02:45 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Poliitika
lühendatud link
53 0 0

Põhja-Atlandi alliansis on loodud eraldi vastuluureallüksus, mille eesmärk on edendada liikmesriikide vahelist teabevahetust ja võitlust blokiväliste riikide luureteenistustega.

TALLINN, 16. juuli — Sputnik. NATO liikmesriigid (peamiselt Kanada) seisavad silmitsi üha suureneva spionaažiohuga välisriikidest, teatas ERRi viitega NATO peasekretär Jens Stoltenbergile.

"Me näeme teiste riikide aktiivseid jõupingutusi NATO liitlaste järele spioneerimisel," ütles Stoltenberg.

Sel põhjusel on NATO loonud eraldi vastuluureallüksuse, mille eesmärk on edendada teabevahetust bloki liikmesriikide luureteenistuste vahel ja koordineerida blokki mittekuuluvate riikide luureteenistuste vastaseid jõupingutusi. Seejuures on osa uue üksuse jõupingutustest suunatud võitlusele tööstusspionaažiga:

"Osaliselt on see seotud tööstusspionaažiga, millega seisab silmitsi tsiviilluure, kuid loomulikult võib see mõjutada nii meie relvajõude kui ka sõjaväeluuret."

NATO Varssavi tippkohtumisel 2016. aastal otsustati alliansi sõjalise juhtimise struktuuri reformida. 2018. aastal loodi juhtkonnas uus struktuuriüksus - Atlandi ühendatud väejuhatus peakorteriga Brüsselis. Samal aastal avati Belgias Monsis asuvas NATO ühendatud relvajõudude peakorteris uus küberoperatsioonide keskus, mis töötab paralleelselt 2008. aasta mais Tallinnas avatud Eesti küberkaitsekeskusega.

Sputnik Eesti on varem teatanud, et alates 2008. aastast on Eestis vahistatud vähemalt 17 Venemaa luureteenistuste töötamises kahtlustatavat isikut. Nende nimed, samuti uurimismaterjalist pärinevat videomaterjali on Eesti ametivõimud, vaatamata varasemale Läänes juurdunud praktikale, edastanud kohalikule meediale.

Kodumaa luureteenistuste tagakiusamise all kannatanud Läti ühiskondliku aktivisti Vladimir Lindermani sõnul on Eesti vastuluure kvantitatiivne edu "Kremli agentide" tabamisel seletatav banaalse konjunktuuriga. Tema sõnul võib näitajate tagaajamise käigus "spiooniks" kuulutada täiesti juhusliku inimese, kelle elukäik vastab vastuluure varem välja töötatud skeemi.

Kuigi Moskva on korduvalt rõhutanud, et Venemaa ei ründa kunagi kedagi, räägivad Lääne poliitikud, sealhulgas NATO kõrged esindajad pidevalt "Venemaa ohust". Venemaa Välisminister Sergei Lavrovi sõnul on NATO teadlik selliste plaanide puudumisest Moskvas ja kasutab seda lihtsalt ettekäändena paigutada Venemaa piiridele üha rohkem relvastust ja elavjõudu.

Samal teemal

Kuidas Ukrainat ja ukrainlasi õpetatakse NATO-t armastama
"D-päev" eesti moodi: kuidas peaminister Ratas NATO dessandiga kohtus
NATO lennumasinad Venemaa piiridel ei tõota Balti riikidele midagi head
Purjus NATO sõdurid rikkusid Palangas avalikku korda
Tagid:
spioonimaania, spiooniafäär, vene spioon, spioon, NATO

Peamised teemad