00:01 20. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1785
  • RUB91.4401
Poliitika
lühendatud link
Venemaa hääleõigus ENPAs (53)
66 0 0

Venemaa suhtes kõige karmima liini pooldajad on taibanud, et nende lahkumise korral kaheneb järsult tulihingeliste Moskva vastaste hulk. Seega pöördub protest venelaste ENPA-sse naasmise vastu hoopis russofoobide eneste vastu.

TALLINN, 16. juuli — Sputnik. Eesti ei lahku Euroopa Nõukogu Parlamentaarsest Assambleest (ENPA), et vältida selles rahvusvahelises organisatsioonis Venemaa positsiooni tugevnemist. 

Энн Ээсмаа
© Riigikogu / Erik Peinar
Enn Eesmaa

Sellest teatas Riigikogu väliskomisjoni esimees, valitseva Keskerakonna liige Enn Eesmaa intervjuus ERR-ile. Ta viitas Eesti parlamendisaadikute üldisele arvamusele Eesti delegatsiooni osalemisest ENPA töös.

Sest et kui me peataksime oma liikmesuse või läheksime hoopis ära ENPA-st, siis tugevneb ju paratamatult see koalitsioon, kes Venemaa suhtes väga vähe kriitikat harrastab," ütles riigikogu väliskomisjoni esimees Enn Eesmaa. 

Seega on Eesti loobunud oma varem deklareeritud kavatsustest protesti märgiks Venemaa õiguste taastamise vastu ENPA-s sellest organisatsioonist lahkuda. Eesmaa lisas, et tegemist ei ole lõpliku otsusega. 

Sputnik Eesti on varem teatanud, et siseminister Mart Helme (EKRE) arvates peaks peaks Eesti peatama oma liikmelisuse ENPA-s, kuna Venemaa delegatsiooni volitused taastati täielikult. EKRE tegi ettepaneku panna see küsimus Riigikogus hääletusele.

ENPA otsuse üle on nördimust avaldanud ka president Kersti Kaljulaid, välisminister Urmas Reinsalu ja teised tuntud Eesti poliitikud. 

Minister Reinsalu kaebas Taani kolleegile Venemaa osaluse peale ENPAs >>

Hiljuti võttis Läti parlament (Seim) vastu resolutsiooni, milles toonitatakse vajadust luua opositsiooniline blokk riikidest, kes olid ENPA-s Venemaa delegatsiooni õiguste taastamise vastu. 

2014. aastal võeti Venemaa delegatsioonilt Krimmi väidetavalt ebaseadusliku annekteerimise pärast ära hääleõigus ja hulk teisi volitusi ENPA-s. Moskva tunnistas seejärel Venemaa osalemise assamblee töös mõttetuks. 2017. aastal peatas Venemaa oma osamaksete tasumise kuni piirangute täieliku tühistamiseni.

Juunis toimunud ENPA istungil võeti saadikute häälteenamusega vastu otsus Venemaa delegatsiooni õigused täielikult taastada. Seepeale teatasid Kiievi esindajad Ukraina lahkumisest organisatsioonist.

Üks Ukraina esindaja teatas, et Poola, Gruusia ja Baltimaade – Eesti, Läti ja Leedu delegatsioonid otsustasid pärast hääletustulemuste väljakuulutamist ENPA juunikuiselt istungilt lahkuda. Seda infot ei ole ametlikult kinnitatud. Moskvas nimetati Venemaa delegatsiooni õiguste taastamist ENPA-s õigluse, demokraatia ja terve mõistuse triumfiks.

Teema:
Venemaa hääleõigus ENPAs (53)

Samal teemal

Yana Toom: ENPA hääletustulemused näitasid Eesti välispoliitika läbipõrumist
ENPA otsusega rahulolematud võivad lahkuda
Eesti reageering Venemaa naasmisele ENPA-sse: aga karavan läheb edasi
Eesti delegatsiooni saatus ENPA-s tuleks jätta Riigikogu otsustada
Tagid:
valitsuskoalitsioon, EKRE, Riigikogu, Leedu, Läti, Venemaa, ENPA, eesti

Peamised teemad