02:16 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Poliitika
lühendatud link
26421

Zahharova nimetas matslikkuseks Eesti ja Läti ametivõimude vaenulikkust Euroopa pealinnade fašistidest vabastamise 75-nda aastapäeva tähistamiseks Moskvas korraldatavate ilutulestike suhtes.

TALLINN, 12. juuli - Sputnik. Vene välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova tunnistas, et esialgu tundusid talle meedia teated uskumatuina. Tundus uskumatuna, et Eesti ametivõimud on vaenulikud ilutulestiku suhtes, mida Moskvas korraldatakse Tallinna 75-nda aastapäeva fašistidest vabastamise auks.

"Ma arvasin algul, et siin on tegemist mingi eksitusega, et tegemist mingi veaga. Lõppude lõpuks ilutulestik korraldatakse meie riigi territooriumil ja seega ei ole mingit põhjust, miks me peaksime mõne teise riigi käest üldse midagi selle kohta küsima, mis puhul ja mida me korraldame," ütles Zahharova briifingul ajakirjanikele, neljapäeval, 11. juulil.

Diplomaat selgitas, et Eesti ja Läti välisministeeriumid on Moskvas ilutulestike korraldamise vastu.

"See demarš peegeldab täielikku absurdi, soovi nimetatud riikide valitsuste poolt ajalugu ümber kirjutada. Ma ütlen veelkord kõigile, kõigile neile, kes ei tea või on unustanud, et miljonid inimesed kogu maailmas tähistavad koos Venemaaga fašismi üle saavutatud võidu 75-ndat aastapäeva" - ütles välisministeeriumi esindaja.

Zahharova andis teada, et Suure Isamaasõja võidu 75. aastapäeva sündmuste tähistamine algas käesoleva aasta aprillis ning kestab kuni 9. maini 2020. Selle käigus tähistatakse ka kõikide Euroopa ja nõukogude linnade vabastamist fašistlikest vallutajatest.

"See on äärmiselt matslik protestida Moskvas korraldatavate ilutulestike vastu." Zahharova jätkas: "Me räägime ilutulestikest inimeste auks, nende auks keda on tänaseks väga vähe alles. Paljud hukkusid juba sõja ajal, selle käigus, need oli inimesed, kes hukkusid teiste inimese vabaduse eest. Nad ei läinud sõtta loosungite nimel. Nad ei läinud sõtta poliitiliste väärtuste eest. Nad läksid sõtta selle nimel, et Euroopal oleks võimalik rahus elada."

Kokkuvõttes ütles diplomaat, et see milliseid tähtpäevi-sündmusi üks riik oma territooriumil tähistab on iga riigi siseasi.

"Kuid sellistes sõnades ja sõnastustes nagu oma seisukohti on väljendanud mõnede riikide välisministeeriumid, on tegemist ilmse matslikkusega. Riikidevahelises diplomaatias sarnaneb see arulagedusele," ütles Zahharova.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, valmistudes Venemaa suurvõidu 75. aastapäeva tähistamiseks, otsustati tervitada mitmete välismaa pealinnade vabastamist fašistlikest okupantidest.

On teatatud, et Venemaa pealinn tervitab Tallinna vabastamist 22. septembril 2019. Teave selle kohta põhjustas Eesti välisministeeriumi vaenulikku reaktsiooni, mille juht Urmas Reinsalu nimetas Venemaa algatust "provokatsiooniks".

"Provokatsiooni" mainiti ka välisasjade ametlikus protestis, mis anti üle Venemaa saatkonnale Eestis. Üle antud ametlikus dokumendis märgitud "pretensioonide" osas meenutas vene pool, et Eesti ja eesti rahvas võlgnevad tänu oma olemasolu eest Nõukogude armee võidule fašistlike vallutajate üle.

Pärast Eesti poolsete "väidetega" tutvumist andis saatkond vastuse, milles ta meenutas eelkõige inimesi, kellele Eesti ja eesti rahvas oma eksistentsi võlgneb.

Vene poolt edastas dokumendi, milles on järgmised read: "Balti riikide territoorium oli ette nähtud täielikult germaniseerida, mis kohalikule elanikkonnale ei tõotanud midagi head. Nendele plaanidele astus vastu nõukogude sõdur, kes lõpetas oma sõjatee võidukalt 1945-ndal aastal, mai kuul Berliinis, vaenlase peakorteris."

"Hoida selle sündmuse ajaloolist mälestust ja edastada see järgnevatele põlvkondadele, see on kõigi eurooplaste ühine ülesanne," rõhutas saatkond ja seda sama sõnumit kannab ka Moskvas kavandatud ürituste seeria oma ilutulestikega.

Kõik uudised Balti riikide ametivõimude hüsteeria kohta Moskva saluutide kohta on lingil >>

Samal teemal

Üks ei sega teist: ühed tähistavad Euroopa päeva, teised Võidupüha
Liitlased peavad hoidma ühte: Putin kutsus Macroni Moskvasse võidupüha tähistamisele
Endine võidupüha Ukrainas: haakrist võitis lõpuks punatähe
Tagid:
maailmasõda, diplomaatia, Maria Zahharova, poliitika

Peamised teemad