03:24 29. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1670
  • RUB91.8152
Poliitika
lühendatud link
100 0 0

Venemaa saatkonnal on häbi Eesti välisministeeriumi otsuse pärast mitte tunnistada Donbassis väljastatud Venemaa passe. Saatkonnas märgiti, et niiviisi on ametlik Tallinn sisuliselt ühinenud kriisist haaratud Ukraina piirkonna humanitaarblokaadiga.

TALLINN, 6. august — Sputnik. Eesti välisministeeriumi otsus mitte tunnistada Donbassis lihtsustatud korras väljastatud Venemaa passe pole jäänud Venemaa suursaatkonna poolt tähelepanuta. Diplomaadid nentisid, et ametlik Tallinn järgib jätkuvalt Venemaa-vastast kurssi.

"On kahetsusväärne, et Eesti jätkab visa võitlust liidrikoha eest Euroopa Liidu riikide seas Venemaa-vastasel rajal toimuvas võidujooksus. Oleme veendunud, et Eesti võimude tegelik liitumine humanitaarblokaadiga Donbassi suhtes, mis on juba üle viie aasta riiklikest ja pangateenustest, sotsiaalabist, tervishoiust, haridusest ja sideteenustest ilma jäetud, ei aita kaasa Kagu-Ukraina olukorra parandamisele," öeldakse saatkonna avalduses.

"Don-passide" protsess läks käima: esimesed Donbassi elanikud said kätte Venemaa passid >>

Saatkonnas rõhutati, et kui Tallinn tõepoolest tahab aidata Ukraina siseriiklikk kriisi lahendada, tuleks eesti diplomaatidel püüda keelitada Kiievit taastama Donetski ja Luganski oblasti elanikele korralik elatis, nagu see on Minski kokkulepetega ette nähtud.

Eesti ei tunnista Donbassis väljastatud uusi Venemaa passe, illustreeriv foto
© Sputnik / Сергей Кузнецов

Eile võttis Eesti välisministeerium vastu otsuse mitte tunnistada Ukraina Donetski ja Luganski oblasti elanikele pärast 2019. aasta 24. aprilli väljastatud Venemaa passe, juhul kui passi valdaja ei olnud juba varem Venemaa kodanik. Välisminister Urmas Reinsalu avaldas lootust, et teised Euroopa riigid järgivad sel puhul Eesti eeskuju.

Võimalus paremaks eluks

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, allkirjastas Venemaa president Vladimir Putin 24. aprillil määruse, mille kohaselt isehakanud Donetski RV ja Luganski RV elanikel on õigus lihtsustatud korras taotleda Venemaa kodakondsust. Ta põhjendas oma otsust humanitaarsete aspektidega, märkides, et Kagu-Ukraina elanikud, kelle Kiiev on elementaarsetest õigustest ilma jätnud, vajavad kaitset.

Ametlik Kiiev reageeris sellele sammule äärmiselt negatiivses võtmes. Peatselt astus kriitikada Putini algatuse vastu esile ka Eesti välisminister Urmas Reinsalu. Telefonivestluses oma Ukraina ametivenna Pavel Klimkiniga väitis ta esmajoones, et see mõte "on kahetsusväärne ja väärib hukkamõistu".

Venemaa president nimetas niisugust vastukaja omakorda kummaliseks. Tema sõnul rakendavad passide lihtsustatud korras väljastamise skeemi paljud riigid, sealhulgas Ukrainaga ühist piiri evivad Ungari, Poola ja Rumeenia. Samas on Donbassi elanikud palju hullemas olukorras kui Ukrainas elavad poolakad, rumeenlased või ungarlased.

Juulis laiendati Putini käsul Venemaa passide lihtsustatud korras väljastamisvõimalus kõigile Donetski ja Luganski oblasti elanikele.

Viiendat aastat tule all

2014. aastast peale kestab Donbassis relvastatud vastasseis, mis on kaasa toonud arvukalt inimohvreid tsiviilelanikkonna seas.

Selle põhjuseks sai Ukraina võimude poolt alustatud "terrorismivastane" operatsioon isehakanud Luganski RV ja Donetski RV vastu, kes pärast Ukrainas toimunud riigipööret kuulutasid end iseseisvaiks.

Kiievi versiooni kohaselt toetab mässulisi Moskva. Venemaal peetakse sääraseid süüdistusi absurdseteks ja vastuvõetamatuiks. Venemaa juhtkond on korduvalt rõhutanud, et Venemaa ei ole Ukraina siseriikliku konflikti osapooleks ja sündmustega selle riigi kaguosas ei ole tal mingit pistmist.

Mingisuguseid "vene sõjaväelasi", kellest Kiiev kuulutab, ei ole muuhulgas ka OSCE seiremissioon Donbassis täheldanud.

Samal teemal

Väljavaade paremaks eluks – järjekorrad Venemaa passide saamiseks Donbassis
Venemaal alustas tööd esimene Donbassi elanikele passide väljastamise keskus
Tagid:
poliitika, pass, Donbass, Venemaa, Eesti, Venemaa suursaatkond

Peamised teemad