05:53 26. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0840
  • RUB70.7943
Poliitika
lühendatud link
Gaas - perspektiivne energia (142)
8510

Washington ei kaota lootust kallutada Euroopa riike kasutama USA vedelgaasi või siis USA partnerriikide torugaasi. Venemaa teabe- ja analüüsikeskuse Alpari juhataja Aleksandr Razuvajev selgitas, miks need katsed määratud läbikukkumisele.

TALLINN, 9. august — Sputnik. USA ei jäta katseid takistada Venemaa projekti Nord Stream 2 elluviimist. Seniajani on Washington tulutult üritanud Euroopale oma kallimat looduslikku vedelgaasi (LNG) peale suruda ning praegu on Ameerika Ühendriigid igapidi läbi surumas oma ehitusprojekti gaasijuhtme EastMed (Eastern Mediterranean Pipeline Projeсt) rajamiseks Vahemeres.

Александр Разуваев
Личный архив Александра Разуваева
Venemaa teabe- ja analüüsikeskuse Alpari juhataja Aleksandr Razuvajev

Nagu Aleksandr Razuvajev raadio Sputnik saates rõhutas, on ameeriklaste gaas Venemaa omast kindlalt kallim, mistõttu tarned Nord Stream 2 ja Turkish Streami kaudu toimuvad niikuinii.

Eksperdi hinnangul ei osutu USA gaas Euroopa turul konkurentsivõimeliseks, välja arvatud juhul, kui Washington hinda ei langeta. Selleks tuleks kõigepealt langetada selle tootmise omahinda, kuid senimaani ameeriklased niisugust võimalust ei vae.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, siis kuna Euroopas saadakse aru, et LNG tarned läheksid kui kulukamaks gaasi pumpamine Venemaa torujuhet pidi, on Washington leidnud Nord Stream 2-le uue alternatiivi – gaasijuhtme EastMed (Eastern Mediterranean Pipeline Projeсt), mis plaanitakse kulgema Vahemere idaosast läbi Kreeka alade Itaaliasse.

Seda trassi pidi peaks eelduste kohaselt hakkama tarnitama Euroopasse gaasi USA partnerriikidest.

Venemaa projekt Nord Stream 2 näeb ette kahe Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamise läbilaskevõimsusega 55 miljardi kuupmeetrise gaasi aastas Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani. Nord Stream 2 rajamist toetab Euroopas terve hulk Lääne-Euroopa riike eesotsas Saksamaaga.

Selle vastu on USA, Baltimaad, Poola ja Ukraina. Paljude Nord Stream 2 mahalaitvate ekspertide arvates valmistavad need riigid ette pindaVenemaa omast kallima gaasiga USA ettevõtete sisenemiseks Euroopa gaasiturule.

Moskvas on korduvalt kinnitanud, et Nord Stream 2 on puhtakujuliselt majanduslik projekt, aga mitte geopoliitiline mõjutusvahend, nagu väidetakse Washingtonis.

Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)

Samal teemal

Nord Stream 2
Tagid:
majandus, poliitika, gaas, Venemaa, USA, Nord Stream 2

Peamised teemad