00:02 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Poliitika
lühendatud link
68 0 0

Telesild Moskva-Kiiev, mida Ukraina ametivõimude esindajad nii kartsid sai teoks. Üle mitme aasta said Venemaa ja Ukraina elanikud üksteisega telesilla kaudu suhelda formaadis "On vaja rääkida".

TALLINN, 12. juuli - Sputnik. Otseühendus Kiieviga loodi Interneti-kanalite kaudu. TV-silda Venemaa 24 ja NewsOne'i telekanalite vahel ei olnud võimalik Ukraina ametivõimude surve ja otseste repressiooniohtude tõttu sealsetele ajakirjanikele luua. Juba ainuüksi mõte luua Ukraina ja Venemaa vaheline telesild formaadid "On vaja rääkida", vallandas Ukraina Raadas järjekordse russofoobiahoo.

Osa Ukraina külalistest osales ülekandes Skype'i kaudu, mõned julgemad tulid aga ise Venemaa 1 telekanali stuudiosse kohale. TV-silla "On vaja rääkida" külalisteks olid näitlejad Vladimir Menšov, Rustam Sagdullaev, Valentina Talõzina, Vladimir Konkin, Margarita Šubina, muusikud Kai Metov ja Lev Leštšenko ning nii mõnedki teised kuulsad kultuuritegelased.

Peaaegu kahe tunni jooksul meenutasid telekonverentsi osalejad olnut ja kõnelesid sellest, mis ühendab kahte väga lähedast, vennalikku rahvast. Programmi lõpus väljendasid Vene televisiooni saatejuhid Maria Sittel ja Andrei Malahhov lootust, et järgmisel korral suudavad nad koos Kiievi kolleegidega korraldada Venemaa ja Ukraina vahelise ühise telesilla.

"Me sooviksime väga, et täna siin Moskva stuudios kõlanud sõnad leiaksid vastukaja kolleegidelt järgmise telesilla ajal juba Kiievi stuudiost," ütles Maria Sittel Venemaa-1 telekanali programmi "On vaja rääkida" lõpus.

"Usume, et hea võidab," lisas Malahhov.

Riigi Duumasse Krimmist valitud saadik, Mihhail Šeremet usub, et viimane telekonverents Venemaa ja Ukraina vahel võib olla kahe riigi vahelise dialoogi normaliseerumise alguseks.

Kiievi Poliitikauuringute Keskuse ja Konfliktoloogia Keskuse direktor Mihhail Pogrebinski kutsus telesilda "riikidevahelise sula alguseks".

"Seda programmi ähvardasid erinevad ohud, erinevad riskid pugeda dialoogiga mingissegi propagandarüüsse. Kuid mulle tundub, et programmi autorid suutsid seda vältida. Kõik õnnestus, inimesed rääkisid väga siiralt see kõik andis inimestele midagi positiivset. Loodan, et meil on tegemist on riikidevahelise sula algusega," jagas ta oma muljeid RIA Novosti'ga.

Kuid telekanali NewsOne plaanid põhjustasid tõelise hüsteeria Ukraina Verhovna Raadas, kus tehti ettepanek televisoonis toimunu arutamiseks kokku kutsuda rahvuslik julgeoleku- ja kaitsenõukogu (NSDC).

Hiljem sai teatavaks, et Ukraina peaprokuratuur avas NewsOne'i vastu kohtuasja süüdistusega "riigireetmine" ning TV-kanali omanik ja selle töötajad kutsuti ülekuulamisele. See asjaolu, nagu ka ähvardused kasutada teletöötajate vastu vägivalda, olidki põhjuseks, miks telekanali juhtkond keeldus telesillas osalemast.

Vastupidi, Kremlis toetati igati telesilla korraldamist. Vene Föderatsiooni presidendi pressiesindaja Dmitri Peskov märkis, et vaatamata "kahe riigi vahelistele poliitilistele ja diplomaatilistele turbulentsidele, ei ole keegi kahe riigi rahvaste suhtlemist tühistanud."

Samal teemal

Radikaalide kiuste: telesild Venemaa ja Ukraina vahel toimub ikkagi
Pööre infosõjas: Kiiev mängib Moskva poolel
Tagid:
poliitika, Raada, televisioon, Venemaa, Ukraina

Peamised teemad