02:37 05. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1250
  • RUB77.8132
Poliitika
lühendatud link
114 0 0

Ekspertide sõnul kaotab dollar ülemaailmse reservvaluuta staatuse, väidavad maailma ühe suurima investeerimispanga JP Morgan Chase'i eksperdid – ja nende sõnul toimub see õige pea.

TALLINN, 27. juuli — Sputnik. Maailma keskpangad vähendavad oluliselt USA valuuta (või on tegemist lihtsalt legaalse maksevahendaiga USA-s ja selle maksevahendi rolli täidab föderaalreservi nimelise pankade konsortsiumi poolt väljantav kviitung mida nimetatakse dollariks) osatähtsust oma reservides, Washingtoni krediidipoliitika, aga suudab dollari lõplikult maha matta. Seda, miks maailma juhtivad finantsasutused on valmis dollari surmaotsusele alla kirjutama, vahendab meile RIA Novosti.

Võimu hajumine

Rahvusvahelise Valuutafondi hiljutise aruande kohaselt hoitakse peaaegu 62 protsenti ülemaailmsetest valuutareservidest dollarites, mida on üle kahe korra rohkem, kui eurode, jeenide ja jüaanide varud kokku.

"Kaubanduse tasakaalustamatus toob kaasa arengumaade valuutade tugevnemise, muutes sealse ekspordi maailmaturul kallimaks. Selle vältimiseks investeerivad arenevad turud oma rahaülejäägi sageli dollaripõhistesse instrumentidesse, näiteks võlakirjadesse, mille hind on dollarites ja millega kaubeldakse USA turgudel," selgitab ta.

© Depositphotos / Mediavn
Korduvkasutusega elektronide kaudu loodud raha on keskkonnasäästlik. Aga kellele kuuluvad elektronid?

Analüütik tuletab meelde, et ükski reservvaluuta ei ole igavene. Dollar on maailma peaaegu sajandi vältel domineerinud. Ja kuigi loetakse, et ta tõukas Suurbritannia naela rahvusvahelise reservvaluuta troonilt alles pärast Bretton Woodsi lepingu allkirjastamist, ei vasta see täielikult tõele. Naela väärtuse õõnestamine algus juba ammu enne Bretton Woodsi, rõhutab majandusteadlane.

Oht Aasiast

Dollari tugevnemist seostati Föderaalreservi süsteemi loomisega 1913-ndal aastal, mis aitas kaasa "küpsemate kapitaliturgude" ja riiklikult koordineeritud rahapoliitika kujunemisele – reservvaluutaga riikide finantsistide kahele tugisambale.

Lõpuks omandas dollar oma staatuse Ameerika majandusvõimsuse tõttu – Teise maailmasõja lõppedes moodustas USA osa maailma SKT-st tervelt 25%. See number suurenes 40%ni, kui liita siia Lääne-Euroopa riigid, mis valdavalt Washingtoni kiiluvees liikusid.

Praegune olukord ei soosi aga üldse USA positsioonide tugevnemist ega isegi nende säilitamist. USA valuuta domineerivat rolli õõnestab lisaks Trumpi kaootilisele poliitikale ka Aasia majanduste võimas areng.

Nagu märkis Jim Glassman, on peamine majanduskasvu vektor liikunud Aasiasse. Selle keskmes on Hiina, mis on suurendanud oma osa maailma SKT-s 70 aastaga neli korda – peaaegu 20%ni.

USA vastav näitaja on Washingtoni statistiliste meetodite valguses hetkel 24%, paraku annab isegi IMF Ühendriikide ostujõupõhiseks (PPP) tulemuseks 15.03%, Hiinale aga 19.24%. 

Флажок и доллар США
© Sputnik / Аллан Хантсом
Kaitstud dollar võre taga on seni olnud tähtede ja triipude alma mater"iks

"Nii liigub lähima aastakümne jooksul maailmamajandus USA ja dollari domineerimiselt süsteemile, milles Aasial on üha rohkem võimu. Valuutapoliitikas tähendab see, et dollari hind tõenäoliselt langeb teiste valuutade, sealhulgas kulla, suhtes, " kinnitab autor JP Morgani aruanne.

Dollar on nõrgem kui kunagu varem

Maailma keskpankade valuutareservide andmed näitavad dollari rolli pikaajalist nõrgenemist. 2018. aastal langes USA valuuta osakaal rahvusvahelistes reservides Euroopa Keskpanga hinnangul 61,7%ni, mis on 20 aasta madalaim tase.

Nagu EKP (ECB) juunikuu ülevaates märkis, on dollar endiselt maailma juhtiv reservvaluuta, kuid tema positsioon on märgatavalt nõrgenenud. Alates 2008. aasta ülemaailmsest finantskriisist, mil keskpankades oli maksimaalne kogus Ameerika valuutat, on tase langenud seitsme protsendi võrra.

2018. aastal müüsid USA dollareid ja võlakirju eriti aktiivselt arenevad riigid. Venemaast sai dollarist loobumise protsessi üks liidreid. Pärast Washingtoni järjekordseid sanktsioone müüs Moskva 100 miljardi dollari väärtuses võlakirju ja asendas need peaaegu 90 miljardi väärtuses euro- ja jüaanipõhiste väärtpaberitega.

Argentiina, Hiina, Hongkong, India, Indoneesia, Tai ja Türgi likvideerisid oma riigikassade dollarivarasid ligi 200 miljardi dollari ulatuses. Mõned vajasid oma valuuta stabiliseerimiseks sularahadollareid, teised loobusid USA varadest konflikti tõttu Washingtoniga.

Kaotuse tunnistamine

Ameerika rahandusregulaatorid tunnistavad, et valuuta liidrirolli kadumine ähvardab riiki suurte probleemidega. "Dollari kui peamise reservvaluuta praegune staatus võimaldab majandust välistest šokkidest isoleerida," ütles New Yorgi Föderaalreservi panga asepresident Linda Goldberg veebruaris. "Valuuta domineeriva rolli kaotamine maailmaturul toob kaasa negatiivseid tagajärgi eelkõige selle emitendile, ehk USA-le. Aga puutumata ei jää sellest finantsvapustusest ükski valuuta."

Hetkel pole dollari positsioon veel kuigi halb. Nagu meenutab kuulus finantsist, valuutaturgude uuringutele spetsialiseerunud firma A. G. Bisset Associates juht Ulf Lindahl, püsib USA dollari kurss viimase 30 aasta rekordtasemel.

Kaks presidenti
© Sputnik / Илья Питалев

Samas on Lindahl aga kindel, et peatselt pilt muutub ja dollar astub pikaajalisse langusperioodi. Finantsisti sõnul odavneb USA valuuta järgmise viie aasta jooksul euro suhtes 40 protsendi võrra.

JP Morgani sõnul algab dollari globaalne langus 2019. aasta lõpus ja seda suundumust ei suuda Fed mingil moel ümber pöörata.

"Seetõttu ootab meid ees mitme aasta pikkune dollarilangus. Järgmise aasta teisel poolel muutume me tunnistajaiks USA rahvusvaluuta kardinaalsele nõrgenemisele," on Wall Streeti ühe suurima panga analüütikud kindlad.

Nagu JP Morgan Chase'i teine analüütik Michael Cembalest juba 2012. aasta jaanuaris kirjutas: "Mulle meenub MIT majandusteadlase Rudiger Dornbuschi järgmine märkus – "Kriis võtab küpsemiseks arvatust oluliselt kauem aega ja ta puhkeb tunduvalt kiiremini, kui keegi oodata oleks osanud.''

Samal teemal

Tõniste: riigi rahandus on heas korras
Läti valitsus toetas rahandus- ja tollipolitsei ühendamist
Tagid:
keskpank, reservvaluuta, Föderaalreservi süsteem, dollar

Peamised teemad