00:26 30. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Poliitika
lühendatud link
69 0 0

Peaminister Jüri Ratas kritiseeris siseminister Mart Helme avaldust Euroopa ja Nõukogude Liidu sarnasuse kohta, kuid selgus, et ka rahandusminister jagab siseministri arvamust.

TALLINN, 27. juuli - Sputnik. Siseminister Mart Helme tõstatatud Brexiti analoogia Eesti lahkumisega Nõukogude Liidust küttis üles kired, mis tundusid juba olevat valitsuskoalitsiooni hästi koordineeritud kontrolli all.

Ratas: Euroopa Liit ei ole Nõukogude Liit

Kommenteerides Mart Helme õnnitlust Suurbritannia uuele peaministrile Boris Johnsonile ütles Eesti valitsusjuht Jüri Ratas, et EL võrdlemine NSV Liiduga on vale ja Eesti välispoliitika kurss jääb samaks.

Peaminister rõhutas, et Keskerakonna ja Isamaaga koalitsioonilepingu sõlmimisel nõustus EKRE valitsuse poliitika põhimõtetega ja peab neid järgima.

"Praeguse valitsuse koalitsioonileping ütleb, et lähtume välis- ja julgeolekupoliitikas Eesti rahvuslikest huvidest, riiklikust suveräänsusest ning rahvusvahelisest õigusest, järgides rahvusvahelisi kokkuleppeid ja ÜRO põhimõtteid," tuletas ta meelde.

Tema sõnul ei ole Eestis ühtegi suurt parteid, mis seaks kahtluse alla riigi kuulumise Euroopa Liitu.

"Me ajame sõltumatut ja järjepidevat välis- ja julgeolekupoliitikat, eelkõige meie kuulumise kaudu EL ja NATOsse. Eesti jaoks on oluline Euroopa Liidu ja NATO ühtsus ja koostöö," ütles Ratas.

Юри Ратас
© REUTERS / PIROSCHKA VAN DE WOUW
Peaminister Jüri Ratas

Valitsusjuht lisas, et EKRE poliitikud peaksid lähtuma oma avaldustes ja tegevustes nendest põhimõtetest ning mitte otsima analoogiat EL ja NSV Liidu vahel.

Ratas sõnul on erinevus nende vahel selles, et EL on riikide liit ja NSV Liit oli aga liitriik.

Martin Helme leidis neli ELi ja NSVL vahel sarnasust

Peaministri sõnadele järgnes kohe teise valitsuse liikme, siseministri ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimehe Mart Helme poja, rahandusminister Martin Helme reaktsioon.

Мартин Хельме
© AP Photo / Tanel Meos
Rahandusminister Martin Helme

Rahandusministri sõnul ei ole Nõukogude Liidu ja Euroopa Liidu võrdlemises midagi skandaalset. Ta luges üles kahe riikliku moodustise tema arvates sarnased küljed:

"Mõlemal on ainult üks "õige" (vasakpoolne) ideoloogia ja selle vastaseid peetakse vaenlasteks, keda tuleb represseerida. Mõlemast liidust väljumine on kuulutatud mõeldamatuks. Kuigi valimised (isegi referendum!) on mõlemas liidus võimalikud, siis võimul peavad olema ainult need, kes toetavad õiget ideoloogiat (Kersti Kaljulaid ütles meile justsama sama asja).

Mõlemas liidus on rahvuslikud jõud kuulutatud praeguse režiimi peamisteks vaenlasteks," selgitas noorem Helme.

Eesti välisministeeriumi asekantsler Matti Maasikase kohta seoses riigi poliitika kursi muutmisega märkis rahandusminister, et EKRE tuligi valitsusse selleks, et "lõpetada Matti Maasikase heitlik riigivalitsemine".

Seega on vastuolu valitsusjuhi ja tema kahe peamise ministri vahel suhtumises Euroopa Liitu ilmne.

On selge, et Jüri Ratast toetavad neli Keskerakonda kuuluvat kabineti liiget ja isa ja poeg Helmesid - kolm nende erakonnakaaslasest EKRE ministrit. Seega jääb otsustav sõna selles vastasseisus Isamaale.

Välisminister Urmas Reinsalu, kaitseminister Jüri Luik ja justiitsminister Raivo Aeg ei ole oma seisukohta toimuva suhtes avaldanud.

Šeff, mida teha?

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et peaministri ja ministrite vaidluse põhjuseks oli Mart Helme õnnitlus Boris Johnsonile tema saamise puhul Suurbritannia peaministriks. Selles võrdles siseminister Brexitit Eesti lahkumisega Nõukogude Liidust.

Siseministri sõnul mäletavad eestlased neid raskusi, mida tuli ületada lahkumisel liidust, millesse nad kunagi ei tahtnud kuuluda.

"Me olime valmis taluma ka raskusi ja tagasilööke. Oma tee valimine ei tule kunagi ilma hinda maksmata. Soovin teile jõudu ja meelekindlust teie ees seisvates väljakutsetes," kirjutas Helme.

Председатель партии EKRE Март Хельме
© AP Photo / Raul Mee
Siseminister Mart Helme

Siseministri Briti peaministrile saadetud kirjas esitatud seisukohad tekitasid Eesti välisministeeriumi asekantsleri Matti Maasikases arusaadavalt muret.

Ta pöördus avalikult Eesti peaminister Jüri Ratase ja välisminister Urmas Reinsalu poole ja küsis, kas riigi välispoliitika on muutunud, arvestades Mart Helme avaldusi.

"Eesti valitsuse liige võrdleb Euroopa Liitu Nõukogude Liiduga. Meie diplomaatidel on raske rääkida, et meie poliitika ei ole muutunud," kirjutas Maasikas.

Tagid:
EL, NSV Liit, Martin Helme, Mart Helme, Jüri Ratas, Eesti, poliitika

Peamised teemad