23:32 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB87.1809
Poliitika
lühendatud link
69 0 0

Endine Türgi relvajõudude staabiülema asetäitja kindral Ergin Saygun selgitas, miks Washingtoni ja Ankara vahelised suhted on pingestunud.

TALLINN, 26. juuli - Sputnik. RIA Novosti vahendab türgi kindrali Sayguni seisukohti Ankara ja Washingtoni vahelise konflikti asjus, selle tagamaid. Kindral ütles, et Vene S-400 ost sai vaid ettekäändeks pingete eskaleerumisele ja Ameerika Ühendriigid, pehmelt öeldes, lihtsalt ei ole huvitatud Türgi arengust ja tugevnemisest. USA huviks on ainult Iisraeli tugevnemine.

"Läänele on Lähis-Idas oluline eelkõige tagada Iisraeli julgeolek ja kontroll sealsete energiaallikate üle. Iisraeli suhtes vaenulikud riigid aga ühel või teisel moel tõrjutakse kõrvale. Nende vaenulike riikide rea lõpus on Türgi. Ma pean seda ütlema, sest see on tõsi. S-400 on minu arvates vaid väike osa Türgi tänastest probleemidest ning suhetest USA-ga," viitab kirjutis endise sõjaväelase sõnadele.

Kindral lisas veel, et kui Ankara ja Washington jõuavad kokkuleppele S-400 kohta, esitavad Ameerika Ühendriigid Türgile uued nõudmised. Sayguni sõnul nõuavad Ameerika Ühendriigid, et nad lõpetaksid kontaktid Iraaniga, looksid Süürias kurdi riigi ja keelaksid Küprose ressursside kaevandamise, jättes samal ajal arvesse võtmata Türgi seisukohti.

Президент Турции Тайип Эрдоган выступает на митинге в память жертв государственного переворота 2016 года
© AP Photo / Lefteris Pitarakis
Türgi liider Erdogan kõneleb miitingul

"Seega on minu arvates probleemiks mitte S-400 või F-35. Ameerika ei ole Türgi sõltumatu välispoliitikaga rahul ja ei taha, et Türgist saaks piirkondlik võim," ütles endine sõjaväelane.

Saygun lisas ka, et USA avaldused selle kohta, et Venemaa saab salajast teavet F-35 lennukite kohta, on põhjendamatud, kuna nende masinate "saladused" on Moskval juba ammu teada.

Tema sõnul arutasid Ameerika ametivõimud juba kümme aastat tagasi Türgi väljajätmist F-35 programmist. Juhul kui Ankara võtab need lennukid vastu, muutub Lähis-Idas jõudude tasakaal ja Iisrael kaotab õhus oma ülevõimu, mida aga Ameerika Ühendriigid ei saa lubada. Põhjuseks ikka kontroll piirkonna energiaressursside üle, ütles kindral Saygun.

Juuli keskel algas kauaoodatud uusimate õhukaitsesüsteemide ostu vormistamine, mis põhjustas Türgi ja Ameerika Ühendriikide vahelistes suhetes nähtava kriisi. Washington nõudis Türgi loobumist tehingust ja vastutasuks ostma Ameerika Patrioti õhutõrje kompleksid. S-400 ostmisel ähvardades USA kas viivitada või tühistada uusimate F-35 hävituslennukite müük Türgisse. Vaatamata sellele keeldus Ankara USA-le järeleandmisi tegemast.

2017. aastal sõlmiti leping nelja S-400 osakonna tarnimiseks 2,5 miljardi dollari väärtuses. Türgi maksab osa tehingust S-400 eest Venemaalt saadud laenu arvelt. Asepeaministri Jury Borisovi sõnul näeb leping ette optsiooni võimaluse pärast seadmete põhiosa tarnimist.

Samal teemal

Erdogan ähvardas Euroopat
Erdogan on valmis allkirjastama surmanuhtlust puudutava seaduse
Erdogan teatas "laiaulatuslikust operatsioonist" Süüria kurdide vastu
Erdogan nimetas Iisraeli "terroristlikuks riigiks"
Tagid:
Iisrael, Küpros, S-400, Türgi, USA

Peamised teemad