustes, koolides, ülikoolides ja haiglates, kauplustes ja kohvikutes, kohtutes, armees, politseis, valimiskampaania ja referendumite ajal suhtlema ainult ukraina keeles. Erandiks on ainult eraviisilised suhted ja usulised tseremooniad.

Дети читают стихи на русском и эстонском языках
© Sputnik / Вадим Анцупов
Lapsed loevad luuletusi nii eesti kui vene keeles

Opositsioon Ukraina Raadas nimetas aga seadust põhiseadusevastaseks ja nõudis dokumendi kehtetuks tunnistamist.

Vladimir Zelenskõi, kes võitis presidendivalimised, lubas, et pärast ametlikult ametisse astumist kontrollib ta hoolikalt keeleõigust ja ikka selleks, et tagada kodanike õigusi ja huve.

Tema sõnul on see säte aga muutunud "poliitilise retoorika pantvangiks", kuna arutelu selle üle toimus presidendivalimiste kampaania ajal.

Zelenskõi vene keele tulevikust Donbassis

Lisaks ütles Zelenskõi hiljuti, et vene keel saab Donbassi erilise staatuse ning kohalikel elanikel on siis õigus rääkida soovitud keelt soovitud keeles. Tõsi, kõik see juhtub alles pärast kodusõja lõppu.

Ühtegi viidet selle kohta, kuidas ta kõike seda korraldada kavatseb, ei ole ei tema, ega keegi teine ametiisikutest avaldanud. Tema sõnul on kogu asi "infosõjas" ning tegelikult ei ole Ukrainas vene keele kasutamisega igapäevaelus mingeid probleeme.

Vene välisministeerium on veendunud, et Kiiev kasutab keeleküsimust poliitilistel eesmärkidel. Vene välisministri Sergei Lavrovi sõnul on seaduses ette nähtud erandid inglise ja teiste Euroopa Liidu keelte jaoks, "tähendab see, et ainus rünnaku objekt on vene keel, milles valdav enamus Ukraina kodanikke räägib ning paljude jaoks on see ka nende emakeel."

Tagid:
venekeel, poliitika

Peamised teemad