12:46 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1342
  • RUB80.0425
Poliitika
lühendatud link
137 0 0

Endine president Toomas Hendrik Ilves osutas Donald Trumpi järjekordset skandaalset säutsu kommenteerides sellele, mille poolest praegune Eesti on tema hinnangul Ameerika Ühendriikidest ette jõudnud.

TALLINN, 22. juuli — Sputnik. Endine president Toomas Hendrik Ilves võrdles oma Twitteri-postituses Eestit ja USA-d, jõudes järeldusele, et pisike Balti riik on teatud aspektides maailma suurimast majandusest hoopis suuremat edu saavutanud.

Nendeks mõteteks ajendas Ilvest USA presidendi Donald Trumpi hiljutine säuts, kus ta süüdistas Kongressi nelja naissaadikut selles, et "nad on tulnud riikidest, mille valitsused kujutavad endast täielikku katastroofi" ja samas on neil jultumust "õpetada maailma kõige suurema ja tugevama USA rahvast, kuidas valitsus peaks töötama."

Trumpi meelest võiksid välismaalt pärit kongressisaadikud oma päritoluriikidesse tagasi minna, et aidata sealsetel võimudel valitseva kuritegevuse ja "korralagedusega" hakkama saada.

Trumpi poliitika kriitikuna tuntud Toomas Hendrik Ilves ei saanud nendest avaldustest mööda vaadata. Oma Twitteri-postituses toonitas ta, et pärast Eesti taasiseseisvumist naasis ta just nimelt USA-st riiki, kust ta pärineb.

"Nüüd on Eesti taristu ja avalikud teenused tublisti paremad ning kuritegevuse ja korruptsiooni tase on palju madalam kui USA-s. Eesti on ühtlasi ülemaailmseks liidriks digitehnoloogia ja küberturvalisuse valdkonnas," kirjutas Ilves.

"Kedagi ei tohi käskida "tagasi minna", ehkki kunagi võiksid asjalood "seal" kulgeda paremini kui sul endal," nentis Eesti endine president kokkuvõtteks.

Pärast oma presidendiaja lõppu esineb Toomas Hendrik Ilves sageli kõneisikuna Euroopa silmapaistvatel üritustel, sealhulgas rõhuasetusega infotehnoloogiale. Nimelt temale kulub näiteks idee luua rahvusvaheline küberliit, mille ülesandeks saab selle liikmete ühiskaitse küberohtude eest.

Eesti endine president Toomas Hendrik Ilves
© Евгений Ашихмин

Nagu Sputnik Eesti on kirjutanud, emigreerusid Toomas Hendrik Ilvese vanemad Teise maailmasõja lõpul Rootsi ning sealtkaudu USA-sse. 1976. aastal lõpetas Ilves New Yorgis Columbia ülikooli ning kahe aasta pärast kaitses Pennsylvania ülikoolis psühholoogiamagistri kraadi.

1991. aastal kolis poliitik Eestisse. Aastail 1993– 1996 oli Toomas Hendrik Ilves Washingtonis Eesti Vabariigi suursaadikuks USA-s. Seejärel sai Ilves kahel korral välisministriks ning 2006. aastal valiti esimest korda Eesti presidendiks. Kümne aasta ja kahe presidendiaja möödudes loovutas ta riigipea ametikoha Kersti Kaljulaidile.

Samal teemal

Eesti endine president: NATO võtab Venemaalt Omski, Tomski ja Peterburi
Kikilipsuga mööda maailma: kas patsient Ilvest on võimalik terveks ravida
Tagid:
Donald Trump, Eesti, USA, Toomas Hendrik Ilves

Peamised teemad