07:56 07. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1330
  • RUB77.8155
Poliitika
lühendatud link
MH17 katastroof (29)
21040

Malaisia ametnikud heitsid valgust 2014. aasta suvel Donbassi kohal alla kukkunud reisilennuki katastroofi asjaolude rahvusvahelise uurimisrühma juurdluse seniteadmata üksikasjadele. Viimased seavad uurimisrühma tõendusbaasi kahtluse alla. 

TALLINN, 25. juuli — Sputnik. Malaisia peaminister Mahathir Mohamad lausus Hollandi ajakirjaniku Max van der Werffi uues dokumentaalfilmis antud intervjuus, et USA, Holland ja Austria ei ole tegelikult sellest huvitatud, et Malaisia Boeingu allakukkumise põhjused kindlaks teha ja tragöödia tõelised süüdlased üles leida, vaid on lihtsalt otsustanud, et vastutama peab Venemaa, vahendab RIA Novosti.

Lennuõnnetuse sõltumatu uurimisega tegeleva Max van der Werffi 28-minutiline dokumentaalfilm laaditi YouTube'i üles juuli keskel. Film kätkeb endas Malaisia peaministri Mahathir Mohamadi ja Malaisia valitsuse juures tegutsenud uurimisrühma juhtinud kolonel Mohamad Sakri tunnistusi ning kohtuekspertiisi tulemusi SBU poolt esitatud kõnesalvestistest, mille Malaisia ettevõte OG IT Forensic Services on tunnistanud võltsinguks. Samas on üheksa jälge redigeeritud salvestistest leidnud ka saksa ekspert, kellega filmis on samuti intervjuu.

Vastates ajakirjaniku küsimusele, mispärast kuue esimese uurimiskuu jooksul ei lülitatud Malaisia juurdlusrühma ühisesse uurimisrühma (JIT), väitis peaminister: "See on ebaõiglane ja ennekuulmatu. Lennuk oli meie (Malaisia – toim.) oma ja lennukis olid malaislased, kes samuti hukkisid. Nõnda oleks Malaisia loomulikult pidanud olema esimeseks riigiks, kes pidanuks uurimises osalema... Aga nad lihtsalt ignoreerisid meid," lisas ta.

Malaisia lennuõnnetusele järgnenud esimesel, 18. juunil toimunud pressikonverentsil teatas peaminister Najib Razak kokkulepetest, mille ta oli telefoni teel saavutanud USA presidendi Barack Obama ja Ukraina presidendi Petro Porošenkoga.

"Obama ja mina leppisime kokku, et uurimine on avalik ja rahvusvahelised meeskonnad saavad juurdepääsu lennuki hukkumispaigale," ütles ta. Tema sõnul lubas Porošenko korraldada täieliku, põhjaliku ja sõltumatu juurdluse, millest võtavad osa ka Malaisia ametivõimud.

"Ta ütles ka, et mitte keegi ei tohi rususid ega musti kaste sündmuspaigalt teisaldada," toonitas Razak tookord. Pärast seda pressikonverentsi saatis Malaisia valitsus Kiievisse erilennuki, mille pardal olid Malaisia katastroofiabi ja päästeteenistuse meeskonnad ning meedikute meeskond. Ühine uurimisrühm (JIT), mis toimetab juurdlust õnnetuse asjaolude osas Hollandi peaprokuratuuri alluvuses ilma Venemaa osavõtuta, on juba esitanud oma vahekokkuvõtted.

Juurdlus kinnitab, et Boeing tulistati alla õhutõrje raketisüsteemist Buk, mis kuulub Venemaa Relvajõudude Kurski oblastis baseeruvale 53. õhutõrjebrigaadile. JIT tegi teatavaks nelja MH17 allatulistamises kahtlustatava nimed. Teadaande kohaselt on kahtlustatavate seas venemaalased Igor Girkin, Sergei Dubinski ja Oleg Pulatov ning ukrainlane Leonid Hartšenko.

Juurdlus peab neid asjaosalisteks ka raketisüsteemi BUK kohaletoomises Donbassi positsioonile ja Malaisia Boeingu allatulistamises. Nagu JIT esindaja teatas, väljastab juurdlus rahvusvahelise orderi nende vahistamiseks. JIT-st on ühtlasi teatatud, et kohtupidamine MH17 katastroofi asjus toimub Hollandis ning algab 9. märtsil 2020. aastal.

Venemaa välisministeerium on teatanud, et JIT süüdistused Venemaa kaasatuses Malaisia Boeingu allatulistamisse on alusetud ja kahetsusväärsed, juurdlus on osutunud ühepoolseks ja erapoolikuks.

Hiljem on Venemaa president Vladimir Putin märkinud, et Venemaale ei anta ligipääsu reisilennuki katastroofipaigale Ida-Ukrainas, ent Moskva saab juurdluse tulemusi tunnistada vaid juhul, kui ta saab sellest täiel määral osa võtta.

Venemaa kaitseministeeriumist teatati, et kõik raketid, mille mootorit demonstreeris MH17 katastroofi Hollandi uurimiskomisjon, on 2011. aastast peale utiliseeritud. Venemaa presidendi pressisekretär Dmitri Peskov on korduvalt teatanud, et Venemaa lükkab süüdistused seotuses Malaisia Boeingu allakukkumisega kategooriliselt tagasi.

Malaisia lennuettevõttele kuulunud Boeing 777, mis lendas Amsterdamist Kuala Lumpurisse, kukkus 17. juulil 2014 Donetski lähedal alla. Kõik lennuki pardal olnud 298 inimest hukkusid. Kiiev süüdistas katastroofis separatistlikke relvaüksusi, kes vastasid, et neil ei ole vahendeid, mis võimaldaksid alla tulistada sellisel kõrgusel lendavaid lennukeid.

Teema:
MH17 katastroof (29)

Samal teemal

MH17 katastroof

Peamised teemad