16:59 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Poliitika
lühendatud link
9901

Venemaa saatkond vastas Eesti välisministri kriitikale ja tuletas talle meelde kodakondsuseta isikute küsimust. Urmas Reinsalu, kes nii teraselt jälgib sisepoliitilisi sündmusi Venemaal, võiks oma pilgu pöörata ka mittekodanike probleemile Eestis.

TALLINN, 30. juuli — Sputnik. Välisminister Urmas Reinsalu on mures inimõiguste järgimise pärast Venemaal, kuid võiks oma tähelepanu pöörata hoopis Eestis eksisteerivale kodakondsusetusele, mille lubamatust on korduvalt nentinud mitmed rahvusvahelised organisatsioonid, teatas Venemaa suursaatkond Tallinnas vastuseks Eesti välisministri kriitilistele avaldustele, et Venemaa julgeolekujõud olevat Moskvas toimunud sanktsioneerimata meeleavaldusel rikkunud kodanike õigusi ja vabadusi. 

Sputnik Eesti palvel seda avaldust kommenteerides märgiti saatkonnas, et seal hinnatakse Reinsalu püsivat huvi Venemaa sisepoliitiliste sündmuste vastu.

Ebaseaduslik meeleavaldus, millega kaasnev Eesti välisministrile muret tekitas, toimus Moskvas 27. juulil. Meeleavalduse korraldasid opositsionäärid, keda kehtetuks tunnistatud allkirjade määra ületamise tõttu ei registreeritud Moskva linnavolikogu valimistele. Erinevate õigusrikkumiste pärast vahistas politsei ametlikel andmetel 1074 inimest.

Eesti võimude pale: miks on paadunud russofoob Moskva saluudi vastu >>

RT ja Sputniku peatoimetaja Margarita Simonjan rääkis rääkinud Prantsuse politsei tegevusest "kollavestide" meeleavalduse jõuga laialiajamist kommenteerides topeltstandarditest Euroopa ja Venemaa massimeeleavalduste kajastamisel meedias.

Mittekodanikud – Eesti häbiplekk

Sputnik Eesti on kirjutanud, et OSCE Demokraatlike Institutsioonide ja Inimõiguste Amet (ODIHR) kutsus Eesti valitsust üles lahendama kodakondsuse probleemi kiiremini. Sellekohased soovitused sisalduvad organisatsiooni aruandes Eesti märtsikuiste Riigikogu valimiste tulemuste kohta.

OSCE: Eesti peaks massilise kodakondsusetuse probleemi kiiremini lahendama >>

Massilise kodakondsusetuse probleem ulatub 1992. aastasse, mil võeti vastu kodakondsusseadus. Selle kohaselt said Eesti Vabariigi kodakondsuse üksnes enne 1940. aastat Eesti kodakondsuses olnud isikute järeltulijad.

Kõigil teistel endise Eesti NSV elanikel tuli Eesti Vabariigi kodakondsuse saamiseks sooritada eesti keele oskuse ja Eesti Vabariigi põhiseaduse tundmise eksam.

Umbes 15%-l Eesti elanikest ei ole käesoleval ajal kodakondsust või on nad mõne teise riigi, eelkõige Venemaa Föderatsiooni kodanikud. ÜRO, Euroopa Nõukogu, OSCE ja teised rahvusvahelised organisatsioonid on korduvalt juhtinud Eesti tähelepanu niisuguse olukorra ebanormaalsusele.

Samal teemal

Keskerakond soovib määratlemata kodanike arvu vähendada
Mida kõike venelastel Eestis taluda ei tule
Määratlemata kodakondsusega inimeste arv vähenes mullu
Johan Bäckman: Eestil tasub enesealalhoiu mõttes võtta eeskuju Soomest
Eesti mudel – valimised ilma valikuta
Grigorjan: demograafiline kriis on valitsuse vale rahvuspoliitika tulemus
Tagid:
kodakondsusetus, inimõigused, miiting, Moskva, Venemaa suursaatkond, Urmas Reinsalu

Peamised teemad