07:09 25. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1645
  • RUB89.8713
Poliitika
lühendatud link
16401

Venemaa politoloog ja ajakirjanik Juri Svetov kõneles sellest, miks Balti riigid jälgivad väga teraselt Venemaal toimuvaid meeleavaldusi ega näe samas sugugi meeleavalduste julmal viisil laialiajamisi lääneriikides.

TALLINN, 5. augгust — Sputnik. Lääneriikides ollakse kangesti mures Moskva ebaseaduslikest meeleavaldustest osavõtjate vahistamiste ja vangistamise pärast, Läti välisminister Edgars Rinkēvičs kutsus aga koguni Venemaad üles "täitma oma rahvusvahelisi kohustusi inimõiguste vallas" ning "lõpetama õigustamatu vägivald süütute inimeste kallal ja kinnipeetud vabastama".

Läti ministri avaldust kommenteerides meenutas Juri Svetov värsirida Krõlovi tuntud valmist "Peegej ja ahv": "On tühi vaev neid lugeda, vaid parem ennast vaata sa."

Юрий Светов
© Foto : из личного архива
Venemaa politoloog ja ajakirjanik Juri Svetov

Igal riigil on tema arvates õigus hinnanguid anda, ainult et hinnanguid tuleb anda adekvaatselt ja mitte valikuliselt, vaid alati.

"Kui Prantsusmaal toimusid "kollavestide" meeleavaldused, kus politsei kasutas pisargaasi ja veekahureid ning seal oli isegi ohvreid, ei kuulnud ma Euroopa Liidu esindajate poolt selle kohta mitte ühtegi avaldust," lausus Juri Svetov intervjuus Sputnik Latvijale.

Navalnõi ihukaitsja: vabatahtlikesse on suhtutud nagu orjadesse >>

Ekspert märkis, et läänes ilmutatakse kuidagi tavatult terast tähelepanu Venemaa sündmuste suhtes, seda eriti Baltimaade poolt, kes kasutavad iga võimalust tõestamaks, et Venemaa on riik, kus rikutakse seadusi. Samal ajal vaikitakse maha tõsiasi, et seadust rikkusid meeleavaldajad ise.

"Meeleavaldus ei olnud sanktsioneeritud, mistõttu ei ole siis, kui sa astud teadlikult keelu vastu, küll midagi kaevelda – kui rikud seadust, siis ka vastuta selle eest," rõhutas Svetov.

Ekspert tuletas meelde, et Ukraina meeleavaldusete ajal toetasid kõik lääneriigid, sealhulgas Läti, Eesti ja Leedu nende inimeste tegevust, kes jämedalt seadust rikkusid. "Milleni see välja viis? Riigipöördeni. Venemaal ei taheta seda lubada," sõnas ekspert kokkuvõtteks.

Moskvas toimus 27. juulil sanktsioneerimata meeleavaldus, mille korraldasid need, keda ei registreeritud Moskva linnavolikogu saadikukandidaatideks, kuna nende allkirjalehtedel olid kirjas surnud ja olematud kodanikud.

Johan Bäckman: Eestil tasub enesealalhoiu mõttes võtta eeskuju Soomest >>

Sanktsioneerimata meeleavalduse käigus peeti kinni 1074 inimest, peaaegu kõik nad said hiljem vabastatud. Juurdluskomitee algatas nende sündmuste puhul kriminaalasja massirahutuste korraldamise asjus.

Paari päeva pärast toimus veel üks meeleavaldus, kus Venemaa siseministeeriumi andmetel osales umbes 1500 inimest, kellest 600 võeti õigusrikkumiste pärast vahi alla.

Политолог: реакция стран Балтии на незаконные митинги в Москве неадекватная

Samal teemal

Sõjandusekspert: Balti riikide venevastase hüsteeria maksab kinni Euroopa Liit
Diplomaat: Venemaa ja Euroopa suhete rikkumises on süüdi Balti riigid
Pikk tee, tühi töö: Baltimaad on muutunud NLi vaateaknast ELi tagahooviks

Peamised teemad