15:50 22. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1852
  • RUB91.4095
Poliitika
lühendatud link
8403

Eesti välisministeerium otsustas mitte tunnistada Venemaa poolt Donetski ja Luganski oblastite elanikele pärast 24. aprilli väljastatud passe juhul, kui passi kasutaja ei olnud varem Venemaa kodanik.

TALLINN, 5. aug — Sputnik. Välisminister Reinsalu sõnul on see otsus vastuseks Venemaa Föderatsiooni presidendi poolt aprillis allkirjastatud määrusele anda Donetski ja Luganski oblastite elanikele lihtsustatud korras Vene kodakondsus.

"Ida-Ukraina elanikele Vene kodakondsuse jagamine lihtsustatud korras on täiendav katse õõnestada Ukraina iseseisvust ja põlistada praegune ebastabiilne julgeolekuolukord Ida-Ukrainas. See on täielikus vastuolus Minski lepete vaimuga," selgitas Reinsalu.

"Eesti tänane otsus väljendab meie põhimõttelist hukkamõistu Venemaa taolistele püüdlustele," lisas ta.

Eesti välisminister tõstatas passistamise teema Euroopa kolleegidega maikuisel Euroopa Liidu välisasjade nõukogul. 20. juunil väljendas Euroopa Ülemkogu selle pärast sügavat muret ning ühtlasi ka valmisolekut kaaluda nende Venemaa passide mittetunnustamist.

"Usun, et ka teised Euroopa Liidu liikmesriigid ja kogu rahvusvaheline üldsus võtavad peagi vastu sarnased otsused. Meie kohus on jätkata Ukraina suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse aktiivset toetamist," lisas ta.

Eesti on varem otsustanud mitte tunnustada Venemaa Föderatsiooni passe, mis on väljastatud Krimmis ja Sevastopolis sealsetele elanikele pärast 18. märtsi 2014 passe juhul, kui passi kasutaja ei olnud varem Venemaa kodanik.

Eesti üheskoos paljude teiste Euroopa Liidu liikmesriikidega rõhutas Euroopa Komisjonile vajadust töötada välja Euroopa Liidu suunised antud küsimuses ning tänane otsus lähtub juulikuus esitatud suunistest.

Mittetunnustamise otsus on iga Euroopa Liidu liikmesriigi enda pädevuses. Eesti menetleb Venemaa kodanike viisataotlusi vastavalt Euroopa Liidu viisaeeskirjale ning EL-Venemaa viisalihtsuslepingule.

Venemaal Rostovi oblastis asuvad erikeskused alustasid juuni keskel isehakanud Donetski ja Luganski rahvavabariigi elanikele Venemaa Föderatsiooni passide väljastamisega, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

© Ruptly
"Don-passide" protsess läks käima

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et 24. aprillil allkirjastas Venemaa president Vladimir Putin määruse "Isikute kategooriatest, kellel on humanitaarsetel eesmärkidel õigus taotleda Venemaa kodakondsust lihtsustatud korras".

Putin teatas, et küsimus on puhthumanitaarset laadi ja Moskva ei kavatse Kiievile sellega probleeme tekitada, kuid olukord kodanikuõigustega DRVs ja LRVs ületab igasugused piirid.

Määruse kohaselt on see kehtestatud inim- ja kodanikuõiguste ja -vabaduste kaitseks ja on kooskõlas nii üldtunnustatud õiguse põhimõtetega, rahvusvahelise õiguse normidega, kui ka Venemaa kodakondsusseaduse sätetega. Määrus jõustus selle ametliku avaldamise päeval 24. aprillil.

Määruse vastuvõtmisega on mõnedes Ukraina Donetski ja Luganski oblasti rajoonides alaliselt elavatel isikutel õigus taotleda Venemaa kodakondsust lihtsustatud korras vastavalt 31. mail 2002 jõustunud föderaalseadusele nr 62-ФЗ "Venemaa Föderatsiooni kodakondsusest " paragrahvi 14 lõikele 8.

2014. aastast peale ei ole Donbassi territooriumil katkenud relvastatud vastasseis Ukraina uute ametlike võimude ja Donetski ning Luganski isehakanud rahvavabariikide vahel. Sõjaline konflikt on juba viinud arvukate ohvrite ja purustusteni. Isegi Minski kokkulepete sõlmimine 2015. aasta veebruaris ei ole rahu toonud.

Samal teemal

Väljavaade paremaks eluks – järjekorrad Venemaa passide saamiseks Donbassis
Venemaal alustas tööd esimene Donbassi elanikele passide väljastamise keskus
Tagid:
välisministeerium, Urmas Reinsalu, Eesti, Venemaa, pass, Luganski RV, Donetski RV, Donbass

Peamised teemad