02:15 31. Märts 2020
Kuula otse
  • USD1.1034
  • RUB88.1385
Poliitika
lühendatud link
82 0 0

Vastus inglaste poolt Gibraltaris kinnipeetud Iraani tankerile oli ootuspärane – analoogse kohtlemise osaliseks sai nüüd Ühendkuningriigi naftaveok.

TALLINN, 19. juuli – Sputnik. Iraani poolt arestitud tanker, mis vedas naftat salakaubana, seilas Briti lipu all, teatas agentuur YJC viitega informeeritud allikale. 

Varem ei olnud Iraani relvajõudude koosseisu kuuluv IRGC (Islami Revolutsiooniline kaardiväekorpus) maininud ei laeva nime, kaheteistkümne meeskonnaliikme kodakondsust ega ka seda, millisele riigile tanker kuulub.

"Laev liikus Hormuzi väinas Briti saatelaevaga ja Briti lipu all," teatas agentuuri allikas.

Ta lisas, et Suurbritannia ja Ameerika Ühendriigid soovisid näidata, nagu kuulunuks alus Araabia Ühendemiraatidele, need aga keeldusid seda enda "nimele võtmast", sest ei soovinud uut pingetõusu vooru Iraaniga.

Tankeri kinnipidamine

Telekanal Al-Arabia teatas, et naftatanker Riah, mis lõpetas oma asukohasignaalide edastamise 14. juuli öösel, ei andnud eetrisse ka hädasignaali.

Ameerika Ühendriikide kaitseministeeriumi tavapäraselt nimetuks jäänud esindajale tuginedes teatas agentuur Associated Press, et USA kahtlustab tankeri konfiskeerimises Iraani. Ametniku sõnul asub tanker MT Riah Iraani territoriaalvetes Qeshmi saare lähedal, kus tema sõnul paikneb ka IRGC baas.

Päikesepõletus: ekspert räägib laevatõrjeraketist Moskiito
© Sputnik / Ильдус Гилязутдинов

Mida külvad, seda lõikad

Juhtunuks oli põhjust enam kui piisavalt, Iraani kõrgeim juht ajatolla Ali Khamenei hoiatas, et Iraan ei jäta vastamata naftatankeri "Grace 1" kaaperdamisele Briti koloonias Gibraltaril.

"Kuritegelik Briti valitsus tegeleb piraatlusega ja ründas meie laeva; nad panid toime kuriteo ja seadustasid niisuguse käitumise. Islamivabariik ja riigi juhtkond ei jäta sellist häbiväärset tegevust vastuseta," selgitas Khamenei Twitteris.

Gibraltari peaministri Fabian Picardo sõnul rakendati tavapäratuid meetmeid tuginedes infole, "mis andis Gibraltari valitsusele põhjust arvata, et laev Grace 1 rikkus ELi Süüria-vastaseid sanktsioone."

Politoloog selgitas, miks Ameerika Ühendriikide diktaat Iraaniga ei toimi >>

Nagu teatas Hispaania välisministri kohusetäitja Josep Borrell, pidasid Gibraltari ametivõimud tegelikult supertankeri kinni Ameerika Ühendriikide taotlusel. Neljapäeval selgus, et Gibraltari politsei vahistas "uurimise raames" Iraani 300 000 tonnise veeväljasurvega ja 330 meetri pikkuse supertankeri "Grace 1" kapteni ja pootsmani. Lisaks arreteeriti veel kaks meeskonnaliiget.

Teheran: Iraan ei lase end naftaturult välja tõrjuda >>

Iraani välisministeerium esitas Briti suursaadikule Teheranis protesti laeva kinnipidamise üle ning ministeeriumi ametlik esindaja Abbas Mousavi teatas juba varem, et Teheran peab vastuvõetamatuks tankeri arestimist sanktsioonide alusel, mis ei tugine ÜRO otsustele. Iraani asevälisminister Abbas Araghchi teatas pressikonverentsil, et vastupidiselt väidetule ei olnud naftatanker teel Süüriasse.

Samal teemal

Mürgine laoseis: USA strateegilised naftavarud on saastunud
Päästa ja hoia: kuidas Venemaa OPECit juhib
Tagid:
vastusanktsioonid, sanktsioonid, tuumalepe, USA, Suurbritannia, Iraan, naftafirma, nafta hind, nafta

Peamised teemad