10:42 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Poliitika
lühendatud link
Eesti valitsus - 2019 (111)
16020

Tallinna ekslinnapea ja endine Keskerakonna juht Edgar Savisaar väljendas oma arvamust Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi järjekordse karmi rünnaku kohta Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) aadressil.

TALLINN, 22. juuli — Sputnik. Kersti Kaljulaidi eelkäijad Eesti presidendi postil ei lubanud endale nii karme avaldusi parlamendiparteide suhtes, teatas Edgar Savisaar, kommenteerides Kadrioru lossi perenaise kära tekitanud intervjuud.

Endine linnapea, Keskerakonna asutaja ja endine juhataja, avaldas arvamust oma sotsiaalvõrgustiku leheküljel.

Kaljulaid vapustas

"President ütles, et vihkab EKRE-t. See oli jahmatamapanev avaldus. Saan aru, et Kaljulaid on Isamaaliidu president* ja peabki nii rääkima. Aga ma ei usu, et keegi tema eelkäijatest oleks parlamendipartei suhtles nõnda väljendunud," kirjutas Savisaar.

Юри Ратас
© Sputnik / Вадим Анцупов
Peaminister Jüri Ratas

Tema arvates on ilmselge, et tegu oli katsega mõjutada Keskerakonna juhti ja peaministrit Jüri Ratast. "Peaminister ei ole küll reageerinud, aga seda oodatakse...", ennustas Keskerakonna eks-juht.

"Riigipeal peabki oma arvamus olema, aga ta ei tohi nii selgelt ühte väravasse mängida," võttis Savisaar öeldu kokku.

Kaljulaid: vihkan, vihkan EKRE-t!

Sputnik Eesti juba kirjutas, kuidas Eesti president Kersti Kaljulaid intervjuus Ameerika välispoliitika väljaandele ütles, et vihkab EKRE-t viimase käitumise pärast. Ta palus vabandust mulje eest, mille konservatiivide käitumine Eestist rahvusvahelisel areenil luua võis.

Президент Эстонии Керсти Кальюлайд
© Фото : Kersti Kaljulaid
President Kersti Kaljulaid

"Nüüd pean mina nende rumalate sammude eest selgitust andma," pahandas riigipea.

"Ma arvan, et nad on sellisel poliitikatasemel uustulnukad ega mõista, mida nad teevad. Loodan, et nad peagi peatuvad – kui aga EKRE seda ei tee, siis palun mina nende eest vabandust. Ma tõesti loodan, et nad ei mõjuta meie majanduslikku ja poliitilist arengut. Ma kordan, et ma tõesti vihkan maneeri, kuidas nad käituvad, " ütles Kaljulaid.

EKRE juht: Kaljulaid üritab valitsuskoalitsiooni hävitada

Presidendi sõnad kutsusid esile Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna viivitamatu rektsiooni. EKRE juht ja siseminister Mart Helme pakkus välja, et Kaljulaidil on midagi närvisüsteemiga korrast ära, kui ta vihkab parteid, mida toetab suur osa Eesti elanikkonnast.

Konservatiivide liidri arvates on selle lõpp-eesmärgiks sundida peaministrit Jüri Ratast praegust koalitsiooni lõhkuma ja liberaalseid jõude valitsusse lubama.

Председатель партии EKRE Март Хельме
© AP Photo / Tanel Meos
EKRE esimees Mart Helme

Selleks aga puudub president Kaljulaidil igasugune põhiseaduslik voli, rõhutas Helme. Ta on veendunud, et just riigipea, mitte EKRE õhutab vihkamist ja õõnestab Eesti mainet välismaal. "Olukord on pigem selline, et meie, ministrid, peame siluma oma presidendi poolt rahvusvahelisel areenil tehtud rumalaid avaldusi," leiab siseminister.

*Aastatel 2001–2004 oli Kersti Kaljulaid Isamaaliidu partei liige.

Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)

Samal teemal

Eesti valitsus - 2019
Tagid:
poliitika, Mart Helme, Kersti Kaljulaid, EKRE

Peamised teemad