00:11 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Poliitika
lühendatud link
5710

Mitmed suured Euroopa väljaanded "eksisid veidi" Itaalia politsei Ukraina paremradikaale puudutava teadaande tõlkimisel.

TALLINN, 17. juuli — Sputnik. Lääne ajakirjanike "kerge suletõmbega" muutusid Ukraina-meelsed ultraparempoolsed äkki "Vene-meelseteks separatistideks". Tähelepanelikud lugejad märkasid, et Itaalia politsei sõnum Ukraina parempoolsetest radikaalidest oli mitmete Lääne meediaväljaannete poolt valesti tõlgitud. Pärast võltsingu paljastamist teadet korrigeeriti, kuid tusk, nagu öeldakse, jäi hinge.

Karabinjeerid jälgivad natse tähelepanelikult

15. juulil ilmus Itaalia korrakaitsjate veebilehel teave kolme inimese kinnipidamisest, kellelt konfiskeeriti automaadid ja kergrelvad, samuti lahingukõlblik "õhk-õhk" tüüpi rakett. Algses politseimaterjal öeldi otsesõnu, et "Torino peakorter jälgis parempoolsete poliitiliste liikumistega seotud inimesi, kes olid Donbassis võidelnud iseseisvuse toetajate vastu".

Hiljem muudeti tekst poliitiliselt korrektseks: "kes olid varem osalenud relvastatud konfliktis Ukraina Donbassi piirkonnas". Kuid nagu ütleb vene vanasõna, "pliiatsiga kirjutatut ei raiju ka kirvega enam välja" ning ka sõnumi algversioon jäi veebi ringlema.

Times kirjutab...

Sõnumi väljapool Itaaliat ilmudes selgus äkki, et radikaalid osalesid väidetavalt Donbassi sõjategevuses hoopis "venemeelsete separatistide poolel". Näiteks sellised näiliselt soliidsed väljaanded nagu The Independent ja The Guardian kirjutavad: "Politsei teatas, et separatistid õnnestus avastada tänu Venemaa poolt toetatavas Ida-Ukrainas toimunud ülestõusus osalenud itaallaste suhtes läbiviidud eeluurimise tulemustele."

Ekraanipilt võltsitud sõnumiga

 

Официальное сообщение
Ekraan võltsitud sõnumiga

Ka BBC paistis silma: "Politseireidid on osa ultra-parempoolsete itaallaste osalemise uurimisest separatistlike jõudude tegevuses Venemaa toetatavas Ukraina idaosas, teatas kohalik meedia."

Pärast pettuse tuvastamist tegi BBC artiklis paranduse: "Politsei teatel on politseireidid osa uurimisest, mis algas umbes aasta tagasi paremäärmuslike rühmituste suhtes, kes võitlesid separatistide vastu Ukraina Donbassis."

Mõningane äng jäi siiski hinge, kuna lääne lugeja on juba ammu harjunud soliidseid meediaväljaandeid uskuma, sest, nagu ütles proua Hudson Sherlock Holmesi filmiseriaalis, "trükitakse seal ainult kontrollitud teavet."

Ветераны Украинской Повстанческой Армии (УПА)
© Sputnik / Александр Мазуркевич
Marss minevikust, ukraina natsid

Ukraina marurahvuslane on vastutav ajakirjaniku mõrva eest

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et 14. juulil mõistis Itaalia Pavia linna vandekohus süüdi Maidani kaitsmisel osalenud Vitali Markivi. Kinnipeetut süüdistati ajakirjaniku tapmises Donbassis ja kohus mõistis talle peaaegu veerandsaja aasta pikkuse vanglakaristusega.

Vandekohus leidis, et riikliku süüdistaja taotlus - 17-aastase vangistuse kohta - oleks Markivile liiga leebe ja määras palju raskema karistuse. Nende otsuse kohaselt peab tapja veetma vanglas järgmised 24 aastat.

Markivile mõistetud karistusega ei nõustunud Ukraina siseminister Arsen Avakov, kes tuli spetsiaalselt Paviasse, et kohtule kostja süütusest teatada. Tema sõnul oli kohtu otsus "ebaõiglane ja häbiväärne".

"Ta langes Donbassis Slavjanskis sõda alustas agressiivse Venemaa ohvriks," ütles Avakov 12. juulil pärast kohtuotsuse kulutamist.

Ukraina päritolu Itaalia kodanik Vitali Markiv sõitis 2013. aastal Kiievisse ja ühines seal "Maidani omakaitsega". Pärast riigipööret läks Markiv Kultšitski-nimelise vabatahtliku pataljoni koosseisu, mis liitus hiljem Ukraina rahvuskaardiga ja selle kaudu Donbassi võitlema.

2014. aasta mais hukkusid Donbassis Slavjanski all Andrejevka külas miinipildujatule tagajärjel Itaalia ajakirjanik Andrea Rocchelli ja tema tõlk, Venemaa kodanik Andrei Mironov. Itaalias läbiviidud uurimine näitas, et tuli avati Karatšuni mäelt, kus paiknes Kultšitski-nimeline pataljon. Pärast Itaaliasse naasmist 2017. aastal endine "Maidani omakaitse" võitleja arreteeriti süüdistatuna Rocchelli ja tema kolleegi mõrvas osalemises.

Peamiseks võitleja süü tunnistajaks oli Prantsusmaa ajakirjanik William Roguelon, kes töötas Rocchelli ja Mironovi hukkumispaiga lähedal. Teadaolevalt kinnitas prantslane oma tunnistust videosalvestisega tragöödiast, mis sai aluseks Markivile esitatud süüdistusele.

Natside safarist Donbassi ei saanud asja

Relvastatud konflikt Donbassis algas 2014. aastal pärast seda, kui tema elanikud keeldusid Kiievis toimunud riigipööret tunnustamast. Donetski ja Luganski oblastite territooriumil kuulutati välja iseseisvad Donetski ja Luganski rahvavabariigid, mis keeldusid Kiievi võimu tunnustamast ja teatasid oma lahkumisest Ukraina koosseisust. Ukraina võimud aga otsustasid Donbassi "tagasi vallutada".

Ukraina relvajõud saatsid aga oma lennuväe ja suurtükiväe iseseisvunud  Donetski ja Luganski rahvavabariikide territooriumi pommitama ja tulistama ning saatsid sinna nn rahvuskaardi pataljonid, mis olid moodustatud rahvusradikaalidest ja kurjategijatest ning alustasid ulatuslikku lahingutegevust Donbassi rahvavabariikide vastu.

Ukraina ametivõimude avantüüris osalesid ka mõned selgelt natsimeelsed Lääne rühmitused, mis otsustasid korraldada ATO* piirkondadesse "safari vene värdjatele". Rahvavabariikide relvaüksuste vastupanuvõime sissetungijaile tuletas Hitleri ideede pärijatele kiiresti meelde, kuidas nende ebajumala idakampaania lõppes.

Ukraina vägede rünnakud löödi tagasi, misjärel saabus Donbassi habras vaherahu, mida Ukraina relvajõud pommitamise ja rünnakutega süstemaatiliselt rikkusid.

* ATO – "antiterrori operatsioon", nagu nimetas Kiiev 2014. aastal oma sõjalist agressiooni Donbassi vastu ametlikult nimetas.

Samal teemal

Ukraina lahkub SRÜ-st. Mis hinnaga?

Peamised teemad