02:34 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Poliitika
lühendatud link
12530

Venemaa saatkonnas Eestis selgitati, miks minister Reinsalu ja teised poliitikud, kes püüavad iga hinna eest ajada süü Malaisia Boeingu hukus Venemaa kaela, ainult segavad tegelikku õigusemõistmist.

TALLINN, 18. juuli — Sputnik. Eesti välisminister Urmas Reinsalu ühines lennu MH17 huku viiendal aastapäeval Euroopa russofoobide kooriga, kes püüavad ajada süü juhtunus Moskva kaela. Venemaa saatkond Eestis vastas nendele süüdistustele selgititustega, miks selline seisukoht on nii ebaõiglane kui ka kallutatud.

"Venemaa peab võtma omaks oma rolli selles tragöödias ja tegema käimasoleva uurimise raames täielikku koostööd," teatas kolmapäeval minister Reinsalu Malaisia reisilennuki Boeing 777 (lend MH17) huku viienda aastapäeva puhul

Reinsalu, nagu edastas Eesti välisministeeriumi avalike suhete osakond, rõhutas, et usaldab ja toetab täielikult rahvusvahelise uuringurühma (JIT) tööd — sellesama rühma oma, kes seni on keeldunud arvesse võtmast Vene poole poolt esitatud andmeid.

Eesti ministri sõnadele reageeris ka Venemaa saatkond Eestis. Nagu diplomaatilises esinduses meelde tuletati, on Venemaa tragöödia esimesest päevast alates teinud selle uurimisel koostööd Hollandi juhitava rahvusvahelise kriminaaljuurdluse uurimisrühmaga (JIT), esitades kõik talle teadaolevad andmed lennu MH17 kohta.

Ometi on uurimistoimingute käigus neid andmeid kangekaelselt eiratud või siis lihtsalt maha vaikitud.

Venemaa saatkond Eestis

Diplomaadid tuletasid meelde ka Malaisia peaministri Mahathir Mohamadi sõnu, kes mai lõpus teatas, et inimesed, kes uurivad MH17 hukku, on tegelike süüdlaste otsimise asemel keskendunud sellele, et ajada süü iga hinna eest Venemaa kaela.

Nagu diplomaatilise esinduse teates räägitakse, Mohamad "ei varjanud oma pettumust selles, et ikka veel on ametlikult teadmata, kes laskis raketi lennuki pihta".

"Tuleb välja, et keegi teab seda juba ammu. Praegu ilmuvaid avaldusi, kus Venemaa on Ukraina taevas toimunud tragöödias juba "süüdi tunnistatud", ei saa võtta teisiti kui katset juurdlus erapooletu analüüsi radadelt kõrvale kallutada," edastab teade.

Hollandi ja Malaisia eksperdid reisilennuki allakukkumise kohal
© Sputnik / Игорь Маслов

Saatkond rõhutas veel, et seejuures on "Vene poolel täielikult säilinud koostöövalmidus nii koletu kuriteo tegelike süüdlaste väljaselgitamiseks. See on täiesti jõukohane ülesanne, kui kõige tähtsamaks pidada puht professionaalseid uurimisrühma ülesandeid, aga mitte inimeste hukuteemal tehtavat poliit-propagandat".

Varem on sellel päeval Euroopa Nõukogu avaldanud Malaisia Boeingu huku viienda aastapäevaga seotud deklaratsiooni. Dokumendis kutsub nõukogu Euroopa Liidu nimel Venemaad üles "võtma vastutus selle kuritöö eest enda peale".

Nagu Sputnik Eesti on kirjutanud, hukkus, õigemini tulistati alla, Malaysia Airlinesi Boeing 777, mis oli sooritamas lendu MH17 Amsterdamist Kuala Lumpurisse, 17. juulil 2014 Ukraina valitsusvägede ja Donetski Rahvavabariigi mässuliste vahelise konflikti piirkonnas. Surma said kõik 298 pardal viibinut.

Rahvusvaheline uurimisrühm (JIT) kinnitab, et lennukit tabas Venemaale kuuluva õhutõrjeraketikompleksi Buk rakett, mis oli välja lastud mässuliste kontrolli all olevalt alalt. Seejuures oli rakett aga Venemaa sõjandusekspertide järelduste kohaselt välja tulistatud Ukraina armee kontrolli all olevalt alalt.

Venemaa välisministeerium on korduvalt rõhutanud, et Moskval on alust kahelda uurimisrühma JIT järelduste objektiivsuses. Ministeerium märgib, et Vene pool peab tema töömeetodeid ebakohasteks ja kallutatuiks ning lisab, et Vene poole esitatud olulise teabe eiramine on lubamatu.

Samal teemal

Arvamus: MH-17 uurimisaruanne võidi salastada Kiievi palvel
Kahetsege pattu! MH17 katastroofi uurimine on tupikus
Tagid:
Donetski RV, Ukraina, Boeing MH-17

Peamised teemad