10:29 05. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1250
  • RUB77.8132
Poliitika
lühendatud link
6511

Poola välisministeerium teatas, et Poolale teeb muret mitmete Euroopa Liidu riikide suhete parandamine Venemaaga. Mispärast see Varssavile muret teeb, selgitas raadio Sputnik saates Moskva politoloogiaklubi juhataja Jevgeni Ben.

TALLINN, 10. august — Sputnik. Varssavis ollakse murest selle üle, et hulk Euroopa Liidu riike osutub Venemaa suhtes aina sõbralikumaks, teatas agentuurile Reuters Poola asevälisminister Marcin Przydacz. 

"Näib, et teatud Euroopa riigijuhid ei mõista, et nende tegevus paistab katsena suhteid soojendada ja kui see ongi nii, siis on nende poliitika ekslik," lausus diplomaat.

Tema meelest võib Moskvaga suhete soojenemine Kremlile märku anda, et aja jooksul lubab Euroopa tal "vastutusest", sealhulgas vastutusest Krimmi Venemaaga taasühendamise eest "kõrvale hiilida" ja see võib luua "ohtliku pretsedendi".

Venemaata, kuid Saksamaaga: Poola viis Teise maailmasõja algust tähistada >>

Przydacz avaldas ka kahetsust, et Venemaa vastu on küll rakendatud meetmeid selleks, et keelitada teda loobuma "agressiivsest politikast" Ida-Euroopas, kuid "Moskva pole poolt sammugi tagasi astunud".

Publitsist, politoloog ja Moskva politoloogiaklubi juhataja Jevgeni Ben leiab, et Euroopa halvad suhted Venemaaga on praegusele Poola valitsusele hädavajalikud.

Политолог Евгений Бень
© Фото : из личного архива Евгения Беня
Moskva politoloogiaklubi juhataja Jevgeni Ben

"Poola ajab USA-le lähenemise poliitikat ja lausa eirab sel puhul mängijaid Euroopa Liidust – USA on Varssavi jaoks kõige hinnalisem. Selleski mõttes ekspluateerib Poola "potentsiaalse Vene ohu" teemat – nii Punaarmee sõduritele püstitatud mälestusmärkide hävitamise kui lõputu Venemaa-vastase retoorika tausta," ütles Ben raadio Sputnik saates.

"Valitseva partei Õigus ja Õiglus, mida president Andrzej Duda esindab, olemuslikuks aluseks on Venemaa-vastane suundumus. Kui pendel kaldub pingelõdvenduse poole, tähendab see tänastele Poola võimudele kriisiseisundit," sõnas Ben. 

"Tänane Poola kujutab endast mitte ainult Euroopas, vaid vahest ka kogu maailmas venevastase hüsteeria vundamenti. Seega, kes siis veel, kui mitte Poola peabki olema Euroopa ja Venemaa suhete võimaliku leebumise tõttu ärevil. Nende suhete paranemine aga toimub varem või hiljem niikuinii," ütles Jevgeni Ben Sputniku raadiosaates.

Samal teemal

Tahta ju võib: Puškov vastas Poolale gaasi puudutavas küsimuses
Milleks Poolale NATO õppused Tobruq Legacy 2019
Poolale topitakse Pentagonist veel 500 miljoni eest relvastust
Ajaloo ümberkirjutamine, Poola variant, kõik müügiks
Ameerika Ühendriigid ja Poola lõid sõjaväebaasi osas käed
Tagid:
poliitika, Venemaa, Euroopa, Poola

Peamised teemad