13:42 10. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Poliitika
lühendatud link
6420

Briti meedia jagas Ühendkuningriigi valitsuse ministri spekulatsioone "salajase raketi teemal", mille Venemaa väidetavalt" INF-i lepingut rikkudes" välja olla töötanud.

TALLINN, 5. august — Sputnik. Ootuspäraselt peetakse Londonis hoopiski Moskvat kesk- ja lähimaarakettide piiramise lepingu (INF-i lepingu) kokkuvarisemise eest vastutavaks, selgub Briti ajalehe Daily Mail artiklist. Suurbritannia välisministri Dominic Raabi sõnul on Venemaal olemas "salarakett", mis võib Euroopa sihikule võtta. 

Tuumalõhkepea kui põhjus läbirääkimisteks

"Venemaa kutsus esile INF lepingu kokkuvarisemise, arendades ja juurutades salaja raketisüsteemi, mis lepet rikub ja Euroopa pealinnasid tabada võib," tsiteeris InoTv Briti meedia osundust ministrile. 

Daily Maili ja "Ameerika võimude versiooni" kohaselt lõi Moskva väidetavalt relva, mis "Ameerikat ja tema liitlasi ähvardab".

Pealegi, nagu ajaleht märgib, "olevat Venemaa juba aastaid sellise arendusega tegelnud." Mingeid konkreetseid fakte oletuste kinnitamiseks arusaadavalt ei esitatud – "highly likely" on Londonile enam kui piisav.

Samal ajal meenutab DM, siiski, et Venemaa juhtkond lükkab kõik esitatud süüdistused tagasi ja osutab sõrmega Washingtonile, kes INF-i lepingu katkestamise algatas ja realiseeris.

Venemaa "hoiab püssirohu kuivana": Riigiduuma võttis vastu INF leppe peatamise seaduse >>

Sputnik Eesti andmeil võtsid USA võimud alates 2019. aasta veebruari algusest ametliku kursi INF-i lepingust väljumisele.

Ühendriikides on valmis tehas, mis keskmaarakettide tootmiseks mõeldud ja paar päeva tagasi teatati oma plaanist antud rakette juba Aasiasse paigutama hakata – püüdega säilitada osaline piiramisrõngas Hiina ümber. Siit võibki otsida INF-ist väljumise tegelikku põhjust. Lisaks on NATO juba paigaldanud keskmaarakettide stardiseadmed Rumeenias asuvasse NATO baasi – ja valmistab ette teist Poola. Neid mitu aastat kulgenud protsesse London miskipärast mainida ei soovi.

Vastuseks Washingtoni sammudele allkirjastas Venemaa president Vladimir Putin määruse peatada Venemaa osalus lepingus ning alustada arendustööd sama liigi raketi väljatöötamiseks.

Juuli alguses kinnitati riigipea seaduseelnõu Venemaa parlamendi alam- ja ülemkojas, misjärel allkirjastas dokumendi veel kord Putin ja ta jõustus.

Olukord sobib hästi ka Venemaale – maailmas on mitmeid riike, kel on lähi- ja keskmaaraketid kasitusel ning kellest enamus on USA liitlased, sealhulgas Iisrael, Türgi, Pakistan, Korea, Suurbritannia ning Prantsusmaa. Nende ohjeldamine ja heidutamine muutub nüüd Venemaa jaoks suurusjärgu võrra odavamaks.

Samal teemal

USA ärkas: oleme nõus Venemaaga INF leppe üle läbi rääkima
Tagid:
tiibrakett, lähi- ja keskmaaraketid, INF

Peamised teemad