06:23 29. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1727
  • RUB92.3025
Poliitika
lühendatud link
53 0 0

Alates käesoleva aasta septembrist on Euroopa keskpanga presidenditoolil esmakordselt naine.

TALLINN, 23. juuli — Sputnik. Prantsuse poliitik ja jurist Christine Lagarde sündis 1. jaanuaril 1956 Pariisis.  Hariduse sai ta USAs ja Prantsusmaal – lõpetades keskkooli Le Havre'is, õppis seejärel Holton Arms koolis Bethesdas (Marylandi osariigis). Ta lõpetas Pariisi X Ülikooli (Lääne-Pariisi ülikooli) õigusteaduskonna ja omandas magistrikraadi Aix-en-Provence'i Poliitikateaduste instituudis.

1981. aastal alustas Lagarde tööd juristina advokaadibüroos Baker & McKenzie, spetsialiseerudes tööõiguse valdkonnale. Aastatel 1995–1999 kuulus ta juba ettevõtte juhatusse.

1999. aastal nimetati Christine Lagarde Baker & McKenzie ülemaailmse täidesaatva komitee esimeheks, 2002. aastal valiti ta sellesse ametisse uuesti. 2004. aastal sai temast Baker & McKenzie ülemaailmse strateegilise komitee esimees.

2005. aastal osutus Christine Lagarde valituks Prantsusmaa kaubandusministri kohale. Seejärel juhtis ta põllumajandus- ja kalandusministeeriumit, 2007. aasta juunis nimetati poliitik Prantsusmaa majandus- ja rahandusministriks.

2008. aasta juulist detsembrini – oli Lagarde Euroopa Liidu majandus- ja rahandusministrite nõukogu (ECOFIN) esimees.

19. veebruaril 2016 valiti ta taas IMFi juhiks täiendavaks viieks aastaks, ametiaja algusega 5. juulil 2016.

16. juulil 2019 selgus, et Christine Lagarde on andnud lahkumisavalduse seoses kandideerimisega Euroopa Keskpanga juhi ametikohale. Eeldatavasti lahkub ta praeguselt töölt 12. septembril 2019.

2014. aasta augustis osutus Lagarde skandaalsesse "Tapie" intsidenti segatuks.

Miks Eesti esindajad Kasahstani foorumile läksid >> 

Prantsusmaal algas kohtumenetlus tuntud ettevõtjale ja poliitikule Bernard Tapie'le kuulunud ettevõtte "Adidas" aktsiate kontrollpaki müügi tõttu pangale Credit Lyonnais. Credit Lyonnais näol oli tegu riigipangaga ja pisut hiljem süüdistas Tapie panka enda petmises ning aktsiate eest põhjendamatult madala hinna maksmises, nõudes kahju hüvitamist.

USA dollar
© Sputnik / Наталья Селиверстова

2007. aastal otsustas rahandusministri ametis olnud Lagarde Tapi juhtumi arbitraažikohtusse üle anda, kus ärimehele määratigi üle 400 miljoni euro suurune hüvitis. Sellega seoses süüdistati eksministrit hooletuses, mis tõi kaasa avaliku sektori rahaliste vahendite väärkasutamise. 19. detsembril 2016 leidis kohus, et Lagarde on juhtunus süüdi, kuid ei määranud talle selle eest mingit karistust.

Lagarde kohtuotsust edasi kaebama ei hakanud.

Lagarde on ühtlasi Prantsuse Auleegioni ohvitser (2012). Tema autasude hulgas on ka Venemaa sõpruse orden (2010).

Lisaks kuulus sportlik poliitik sünkroonujumise rahvuskoondisse. Christine Lagarde"l on kaks poega, ta on lahutatud.

Samal teemal

Kaljulaid Lagarde`ile: digiühiskonnast tagasiteed ei ole
IMF: Londonit võib pärast Brexitit oodata must stsenaarium
Tagid:
CV, biograaf, poliitik, IMF, Euroopa Keskpank, Prantsusmaa

Peamised teemad