04:16 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Poliitika
lühendatud link
Tallinna uudised (327)
76 0 0

Eesti välisminister Urmas Reinsalu oli nii nördinud Moskva ideest korraldada Tallinna vabastamise 75. aastapäeva auks Moskvas ilutulestik, et kutsus Venemaa Tallinna saatkonna esindaja välisministeeriumisse.

TALLINN, 10. juuli — Sputnik. Venemaa algatust tähistada 22. septembril Tallinna Saksa okupatsioonist vabastastamise 75. aastapäeva ilutulestikuga solvas tõsiselt Eesti välisministri Urmas Reinsalu tundeid.

Venemaa saatkonnast kinnitati Sputnik Eestile, et diplomaatilise esinduse töötaja oli tõepoolest kutsutud kolmapäeval, 10. juulil, Eesti välisministeeriumi seoses Vene poole plaanidega korraldada Moskvas ilutulestik Tallinna vabastamise aastapäeva auks.

Välisministeerium pressiteenistus teatas aga, et ministeerium on avaldanud Vene poolele protesti. Pressiteenistus tsiteerib minister Urmas Reinsalu sõnu, et ilutulestik Tallinna vabastamise auks on "provokatiivne samm", sest Eesti võimude ametliku seisukoha järgi olevat pärast Eesti vabanemist Saksa okupatsioonist alanud uus "okupatsioon" — nõukogude oma. Venemaa peab sellist seisukohta vastuvõetamatuks.

Venemaa otsus tähistada Tallinna Saksa fašistlike vägede käest vabastamise 75. aastapäeva ilutulestikuga, sai teatavaks 9. juulil. Samal päeval väljendas Eesti välisminister Urmas Reinsalu nördimust võttes üles jutu oma lemmikteemal, teemal "nõukogude okupatsioon".

Oma protestis läks veel kaugemale Europarlamendi saadik, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) liige Jaak Madison. Madison tegi Moskva algatusele vastuseks ettepaneku korraldada Tallinnas ilutulestik Pihkva oblasti Petseri linna vabastamise auks Eesti vägede poolt 1919. aastal.

Venemaal peetakse arutelusid "nõukogude okupatsioonist" Eestis, Leedus ja Lätis absurdseteks ja vastuvõetamatuiks. Moskva seisukoht sellel teemal on kõlanud korduvalt. Venemaa Föderatsiooninõukogus on sellega seoses nimetatud taolisi arutelusid kõige muu hulgas "täielikuks mõttetuseks ning lõivuks poliitilisele konjunktuurile, lõivuks tänapäeva infosõdadele ja russofoobiale".

Venemaa välisministeerium on korduvalt selgitanud, et peab Balti riikide ühendamist Nõukogude Liiduga tollastele rahvusvahelise õiguse normidele vastavaks. Välisminister Sergei Lavrovi arvates pärinevad ideed "okupatsioonikahjude" hüvitamisest inimestelt, kelle "psüühika on juba parandamatu".

Venemaal peetakse vastuvõetamatuks ka katseid võrdsustada nõukogude ja natsivõimu perioode Eesti elus ning selle kaudu revideerida Teise maailmasõja tulemusi ja Nürnbergi rahvusvahelise tribunali järeldusi, õigustada natslikke kollaborante ja kohalikke Hitleri käsilasi.

Nõukogude väed vabastasid Tallinna Saksa okupatsioonist 22. septembril 1944. Sellel kuupäeval kogunevad igal aastal kümned ja sajad inimesed Sõjaväe kalmistule austama lahingutes pealinna eest langenute mälestust.

Teema:
Tallinna uudised (327)

Samal teemal

Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev
Hitleri metsikusi ei tohi unustada: Eestis austati koonduslaagrite vangide mälestust
Tagid:
ilutulestik, Tallinna vabastamine 1944, poliitika

Peamised teemad