17:28 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Poliitika
lühendatud link
114 0 0

Kiievis toimus kohtuistung, kus käsitleti RIA Novosti Ukraina peatoimetajale Kirill Võšinskile määratud tõkendit. Kohus otsustas jätta Võšinskile rakendatud tõkendi muutmata.

TALLINN 20. juuli - Sputnik. Ukraina Konstitutsioonikohus on eelnevalt tunnistanud põhiseadusele mittevastavaks Ukraina kriminaalprotsessei koodeksi, mis kohustab kohtutuid määrama rasketes ja eriti rasketes kuritegudes kahtlustatavatele määrata kohustuslikus korras vahi all pidamise, vahendas RIA Novosti.

Meenutame, et Võšinskit süüdistatakse riigireetmises (SBU sõnastuses "tootis infomaterjale, mis õigustavad Krimmi annekteerimist Venemaa poolt ning Kiievisse naastes asus koos mõnede teiste ajakirjanikega aktiivselt tegelema teabetoetusega Luganski ja Donetski Rahvavabariigile." Mis tähendab, et ajakirjaniku kutsetegevus on võimude poolt tunnistatud lubamatuks riigireetmiseks.)

Seetõttu viibib Võšinski juba üle aasta eeluurimisisolaatoris. Pärast Konstitutsioonikohtu otsuse langetamist tekkis võimalus olukorda muuta.

See väärib äramärkimist. Kui Võšinski trellide tagant pääseb, siis osutub põhiliseks võitjaks Ukraina ise. Kuna, esiteks, kaob üks kõige skandaalsemaid näiteid meediavastastest repressioonidest, mis on põhjustanud protestiavaldusi mitte ainult Ukrainas ja Venemaal, vaid ka Euroopas. Ning teiseks – ilmub hea näide tervest mõistusest, millest on Kiievi ja Moskva vahelise dialoogi alustamiseks tõesti kõvasti puudu.

... Aga mõistagi ei ole kõik niisama lihtne. Sest Ukrainas leidub jõude, kelle jaoks on ülimalt tähtis mitte lubada Võšinskile kehtestatud tõkendeid tühistada.

Nendeks on esiteks uue presidendi Volodõmõr Zelenskõi ja tema partei rivaalid, kes valmistuvad agarasti peatseteks parlamendivalimisteks ja kasutavad ära mis iganes ettekäändeid süüdistamaks valitsejaid reeturlikkuses ja "Kremli käpa alla" kaldumises – selle armee eesotsas on endine president Porošenko, tegelikult aga on nimekiri väga pikk, kuni varjamatute neonatsideni välja.

Teiseks, tegemist on Ukrainale eriomase nähtusega nimega "aktivistid", mis tähendab rahvusäärmuslaste lendsalku, kes tegutsevad omal kombel avaliku räkitina. Kasutades ära riigi objektiivset nõrkust ja saanud endale pärast 2014. aastat kirjutamata "puutumatustõendi", sööstavad need rühmad järjepanu hüsteeriliste ähvardustega riigiasutuste ja ametnike kallale, sundides – tihtipuhku edukalt – erinevaid võimuvaldkondi neilt välja pressitavaid otsuseid langetama. Juhindudes muidugi mitte mingitest põhiseaduslikest ettekirjutustest, vaid vanast heast revolutsioonilisest õiglustundest.

Olgu öeldud, et just nüüd on need aktivistid ülekeeva erutuse seisundis. Seda esiteks tänu valimiskampaaniale ning teiseks tänu endisele rahvuskaartlasele Vitali Marjivile kaugel Itaalias määratud karistuse tõttu. Reedel, nagu teada, tunnistas Pavia linna vandekohus Markivi süüdi Itaalia ajakirjaniku ja tema vene keele tõlgi tapmises Donbassis 14. mail. Karistuseks määras kohus Markivile 24-aastase vangistuse – seitsme aasta võrra enam kui süüdistaja oli taotlenud.

Ühe oletuse kohaselt seetõttu, et kohtualune ja tema tikandsärkides toetusrühm hõiskasid kohtuistungite ajal vaheldumisi loosungeid "Au Ukrainale – au kangelastele", mida võis mõistagi pidada kohtu survestamiseks. Rahvuslased on nüüd sellest sügavalt jahmunud ja solvunud, et neil ei õnnestunud Itaalia õigusemõistjatele tavapärasel viisil survet avaldada. Seetõttu oleks kättemaks Itaalia ajakirjaniku tapja eest vene-ukraina ajakirjaniku edasise türmispidamise saavutanutele nende revolutsiooniliste ajude meelest täiesti loomulik.

Pluss Ukraina Peaprokuratuur, kes on uue presidendiga nugade peal. Prokuratuuri käest saidki "aktivistid"muuseas eelsesisvast kohtuistungist teada. Kusjuures lausa paaniliselt üleskutsuvas tõlgenduses: "...toimub kohtuistung propagandistliku infoagentuuri RIA Novosti Ukraina juhi Kirill Võšinstki kohtuasjas. Mida on oodata? Seda, et see mees pääseb kohtuotsuse põhjal ametlikult vabadusse. Tänu millele? Tänu Konstitutsioonikohtu otsusele, mis "hoolitseb" terroristide ja riigireerutite eest. Sest seejärel on toimunud ka telefonikõne Vladimiri ja Vladimiri vahel," teatas peaprokurör Lutsenko pressiteenistus.

Kokkuvõttes – kavandatud istung kujuneb laitmatuks laborikatseks. Sest seal selgub, kas Ukraina riik on vähemalt sel tasemel teovõimeline, et avaliku surve all, mida mingid seadused ei ohjelda, tervet mõistust ja head tahet üles näidata.

Kui jah, siis järelikult on selle riigi ja tema riigipeaga vähemasti mõtet dialoogi alustada. Kui mitte, kui Ukraina riigivõim ei ole suuteline isegi oma pealinnas põhiseaduslikku korda kindlustama, siis pole veel lihtsalt veel mõtet kõnelda.

Peamised teemad