20:54 31. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Poliitika
lühendatud link
8710

USA armee on asunud aktiivselt otsima oma sõjatehnikale selleks ettevalmistatud asukohti Euroopa Liidus. NATO eelarve viimine selleks kokkulepitud suuruseni peaks katma kulutused, mida EL peab tegema, et tagada USA vägedele liikumise võimalus kogu Euroopa potentsiaalses sõjateatris.

TALLINN, 31. juuli — Sputnik. RIA Novosti vahendab, et USA armee otsib aktiivselt töövõtjaid suurte jõudude transpordiks ja Euroopasse paigutamiseks. Agentuur pani vastava pakkumise transpordifirmadele USA ametlikule riigihanke saidile juulis ja ajakohastab seda regulaarselt.

Dokumendi kohaselt kavatseb Pentagoni üks kolmest osakonnast - armee ministeerium - sõlmida inimeste, sõjavarustuse ja raskete sõjaliste kaupade kommertstranspordi lepingu USA kõigi maapealsete jõudude (Ameerika Ühendriikide armee Euroopas või USAREUR) operatiivse ühendamise huvides.

Lepingu eesmärk on tagada vägede kiire ümberpaigutamine ja lähetamine, samuti transpordi tugi peamistele sõjalistele õppuste või operatiivolukorra tarvis. Taotluses oli selgelt ära toodud ligikaudsed marsruudid, piiriületuspunktid, tollipunktide läbimise järjekord, põhisuunad ja vahemaad. Lepinguga on haaratud peaaegu kogu Euroopa - Suurbritanniast Baltimaani.

Sõjavarustuse ja soomussõidukite laadimiseks / mahalaadimiseks kavatseb Ameerika Ühendriikide armeeosakond tellida suure valiku erinevaid kraanasid, alates tavalistest 30-tonnise tõstejõuga kraanadest mida kasutatakse ka ehitustöödel kuni 300-tonnise tõstejõuga supergrantideni. Sõjatehnikat kavatsetakse vedada mööda Euroopa teid kommertsveokitega-haagistega, mille kandevõime on 2,4 kuni 80 tonni.

Президент США Дональд Трамп на саммите глав государств и глав правительств стран-участниц НАТО
© Sputnik / Алексей Витвицкий
Ameerika president Donald Trump NATO peakorteris Brüsselis

Personali veoks on vajatakse busse mahutavusega kaheksa kuni 70 reisijat. Transpordile ja autojuhtidele kehtivad ranged nõuded. Kaugliinibussid peavad olema varustatud kliimaseadmete, tualettruumidega ning olema igati sobivad pikkadeks sõitudeks.

Taotluse eraldi punkt toob välja piirangud kolmandate isikute USA ja NATO sõjaväebaasidesse lubamisele. Nii lubatakse sõjaliseks veoks üle Suurbritannia, Rumeenia ja Poola territooriumi ainult NATO riikide kodanikke. Ainult hispaanlased saavad vedada Ameerika varustust ja sõdureid Hispaania baasidesse. Need keelud kehtivad ka Itaalias, Saksamaal, Luksemburgis ja Belgias.

Nagu varem teatatud, on ameeriklased korduvalt kurtnud sõjaliste kaupade ja tööjõu transpordi probleemide üle kogu ELis ja kritiseerinud EL ebaoperatiivsust ameerika sõjajõudude toetamisel. USA relvajõudude ülemjuhataja kindralleitnant Ben Hodgese sõnul ei ole juba ainuüksi Saksamaa ja Poolat ühendavad raudteeühendused vaenutegevuse ja suuremate õppuste korral piisavad, kõnelemata ühendusteedest Balti riikide suunal. Pealegi on paljud Euroopa sillad liig väikese kandevõimega ameerika tankide ja ka muutehnika jaoks.

Tegelikult pooldab Hodges "sõjalise Schengeni" loomist, et väed toimetataks kiiresti transiidiriikide kaudu Leetu. Ta on kindel, et mis tahes vaenutegevus Ida-Euroopas läbib Poolat.

Samal teemal

Suur veri: USA relvajõudude "vägiteod" hävitatud riikides
USA meedia: venelasi tuleb hirmutada ja siis nende usaldus võita
Analüütik: USA ja NATO kasutavad eestlasi Malis kahurilihana
USA tuumarelvad Euroopas

Peamised teemad