16:12 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Poliitika
lühendatud link
68 0 0

Peaminister Jüri Ratas rõhutas kohtumisel Ühendkuningriigi uue peaministri Boris Johnsoniga, et Ühendkuningriik on ja jääb Eestile, Euroopa Liidule ning NATO-le võtmetähtsusega partneriks Euroopa julgeoleku tagamisel.

TALLINN, 6. august — Sputnik. Peaminister Jüri Ratas kinnitas soovi Eesti ja Ühendkuningriigi tihedat partnerlust ja koostööd tulevikus süvendada, edastas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

"Meid seob tihe kaitse-, küber-, ja digikoostöö ning samuti lähedane koostöö erinevates rahvusvahelistes organisatsioonides, eriti NATOs. Loodame jätkata tihedat ja avatud koostööd Ühendkuningriigi uue valitsusega," sõnas Ratas ning kutsus peaminister Boris Johnsonit Eestit külastama.

Юри Ратас на встрече с Борисом Джонсоном
© Фото : Stenbocki maja
Peaminister Jüri Ratas kohtumisel Ühendkuningriigi uue peaministri Boris Johnsoniga

Kaitsekoostööst kõneldes kinnitas Ratas, et Eesti hindab kõrgelt Ühendkuningriigi panust Läänemere regioonis kogu NATO julgeoleku tagamisele.

"Ühendkuningriigi kohalolek ulatub Vabadussõja aegadesse, sel suvel olid briti üksused Eestis esindatud nii maal, õhus kui merel. Meie kaitsekoostöö nii Euroopas, aga näiteks ka Afganistanis, NATO missioonil on väga hea näide liitlaste ühtsusest," lausus Ratas.

Ühendkuningriigi uueks peaministriks valiti Boris Johnson >>

Peaminister märkis, et Euroopa Liidu jaoks on oluline, et Ühendkuningriigi lahkumine liidust toimuks korrapäraselt kokkulepitud lepingu alusel. Ratas rõhutas tihedate ja lähedaste suhete jätkumise tähtsust ka pärast riigi lahkumist liidust.

"Ühendkuningriik on ja jääb meile lähedaseks partneriks ja sõbraks Euroopas ning oluliseks liitlaseks NATO-s. Meid seovad huvid ja koostöö väga paljudes valdkondades, julgeolekust majandusküsimusteni," lausus Ratas.

"Saime olulise sõnumi, et Ühendkuningriigi lahkumine Euroopa Liidust ei tähenda lahkumist Euroopast ja meie kahepoolne julgeolekukoostöö jätkub," sõnas Ratas.

Peaministrid arutasid veel Eesti ja Ühendkuningriigi koostööd digi- ja küberkaitse vallas ning avaldasid heameelt, et see on tihenenud. Peaminister Johnsonile pakkus suurt huvi koostöö digitaalse tervishoiu valdkonnas. Ratas kutsus Johnsonit ka septembris Tallinnas toimuvale digitippkohtumisele.

Suurbritannia uues valitsuses alustati ettevalmistusi nn karmiks Brexitiks

Ühendkuningriigi uus valitsus määras kindlaks riigi Euroopa Liidust lahkumise viimase võimaliku kuupäeva – Brexit kulgeb nn karmi stsenaariumi kohaselt.

Meediale antud kommentaaris ütles Suurbritannia valitsuse Brexiti leppeta lahkumise ettevalmistusrühma koordinaator Michael Gove lootuse puudumisest sellele, et Brüssel nõustuks Londoni soove arvestades uut kokkulepet sõlmima.

"Antud hetkel on Suurbritannia valitsuse prioriteediks valmistumine ilma leppeta lahkumiseks," ütles Gove. 

Uus valitsusjuht Boris Johnson ise on juba varem teatanud, et igal juhul lahkub tema riik Euroopa Liidust hiljemalt käesoleva aasta 31. oktoobril. Tema sõnul algab selle kuupäevaga uus ajastu – teekond õitsengule, mis võimaldab muuta Suurbritannia "kõige vägevamaks paigaks siin maailmas."

Eestis paikneva liitlaste lahingugrupi juhtriigiks on Ühendkuningriik

Ühendkuningriik on raamriik üle 1000 kaitseväelasega NATO lahingugrupis Tapal. Ühendkuningriigi hävitajad on hetkel Ämaris NATO Balti õhuturbemissioonil.

Британские солдаты на церемонии по случаю развертывания многонационального батальона НАТО в Тапа
© REUTERS / INTS KALNINS
Briti sõjaväelased Tapal

Briti esindajad osalevad ka NATO staabielemendi NFIU ja NATO küberkaitsekoostöö keskuse töös. Eesti ja Ühendkuningriigi kaitseväelased teenivad koos Afganistanis, NATO missioonil Resolute Support ning teevad koostööd Ühendkuningriigi juhitavas ühendekspeditsiooniväes JEF.

Samal teemal

Brexit – protsess läks käima
MGIMO professor: Boris Johnsoni piraatlusstiil - Churchilli vaimus
Suurbritannia pööras Euroopa Liidule selja
Theresa May ei ole enam Suurbritannia peaminister — video
Tagid:
Jüri Ratas, Boris Johnson, Eesti, Suurbritannia

Peamised teemad