18:56 29. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Poliitika
lühendatud link
Brexit – protsess läks käima (132)
14510

Eesti rahvuskonservatiivide juht ja siseminister Mart Helme õnnitles Boris Johnsoni tema Briti Konservatiivse partei juhiks valimise ja peaministriks saamise puhul, tõmmates ühtlasi paralleeli Ühendkuningriigi EL-st väljumise ja Eesti kunagise väljumise vahel Nõukogude Liidust.

TALLINN, 24. juuli - Sputnik, Oleg Leontjev. Brexiti tulihingelise toetajana tuntud Boris Johnsoni saamine Ühendkuningriigi peaministriks, kutsus esile Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) juhi Mart Helme tormilise heakskiidu. Ta ei viivitanud briti õnnitlemisega ja pakkus talle oma abi.

Ütlen seda sulle nagu konservatiiv konservatiivile

Oma kirjas õnnitles Helme Johnsonit ka Briti Konservatiivse Partei esimeheks valimise puhul. Rahvus-konservatiivide häälekandja Uued Uudised teatel ütles EKRE esimees, et Eesti on saanud alati loota Ühendkuningriigile kui ühele lähimale liitlasele ja sõbrale. 

Председатель партии EKRE Март Хельме
© AP Photo / Raul Mee
EKRE esimees Mart Helme

"Olen kindel, et head suhted meie riikide ja rahvaste vahel jätkuvad ka tulevikus. Te saate loota meie erakonnale nagu oma sõbrale Eestis," kirjutas Helme Johnsonile. Ühtlasi mainis Helme ka Brexitit. Siseministri sõnul mäletavad eestlased neid raskusi, mis neil tuli ületada Nõukogude Liidust, mille liikmed me ei tahtnud kunagi olla, lahkudes.

Pioneer on alati valmis

Nõukogude ajal Eesti Kommunistliku Partei Keskkomitee lasteajakirja Pioneer toimetajana töötanud Helme teatas, et on alati valmis jagama kogemusi, mida Ida-Euroopa on oma suveräänsuse taastamise käigus omandatud. 

Eesti Siseministri õnnitluses Briti peaministrile on tähelepanuväärsed mitu momenti. Esiteks tõmbas Helme selge paralleeli Brexiti ja Eesti NSV Liidust lahkumise vahel, millega ta võrdles Euroopa Liitu Nõukogude Liiduga.

Suurbritannia väljumist EL-ist peab Helme õnnistuseks, mis sarnaneb Eestist lahkumisega NSV Liidust. Kas sellisel juhul tuleks ka Eesti võimalikku lahkumist Euroopa Liidust pidada õnnistuseks, kirjas ei öelda. Nagu ütlesid roomlased, sapienti sat – asjatundja saab aru.

Vene politoloog hajutas müüte küüditamisest Eestis >>

Lisaks on Eesti võimud juba aastaid töötanud Eesti kui "Põhja-Euroopa riigi" maine kujundamise nimel. Ametlik Tallinn saatis ÜROle isegi kirja palvega pidada Eestit edaspidi Põhja-, mitte Ida-Euroopa osaks. On igati arusaadav, et palju meeldivam on kuuluda samasse seltskonda rikaste Soome, Rootsi ja Norraga, mitte aga majanduslikus mõttes mitte eriti edukate Läti, Leedu ja Rumeeniaga ühte kampa. Siseminister tõi aga Eesti oma Johnsonile saadetud kirjaga Ida-Euroopasse tagasi.

Välisministeeriumi asekantsler: kas ma jätsin midagi tähele panemata?

Siseministri poolt Briti peaministrile saadetud õnnitluses sisalduvad väited tekitasid arusaadavalt muret välisministeeriumi asekantsler Matti Maasikases. Ta pöördus avalikult peaminister Jüri Ratase ja välisminister Urmas Reinsalu poole küsimusega, kas vabariigi välispoliitiline kurss on muutunud, pidades silmas Mart Helme avaldusi. 

Матти Маасикас
Matti Maasikas

Kõrge ametniku muret võib mõista. Juba augustis peaks Matti Maasikas asuma juhtima Euroopa Liidu diplomaatilist esindust Ukrainas, nüüd aga vihjab peaministri "parem käsi" selgesõnaliselt Eesti soovile Euroopa Liidust lahkuda.

Brexit määras May lahkumise

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et 24. juulil sai uueks Briti peaministriks Boris Johnson, endine Londoni linnapea ja välisminister. Võitja võistluses parteijuhi kohale selgus pärast seda, kui lõplik otsus jäeti tooride partei kogu liikmeskonnale, kes hääletasid posti teel. 

Борис Джонсон
© AP Photo / Petros Giannakouris
Boris Johnson

Võimu ametlik üleandmine uuele valitsusjuhile toimub 24. juulil. Selleks peab kuninganna Elizabeth II aktsepteerima Theresa May tagasiastumise ja andma uuele peaministrile korralduse moodustada valitsus. 

Тереза Мэй заявила о получении разрешения на формирование кабинета министров
© Sputnik / Алекс Макнотон
Theresa May

Eeldatakse, et uue Ühendkuningriigi valitsuse võtmepositsioonide ametisse nimetamine toimub kolmapäeva õhtul. 

Vajadus uus peaministri järele tekkis pärast seda, kui Theresa May teatas oma tagasiastumisest. Sellise otsuse põhjus oli määramatus Brexiti küsimuses - Ühendkuningriigist Euroopa Liidust lahkumise protseduuris.

Teema:
Brexit – protsess läks käima (132)

Samal teemal

Kes kellele võlgu on: Brexit läheb Euroopa Liidule kalliks maksma
Euroopa Liit kardab ultraparempoolsete arvu kasvu Eesti parlamendis
Europa Liit plaanib koostada lisaeelarve "väljavalitutele"
Lech Walesa: Euroopa Liit tuleb likvideerida ja uuesti luua
Politoloog: kui Euroopa Liit murenema hakkab, kellega siis Eesti jääb
Tagid:
õnnitlus, peaminister, Boris Johnson, Ühendkuningriik, Mart Helme, EKRE, Eesti

Peamised teemad