02:23 19. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Poliitika
lühendatud link
16430

NATO parlamentaarse assamblee komitee ettekandes avaldati kõik Ameerika tuumarelvade ladustamise kohad Euroopas. Isegi need, mille olemasolu püüti ametlikult mitte kinnitada.

TALLINN, 17. juuli — Sputnik. Ühe NATO funktsionääri liiga detailne ettekanne kinnitas juhtumisi ka USA tuumarelvade olemasolu Belgia territooriumil. 

Ekspert: NATO lennukid Eestis võivad kanda tuumapomme, illustreeriv foto
© Sputnik / Алексей Куденко

Pliiatsiga kirjutatut ei saa ka kirvega küljest raiuda

Vastavalt Belgia väljaande De Morgen teatele avaldati NATO Parlamentaarse assamblee kaitse- ja julgeolekukomisjoni Kanada liikme Joseph Day aprillikuu aruandes 150 Ameerika tuumarelva ladustamiskohta käsitlev teave ettekandes "Tuumaheidutuse uus ajastu? Liitlasvägede relvastuskontroll ja tuumajõud."

Juunis oli raport arutlusel NATO parlamentaarse assamblee täiskogu istungil Bratislavas.

Kahtlustamata, et ta avaldab oma võimsa naaberriigi saladuse, mainis kanadalane oma ettekandes, et Ameerika tuumapomme B61 ladustatakse kuues Euroopa baasis: Belgia Kleine–Brogelis, Saksamaa Büchelis, Itaalia Avianos ja Ghedi-Torres, Hollandi Volkelis ja Türgi Incirlikis."

Pärast seda, kui apsakat märgati, puhastati aruanne kiiresti konkreetsetest säilituskohtadest, kuid dokumendi algversioon jõudis maailma netiavarustesse valguda, kus kõikjale jõudvad ajakirjanikud selle avastasid.

Kinnita ja lükka ümber

Asjaolu, et Belgia Kleine-Brogelis on kümme kuni kakskümmend tuumapommi B61, ei ole juba ammu kohaliku meedia jaoks saladus, kuigi kuningriigi võimud seda ise ei kommenteerinud. Näiteks kulutasid ameeriklased 2015. aastal üle miljoni dollari uue tuumarelvahoolduskompleksi ja maa-aluste punkrite turvaüksuse komandopunkti ehitamiseks.

De Morgeni ajakirjanike sõnul ilmusid tuumarelvad riiki juba külma sõja ajal "NSV Liidu heidutamiseks" ning sellest ajast peale on valitsus ja Belgia Kaitseministeerium kasutanud "kinnitamise ja eitamise" taktikat.

"Lõppude lõpuks allkirjastas meie riik 1968. aasta tuumarelva leviku tõkestamise lepingu, mis piirab ka tuumarelvade valdamist. Üks on teisega vastuolus", rõhutati väljaandes. On iseloomulik, et De Morgeni artikkel Kanada raportis sisaldunud infolekke kohta sai pealkirjaks: "Lõpuks ometi – must-valgel: Belgias hoitakse Ameerika tuumarelvi".

USA tuumabaasid Euroopas - avalik saladus

Ajakirja "Riigikaitse" peatoimetaja ja Vene Föderatsiooni Kaitseministeeriumi Ühiskondliku nõukogu liige Igor Korotšenko on kindel, et Vene sõjaväeluure teab ka ilma aruanneteta täpselt, kus täpselt Ameerika Ühendriigid oma taktikalisi tuumarelvi Euroopas hoiavad.

"Need andmed ei ole Venemaa kindralstaabi jaoks mingi saladus. Peavalitsus (GUGŠ/GRU – Toim.) tegeleb nende küsimustega professionaalsel tasemel. Nad teavad, millistes baasides ja millistes kogustes taktikalisi tuumarelvi Euroopas ladustatakse ja kuidas neid kasutada võidakse," selgitas Korotšenko RIA Novostile.

Игорь Коротченко
© Sputnik / Михаил Воскресенский
Igor Korotšenko

Ekspert usub, et ajalehes avaldatud teave hakkab pigem Euroopa elanikele närvikõdi tegema. "Võib-olla kasutavad seda Euroopa keskkonnaparteid ja ka parempoolsed selleks, et kritiseerida Ameerika Ühendriike ja selle valitsust, mis lubab niisuguseid relvi Euroopas säilitada," ütles ta.

Samal teemal

Kas sõdida on vaja: USA otsustas hinnata tuumalöökide mõju linnadele
Tagid:
USA, Belgia, Euroopa Liit, tuumavaba, tuumarelv, tuumajõud, tuumarelv, tuumapomm, tuumasõda, tuumalöök

Peamised teemad