03:56 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Poliitika
lühendatud link
Meedialahingud (290)
13513

Venemaa Föderatsiooninõukogu spiiker Valentina Matvijenko seletas, miks Baltimaades nii väga kardetakse anda kaaskodanikele juurdepääsu alternatiivsetele teabeallikatele, näiteks RT-le ja Sputnikule.

TALLINN, 27. juuli — Sputnik. Sellised Venemaa massiteabevahendid nagu RT ja Sputnik esindavad sageli alternatiivseid seisukohti, mis tuleb üldisele inforuumile ainult kasuks. Kuid infosõja tingimustes, mida lääs peab Venemaa vastu, ei ole sõnavabadusest juttugi, arvab Venemaa Föderatsiooninõukogu spiiker Valentina Matvijenko.

Valjuhäälselt sõnavabadust deklareerides jätab lääs tihtipeale Venemaa ilma võimalusest tutvustada oma alternatiivseid vaateid maailma asjadele, märkis Matvijenko raadio Sputnik saates.

Eesti ajakirjanduseetika koodeks ei kehti kõigile, illustreeriv foto
© Sputnik / Александр Заболотный

Tema sõnul demonstreerivad sellist suhtumist Venemaa meediasse, näiteks RT-sse ja Sputnikusse, ilmekalt Balti riigid. "Paljud riigid ei taha pidada dialoogi, ei taha kuulda teisi seisukohti, ei taha argumenteeritult vaielda, kui neil on teistsugune arusaam mingist probleemist," rõhutas spiiker.

Ta on veendunud, et RT ja Sputnik on kaks väga professionaalset massiteabevahendit, "mis väljendavad julgelt, avameelselt ja ausalt oma seisukohta". Ka see, et see seisukoht on alternatiivne, tuleb Matvijenko arvates ainult kasuks, sest lugejal või vaatajal on võimalus kuulda kõiki seisukohti ja kujundada välja oma arusaam.

Kuid sellised väljavaated hirmutavad lääneriike, mistõttu välismaal tegutsevad Vene massiteabevahendid satuvad sageli kohalike võimude rünnaku alla. Just sellepärast blokeeriti hiljuti Lätis portaal Baltnews ja Londonis ei lastud ajakirjandusvabaduse konverentsile RT ja Sputniku ajakirjanikke, rõhutas Matvijenko.

Nagu Sputniku vestluskaaslane märkis, on Moskva selle teema korduvalt tõstatanud rahvusvahelistel areenidel ja lääne esindajad on vastuseks ainult silmad maha löönud — sest vastuväiteid pole neil kuskilt võtta.

Матвиенко объяснила, почему в странах Балтии опасаются Sputnik

Nagu Sputnik Eesti on kirjutanud, keelati väljamõeldud ettekäändel RT ja Sputniku esindajate osavõtt üleilmsest ajakirjandusvabaduse konverentsist, mis toimus juuli alguses Londonis. "Nii me elamegi. Ajakirjandusvabadus ei ole mõeldud kõigile," kommenteeris olukorda MIA Rossija Segodnja, RT ja Sputniku peatoimetaja Margarita Simonjan.

Võimalik, et Baltimaades suhtutakse Vene meediasse veelgi vaenulikumalt. Näiteks juuli alguses andis Vilniuse kohus loa piirata juurdepääsu portaalile Sputnik Lietuva Leedu territooriumil.

Aga 24. juulil blokeerisid Läti võimud saidi Baltnews.lv, mis kuulub MIA Rossija Segodnjale, väites, et see "ohustab Ukraina territoriaalset terviklikkust" ja kuulub seega EL-i sanktsioonide rakendusalasse.

Vastuseks süüdistas Venemaa välisministeerium ametlikku Riiat katses puhastada Läti inforuum sõltumatust ja riigi kontrollile allumatust meediast. Ametkond rõhutas, et ootab pädevatelt rahvusvahelistelt organisatsioonidelt ja kodanikuühendustelt hukkamõistvat reaktsiooni sellele sammule.

Vaenulik suhtumine ja Vene meedia alusetu süüdistamine propagandas on iseloomulikud ka Eestile. Näiteks on Eesti riigiametnikel tungivalt soovitatud mitte anda kommentaare "valedele" Vene meediaväljaannetele, sealhulgas Sputnik Eestile. "Soovituste" eirajatele langeb osaks karm kriitika ja avalik hukkamõist, nagu juhtus näiteks minister Mailis Repsiga.

Eriteenistused dikteerivad poliitikutele, kellega suhelda >>

Venemaa välisministeerium on korduvalt rõhutanud, et lääne süüdistused, et Vene meedia on propagandistlik ja erapoolik, on alusetud. Moskvas peetakse igasugust ajakirjanike töö takistamist vahendiks, millega lääs võitleb sõnavabaduse ja alternatiivse info levitamise vastu.

Teema:
Meedialahingud (290)

Samal teemal

Meedialahingud
Valentina Matvijenko: vastusanktsioonid kui bumerang – käegakatsutavad ja tõhusad
Matvijenko: Venemaa jätkab mittekodanike kaitsmist Baltimaades
Tagid:
poliitika, meedia, sõnavabadus, Sputnik, Venemaa, Valentina Matvijenko

Peamised teemad