18:10 07. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1843
  • RUB86.9321
Poliitika
lühendatud link
Venemaa hääleõigus ENPAs (53)
80 0 0

Venemaa majandusteadlane ja politoloog Aleksandr Nossovitš rääkis Sputnik Eestile, miks Balti riikide poliitikud ei täida oma lubadustest lahkuda Euroopa Nõukogu Parlamentaarsest Assambleest.

TALLINN, 16. juuli — Sputnik. Eesti ja teiste Balti riikide avaldused lahkuda Euroopa Nõukogu Parlamentaarsest Assambleest (ENPA) vastuseks Venemaa delegatsiooni volituste taastamisele olid tingitud kohalike russofoobsete poliitikute hetkelisest "närvivapustusest". Nüüd on aeg teha kaalutletud otsus, ütles Venemaa majandusteadlane ja politoloog Aleksandr Nossovitš Sputnik Eestile.

"Eesti, teised Balti riigid ja isegi Ukraina, läksid pärast Venemaa tagasipöördumist ENPA-sse rahvakeeles öeldes närvi. Ainult nii on võimalik seletada avaldusi, et nad lahkuvad organisatsioonist."

Пустой стул перед трибуной в зале заседаний ПАСЕ
© Sputnik / Доминик Бутен
Eestlased kasvõi surevad, et jääda ehk tühi tool ENPA presiidiumi ees

Kommenteerides Eesti parlamendiliikmete järjekordseid avaldusi, et nende delegatsioon jääb ENPA-sse vaid selleks, et ei väheneks Venemaa-vastaste saadikute arv ütles Nossovitš: "Kõigile on selge, et nad ei lähe mitte kuhugi ega ka mitte kunagi":

"Nad on valmis surema selle nimel, et jääda. Balti riikide kinnisidee on alati olnud kuuluda prestiižikatesse rahvusvahelistesse organisatsioonidesse."

Ekspert lisas, et Venemaa ja mitte iseendas nägemine ENPA-s oleks Balti riikide "õudusunenägu".

Riigikogu väliskomisjoni esimees ja valitseva Keskerakonna liige Enn Eesmaa teatas Eesti jääb ENPAsse selleks, et hoida ära Venemaa positsiooni tugevnemist selles rahvusvahelises organisatsioonis.

"Üldine arvamus on, et Venemaa suhtes kriitiliste ENPA liikmete arvu vähendamine ei pruugi olla kõige mõistlikum," rõhutas Eesti parlamendiliige. Eesmaa lisas, et see ei ole lõplik otsus.

Lõplik otsus Eesti tulevase staatuse kohta ENPAs võetakse vastu koos liitlaste - Läti ja Leeduga - käesoleva aasta septembris toimuval istungil.

Aktiivse russofoobia viisaastak ENPAs

Venemaa delegatsioon ENPA-s jäeti 2014. aastal ENPA liikme volitustest ilma väidetavalt Krimmi ebaseadusliku taasühinemise tõttu Venemaaga, säilitades vaid Venemaa õiguse-kohustuse tasuda vaid oragnistiooni liikmemakse. Pärast sellist otsust tunnistas Moskva Venemaa osalemise assamblee töös mõttetuks. 2017. aastal peatas Venemaa Euroopa Nõukogule osamaksete tasumises kuni piirangute täieliku tühistamiseni.

Käesoleva aasta juunis toimunud ENPA istungil otsustati saadikute häälteenamusega Venemaa delegatsiooni õigused täielikult taastada. Kohe pärast otsust teatasid Kiievi esindajad Ukraina lahkumisest organisatsioonist. Samal ajal ütles üks Ukraina esindaja, et Poola, Gruusia ja Balti riikide - Eesti, Läti ja Leedu - delegatsioonid otsustasid pärast hääletustulemuste väljakuulutamist ENPA juunikuu istungilt lahkuda. Seda teavet ei ole ametlikult kinnitatud.

Moskvas nimetati Venemaa delegatsiooni õiguste tagasisaamist ENPA-s õigluse, demokraatia ja terve mõistuse triumfiks.

Teema:
Venemaa hääleõigus ENPAs (53)
Tagid:
Venemaa, Baltimaad, ENPA

Peamised teemad