03:01 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Poliitika
lühendatud link
Õigus emakeelsele haridusele (31)
43 0 0

OSCE volinik andis hinnangu Läti haridusreformile. Haridusreformi käigus Läti hülgab juba juurdunud kakskeelse haridussüsteemi. Hülgab mudeli, mis on ennast aastakümnete jooksul õigustanud, arvab OECD rahvusvaähemuste komissar Lamferto Zander.

TALLINN, 24. juuli — Sputnik. "Ma olen tuttav Läti, mida ma märtsis külastasin, haridusreformi puhul seatud sihtidest. Neeed aga tähendavad lahkumist varem korralikult toiminud kakskeelsest haridusmudelist, mis tugineb minu organisatsiooni soovitustele," lausus Zannier RIA Novostile.

Märtsis toimunud visiidi käigus pidas Zannier ühiskondlike organisatsioonide esindajatega terve rea kohtumisi, mis olid pühendatud koolihariduse üleviimsele läti keelele. Nagu ütles Läti vene õppekeelega koolide toetusühingu juht ning Seimi saadik Igor Pimenov, mõistis Zannier hukka koolide üleviimise läti keelele, mis toimub "tegelikult ilma koolilaste vanematega nõu pidamata". Eurovolinik tutvus inglisekeelse Ülelätilise Lastevanemate Kogu resolutsiooniga, kus on selgelt väljendatud vene koolides õppivate laste vanemate tahe nõudmisega säilitada Lätis nende lastele emakeelne haridus.

Логотип ОЭСР на здании штаб-квартиры организации в Париже.
© AFP 2019 / ERIC PIERMON
OECD on seni olnud vähemuste keelte kaitsel ja toetanud koolilaste õpet nende emakeeles

Nagu märkis inimõiguste kaitsja Jelisaveta Krivtsova, reageeris OSCE Läti koolireformile negatiivselt, kuid sel vastukajal on vaid soovituslik iseloom ja pole kohustust selle täitmiseks ning ametivõimud püüavad sedasorti hinnanguid avalikkuse ees maha vaikida.

Zannier on varem teatanud, et on mures Läti haridusseaduse pärast ning kritiseerisid Lätit kodakondsusetuse küsimuses. Läinud aasta oktoobris nentis eurovolinik kõnelustel Venemaa välisministri Sergei Lavroviga, et ta võtab tõsiselt "Venemaa-poolset muret selle üle, et toimub Euroopa Liidu keelte poolne teiste keelte diskrimineerimine."

Läti Seim on kinnitanud ja president Raimonds Vējonis allkirjastanud haridusseaduse muudatused, mis näevad ette ülemineku lätikeelsele õppetööle. Reform tahetakse rahvusvähemuste õppeasutustes lõpule viia 2021/2022. õppeaastaks.

Läti venekeelne elanikkond on suhtunud reformi äärmiselt negatiivselt, riigis vallandus seepeale meeleavalduste laine. Moskva lubas teha kõik endast oleneva järgimaks Läti venekeelsete inimeste õigust venekeelse hariduse saamiseks. Venemaa välisministeerium juhib järjepidevalt ÜRO, EL-i, OSCE ja Euroopa Nõukogu inimõiguste kaitsega tegelevate struktuuride tähelepanu Läti võimude diskrimineerivale keelepoliitikale. Venemaa Riigiduuma võttis seoses selle koolireformiga vastu avalduse majanduslikest meetmetest Läti suhtes.

Lätis elab vähemalt kaks miljonit inimest. Riigikeeleks on seal läti keel. Vaatamata sellele, et ligi 40% riigi elanikkonnast keelt kõneleb emakeelena vene keelt, on sel võõrkeele staatus.

Teema:
Õigus emakeelsele haridusele (31)
Tagid:
OSCE, Läti, haridus

Peamised teemad